Typowe objawy grypy to ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy i gorączka. Katar częściej wskazuje na tzw przeziębienie, czyli również infekcję wirusową, ale nie tak dotkliwą jak grypa. Grypa, podobnie zresztą jak przeziębienie, trwa nie dłużej niż tydzień, chociaż możesz się czuć źle nawet dwa tygodnie. Zobacz, jak zmniejszyć dolegliwości, żeby móc w miarę funkcjonować.
O tym, że powinieneś zostać w domu, wspominamy tylko dla porządku, bo od czasu epidemii koronawirusa wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że najlepszym sposobem ograniczenia zakażeń jest zmniejszenie kontaktów z innymi.
Zostając w domu pomagasz też zresztą sobie, bo odpoczynek i spokój zmniejszają ryzyko powikłań.
Ból głowy i mięśni
Sięgnij po ibuprofen, paracetamol lub naproksen. Skuteczność przeciwbólowa tych substancji jest porównywalna.
ZOBACZ TEŻ: Jak wyleczyć grypę bez lekarza
Katar
Zapchany nos odetkasz kroplami lub sprayem z ksylometazolinem. Bardzo skuteczny. Uwaga, można się uzależnić!
Gorączka
Jeśli nie przekracza 38,4 ˚C, nie zbijaj. Gdy przekroczy tę granicę, sięgnij po ibuprofen – jest skuteczniejszy, ale paracetamol też pomoże.
Kaszel
Aby pozbyć się zalegającej wydzieliny, kup syrop z gwajafezyną. Na męczący, suchy kaszel lepszy będzie dekstrometorfan – on hamuje odruch kaszlu.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak układ odporności walczy z wirusami. Tymi w koronie też.
Nie łykaj bez sensu
Czytaj ulotki
Aż trudno w to uwierzyć, ale zaledwie 15% Polaków czyta ulotki dołączone do leków. To błąd, bo właśnie tam znajdziesz informacje o dawkowaniu, możliwych skutkach ubocznych (każdy skuteczny lek je ma) oraz inne użyteczne informacje (np. czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów) czy też ostrzeżenia, kto tego leku używać nie powinien.
Łącz z głową
W aptekach można kupić złożone preparaty na grypę. Najczęściej zawierają środek przeciwbólowy (paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen), środek przeciwkaszlowy (zwykle dekstrometorfan) oraz coś na obkurczenie śluzówki w nosie, żeby ułatwić oddychanie (fenyloferyna lub pseudoefedryna).
Zanim sięgniesz po taki złożony preparat, sprawdź, czy na pewno masz wszystkie objawy, które on łagodzi. Jeśli nie, wybierz leki pojedyncze. A gdy już coś wybierzesz, trzymaj się tego leku. Łączenie niektórych leków (zwłaszcza tych z grupy NLPZ) może być niebezpieczne.
Pamiętasz tekst z reklam leków? Powtórzmy go razem: "Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż (uwaga!) każdy lek niewłaściwie stosowany...". Dokończyłeś? No właśnie.