Objawy chorej wątroby

Chociaż wątroba sama w sobie nie jest unerwiona i nie boli, nie oznacza to, że nie wysyła sygnałów ostrzegawczych, gdy dzieje się z nią coś złego. Oto objawy, które mogą świadczyć o chorobie tego niezastąpionego organu.

Wątroba nie boli Shutterstock
Wątroba, nawet gdy jest chora - nie boli, bo nie jest unerwiona.

1. Ból brzucha po prawej stronie, pod żebrami.

Gdy czujesz ucisk lub ból w tym miejscu, może to świadczyć o tym, że wątroba jest powiększona i uciska na okoliczne tkanki. To ich zakończenia nerwowe wysyłają Ci sygnał, że ktoś się tu rozpycha. 

2. Zażółcone oczy lub skóra.

Jednym z produktów rozkładu krwinek jest bilirubina - pomarańczowy barwnik. Zdrowa wątroba doskonale sobie radzi z wykorzystaniem bilirubiny, jednak jeśli coś jej dolega, poziom bilirubiny we krwi rośnie, a Twoje oczy i skóra robią się żółtawe. Te stan nazywa się żółtaczką. Nie zawsze przyczyną żółtaczki jest chora wątroba, ale gdy zauważysz u siebie zażółcenie oczu - koniecznie idź do lekarza.

3. Świąd skóry

Gdy z nieznanych Ci powodów zaczynasz odczuwać dokuczliwe swędzenie, które nasila się w nocy i gdy jesteś rozgrzany - może to świadczyć o tzw. cholestazie, czyli zastoju żółci. 

4. Pajączki wątrobowe

Widoczne pod skórą układające się w kształt pająka czerwone naczynka krwionośne mogą świadczyć o poważnej chorobie wątroby. W marskości wątroby pajączki najczęściej zlokalizowane są na klatce piersiowej, twarzy i na rękach.

5. Nietonąca kupa

Blade, niezatapialne stolce również mogą świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby. Jeśli występują sporadycznie - nie ma powodów do paniki, ale jeśli przez dłuższy czas - powiedz o tym lekarzowi.

6. Dmuchaj na zimne

Nawet jeśli nic Cię nie boli, skórę masz różowiutką jak płatki róży i w zasadzie dobrze się czujesz, ale masz sporą nadwagę, raz w roku zrób sobie podstawowe badanie wątroby. Coraz częściej młodzi ludzie również w Polsce cierpią na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które długo nie daje absolutnie żadnych zauważalnych gołym okiem objawów.

Więcej o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby przeczytasz w Men's Health z lutego 2017 roku. Wydanie elektroniczne możesz kupić w naszym kiosku nie ruszając się z domu.

 

REKLAMA