Nowy trend – gym zdrowia psychicznego

Dla wielu facetów sama myśl o wybraniu się do psychoterapeuty wydaje się przerażająca. Ale problemy nie chcą same mijać, domagają się uwagi. Wyobraź sobie takie miejsce, gdzie w małych grupach, pod okiem wykwalifikowanego trenera faceci mogą, bez obawy o bycie ocenianymi, ćwiczyć swoją sprawność psychiczną. Skorzystałbyś?

Gym zdrowia psychicznego fot. shutterstock.com

Bez względu na to, co sobie myślisz na ten temat, mężczyźni są tak samo podatni na stresy, załamania psychiczne, zaburzenia lękowe, niskie poczucie własnej wartości i inne problemy, jak kobiety. Są ludźmi, a problemy to część naszej ludzkiej kondycji. Cała sztuka polega na tym, aby się z nimi uporać, zamiast czekać aż się rozwiną do niebezpiecznych rozmiarów, bo taki scenariusz może się skończyć nawet samobójstwem. Według dr Emily Anhalt, psychologa klinicznego powinniśmy się nauczyć pro aktywnego podejścia do problemów z naszym zdrowiem psychicznym.

ZOBACZ TEŻ: Siła mięśni = siła woli?

Pierwsza na świecie siłownia dla mózgu

Anhalt jest współzałożycielką i szefową klinicystów w Coa. Coa to start-up z Doliny Krzemowej, który reklamuje się jako pierwsza na świecie „siłownia dla zdrowia psychicznego” i jest dokładnie tym, na co wygląda. Oferuje zajęcia w małych grupach, które mają na celu poprawę „sprawności emocjonalnej”. Chociaż pandemia na jakiś czas zmusiła firmę do zawieszenia spotkań stacjonarnych i przeniesienia swoich zajęć do Internetu, to absolutnie nie powstrzymało jej rozwoju.

Na czym polega nowatorskie podejście? Zajęcia grupowe są tańsze niż tradycyjna terapia, a udział dopingującej grupy towarzyszy sprawia, że chce się tu wracać. To nie jest taka grupa wsparcia, jak np. Anonimowi Alkoholicy, to coś zupełnie innego. Każdy zespół ma do dyspozycji licencjonowanych terapeutów/trenerów, a na zajęcia przychodzi coraz więcej facetów, nawet tych z grona celebrytów „Spędzamy tyle czasu pracując nad naszą kondycją fizyczną – mówi jeden z nich - „Gdybyśmy poświęcili tyle samo czasu zdrowiu psychicznemu, bylibyśmy o wiele szczęśliwszymi ludźmi.

Psychiczny welness

Psychiczny wellness przyciąga coraz większą uwagę (i gotówkę) profesjonalnych sportowców. Któż inny mógłby skuteczniej przełamać tabu dotyczące męskich problemów ze zdrowiem psychicznym i emocjami, niż odnoszący sukcesy gladiatorzy? Amerykańska gwiazda piłki nożnej- Megan Rapinoe i futbolista z Minnesota Vikings - Eric Kendricks zainwestowali w start-up o nazwie Real, umożliwia użytkownikom uczestniczenie w ośmiotygodniowych kursach online, podczas których uczestnicy pracują nad takimi problemami, jak lęk i ćwiczą umiejętność komunikacji. Michael Phelps, który głośno mówił o swojej walce z depresją i uzależnieniami, jest obecnie rzecznikiem firmy Talkspace zajmującej się terapią poprzez rozmowę.

Taka pomoc poprzez Internet spełnia bardzo ważną funkcję w czasach, gdy gabinety terapeutów i lekarzy psychiatrów są oblężone. Wspomniana wcześniej Coa oferuje terapię grupową wywodzącą się z podejścia zorientowanego na działanie. „Świat chce szybkiego i łatwego rozwiązania problemu, który nie jest prosty” – mówi Anhalt. „Psychika ludzka jest niesłychanie złożona, a jedyne podejście, które zadziała, to takie, które szanuje tę złożoność”.

SPRAWDŹ TEŻ: 10 powodów, żeby wzmocnić swoją psychikę

Siedem cech sprawności psychicznej

Program Coa jest zakorzeniony w siedmiu cechach sprawności psychicznej Emily Anhalt, które opracowała na podstawie własnych badań nad osobami zdrowymi emocjonalnie. Uczestnicy uczą się czym jest

  • samoświadomość,
  • empatia,
  • uważność,
  • ciekawość,
  • zabawa,
  • odporność
  • i komunikacja

i starają się wzmocnić te obszary we własnym życiu.

Zajęcia mniej się koncentrują na, powiedzmy, traumach z dzieciństwa, a bardziej na praktycznych krokach, które należy przedsięwziąć, aby wprowadzić w swoim życiu realną zmianę. Uczestnicy są zachęcani do otwierania się i opowiadania o sobie, a także do prowadzenia dziennika na temat, który akurat „przerabiają” (na przykład – samoświadomość). Dzięki terapeucie uczą się rozpoznawać w swoim życiu wzorce, które utrwalają niezdrowe zachowania. „Ten rodzaj interwencji może być dobrym pomostem do bardziej tradycyjnego programu leczenia, takiego jak spotkanie z psychiatrą i dobrym miejscem do uzyskania wsparcia” – mówi psychiatra dr Gregory Scott Brown, doradca MH. Nazywa ideę stojącą za Coa „krokiem we właściwym kierunku”, ale ostrzega, że poważne choroby psychiczne – tzw duża depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia – wymagają wyższego poziomu opieki ze strony lekarza.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego faceci nie chodzą do psychiatry?

REKLAMA