Objawy koronawirusa – 7 najczęściej występujących

Gorączka i suchy kaszel to tylko najbardziej znane objawy zakażenia koronawirusem. Jest ich znacznie więcej i są bardzo niespecyficzne.

koronawirus shutterstock.com

Immunolodzy z Wiednia przebadali ponad 100 osób, u których zakażenie COVID-19 miało przebieg łagodny, i wyodrębnili 7 grup objawów zakażenia. Przy okazji okazało się, że u ludzi, u których dominującym objawem była krótkotrwała utrata węchu i smaku, odpowiedź odpornościowa była silniejsza. To odkrycie potwierdza inne badania, które wskazują, że ludzie z tymi właśnie objawami stosunkowo rzadko ciężko przechodzą COVID-19.

ZOBACZ: Witamina D a koronawirus

Jak przeziębienie

Objawy do złudzenia przypominają przeziębienie. Masz katar, kichasz, masz zapchany nos, czasem też zatoki i drapie Cię w gardle.

Jak zapalenie płuc

Silny kaszel, ból w piersiach, trudności w oddychaniu i spłycony oddech. Skontaktuj się z lekarzem koniecznie i bez zwłoki.

Utrata węchu i smaku

Występuje u 41% zakażonych. Żeby nie przegapić tego wczesnego objawu, codziennie wąchaj coś, czego zapach dobrze znasz.

Boli brzuch

Na pierwszy rzut oka wygląda to, jakbyś się zatruł. Możesz mieć nudności, biegunkę lub zaparcia, a nawet wymiotować. Zachowaj czujność. grypopodobne Występują gorączka, dreszcze, boli Cię całe ciało, jesteś zmęczony, czasami oblewają Cię zimne poty i męczy Cię uporczywy, suchy kaszel.

Ból mięśni i kości

U części pacjentów zakażonych koronawirusem jedynym objawem klinicznym są wędrujące bóle mięśni i stawów.

Jak alergia

W zasadzie czujesz się dobrze, masz tylko przekrwione i załzawione oczy oraz spuchniętą śluzówkę w nosie, co utrudnia oddychanie.

REKLAMA