[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Objawy chorej wątroby

Chociaż wątroba sama w sobie nie jest unerwiona i nie boli, nie oznacza to, że nie wysyła sygnałów ostrzegawczych, gdy dzieje się z nią coś złego. Oto objawy, które mogą świadczyć o chorobie tego niezastąpionego organu.

Wątroba nie boli Wątroba, nawet gdy jest chora - nie boli, bo nie jest unerwiona.

1. Ból brzucha po prawej stronie, pod żebrami.

Gdy czujesz ucisk lub ból w tym miejscu, może to świadczyć o tym, że wątroba jest powiększona i uciska na okoliczne tkanki. To ich zakończenia nerwowe wysyłają Ci sygnał, że ktoś się tu rozpycha. 

2. Zażółcone oczy lub skóra.

Jednym z produktów rozkładu krwinek jest bilirubina - pomarańczowy barwnik. Zdrowa wątroba doskonale sobie radzi z wykorzystaniem bilirubiny, jednak jeśli coś jej dolega, poziom bilirubiny we krwi rośnie, a Twoje oczy i skóra robią się żółtawe. Te stan nazywa się żółtaczką. Nie zawsze przyczyną żółtaczki jest chora wątroba, ale gdy zauważysz u siebie zażółcenie oczu - koniecznie idź do lekarza.

3. Świąd skóry

Gdy z nieznanych Ci powodów zaczynasz odczuwać dokuczliwe swędzenie, które nasila się w nocy i gdy jesteś rozgrzany - może to świadczyć o tzw. cholestazie, czyli zastoju żółci. 

4. Pajączki wątrobowe

Widoczne pod skórą układające się w kształt pająka czerwone naczynka krwionośne mogą świadczyć o poważnej chorobie wątroby. W marskości wątroby pajączki najczęściej zlokalizowane są na klatce piersiowej, twarzy i na rękach.

5. Nietonąca kupa

Blade, niezatapialne stolce również mogą świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby. Jeśli występują sporadycznie - nie ma powodów do paniki, ale jeśli przez dłuższy czas - powiedz o tym lekarzowi.

6. Dmuchaj na zimne

Nawet jeśli nic Cię nie boli, skórę masz różowiutką jak płatki róży i w zasadzie dobrze się czujesz, ale masz sporą nadwagę, raz w roku zrób sobie podstawowe badanie wątroby. Coraz częściej młodzi ludzie również w Polsce cierpią na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które długo nie daje absolutnie żadnych zauważalnych gołym okiem objawów.

Więcej o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby przeczytasz w Men's Health z lutego 2017 roku. Wydanie elektroniczne możesz kupić w naszym kiosku nie ruszając się z domu.

REKLAMA
 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij