Alergia sezonowa zazwyczaj kojarzy się z wiosną, jednak jeśli masz pecha, możesz cierpieć prawie cały rok – od marca do października. Większość ludzi kojarzy alergię na pyłki roślin z cieknącym nosem, czyli alergicznym nieżytem nosa i załzawionymi oczami. Czasami jednak objawem alergii mogą być właśnie spuchnięte powieki. To również wina pyłków.
Skąd ta opuchlizna?
Oczy to nie tylko zwierciadło duszy. To także całkiem dogodne miejsce dostępu do naszego ciała. Przez oczy mogą dostawać się do nas bakterie, wirusy, pasożyty a także – właśnie alergeny. Gdy do oczu wpadają alergeny (w tym przypadku pyłki), ciało uwalnia histaminę – substancję, która zwiększa dopływ krwi i limfy do zaatakowanego miejsca. W przypadku ataku wirusów czy bakterii taka metoda sprawdza się doskonale, bo wraz z większą ilością krwi docierają też pożeracze drobnoustrojów. Niestety, alergia to – mówiąc w dużym uproszczeniu – reakcja grubo przesadzona i zupełnie niepotrzebna. W rezultacie zamiast pomagać szkodzi.
ZOBACZ TEŻ: Nietypowy objaw alergii
Dodatkowa porcja płynów, wpuszczona w zaatakowane miejsce przez histaminę powoduje opuchliznę. Zatem, gdy zaatakowane zostaną oczy, powieki zwiększają swoją objętość. |Co więcej, jakaś ilość napływającej krwi gromadzi się zgodnie z siłą ciążenia, pod oczami i wtedy robią Ci si.ę pod oczami wyraźne, często ciemne wory. Jeśli jesteś uczulony, obrzęk występuje także w śluzówce nosa, więc nie dość, że masz szparki zamiast oczu, to jeszcze masz stale półotwarte usta (bo przez nos nie możesz oddychać) i wyglądasz, no wiesz, trochę głupio.
Jak się pozbyć spuchniętych powiek
Nie, nie odcinaj ich. To rozwiązanie może sprawdziłoby się w filmie Tarantino, ale w realu bez powiek nie nacieszyłbyś się zbyt długo widokami. Sięgnij po inny, znacznie mniej krwawy, ale zaskakująco skuteczny sposób – zimno. Weź jakąś ściereczkę albo mały ręcznik (w sumie zwinięta koszulka też może być), zmocz pod zimną wodą, usiądź na krześle, odchyl głowę i połóż na oczach na parę minut. Zdejmij, pochodź trochę i powtórz zabieg. W sumie nie powinno Ci to zająć więcej niż kwadrans.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy pasożyty mogą wyleczyć z alergii