[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Objawy grypy: jak rozpoznać początek choroby?

Preparaty złożone mają to do siebie, że działają jak nalot dywanowy – na wszystko. Zobacz, co łagodzi objawy występujące solo.

grypa, objawy
Ból głowy i mięśni

Sięgnij po ibuprofen, paracetamol lub naproksen. Skuteczność przeciwbólowa tych substancji jest porównywalna.

Katar

Zapchany nos odetkasz kroplami lub sprayem z ksylometazolinem. Bardzo skuteczny. Uwaga, można się uzależnić!

Gorączka

Jeśli nie przekracza 38,4 ˚C, nie zbijaj. Gdy przekroczy tę granicę, sięgnij po ibuprofen – jest skuteczniejszy, ale paracetamol też pomoże.

Kaszel

Aby pozbyć się zalegającej wydzieliny, kup syrop z gwajafezyną. Na męczący, suchy kaszel lepszy będzie dekstrometorfan – on hamuje odruch kaszlu.

Nie łykaj bez sensu

Czytaj ulotki

Aż trudno w to uwierzyć, ale zaledwie 15% Polaków czyta ulotki dołączone do leków. To błąd, bo właśnie tam znajdziesz informacje o dawkowaniu, możliwych skutkach ubocznych (każdy skuteczny lek je ma) oraz inne użyteczne informacje (np. czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów) czy też ostrzeżenia, kto tego leku używać nie powinien.

Łącz z głową

W aptekach można kupić złożone preparaty na grypę. Najczęściej zawierają środek przeciwbólowy (paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen), środek przeciwkaszlowy (zwykle dekstrometorfan) oraz coś na obkurczenie śluzówki w nosie, żeby ułatwić oddychanie (fenyloferyna lub pseudoefedryna).

Zanim sięgniesz po taki złożony preparat, sprawdź, czy na pewno masz wszystkie objawy, które on łagodzi. Jeśli nie, wybierz leki pojedyncze. A gdy już coś wybierzesz, trzymaj się tego leku. Łączenie niektórych leków (zwłaszcza tych z grupy NLPZ) może być niebezpieczne.

Pamiętasz tekst z reklam leków? Powtórzmy go razem: "Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż (uwaga!) każdy lek niewłaściwie stosowany...". Dokończyłeś? No właśnie.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij