Nowa tabletka na kaca – myrkl. Jak to działa?

Tabletka, która błyskawicznie rozkłada alkohol i sprawia, że następnego dnia obudzisz się bez kaca? To wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Jak działa myrkl – głośna w Wielkiej Brytanii zupełnie nowa tabletka na kaca i czy rzeczywiście potrafi zdjąć z nas wymyśloną przez naturę pokutę?

Tabletka na kaca Shutterstock.com

W czasach zimnej wojny dość rozpowszechniona była wiara w to, że agenci KGB i oczywiście CIA dysponowali specjalnymi tabletkami, które pozwalały im pić dużo alkoholu, ale zachować trzeźwość. Wygląda na to, że tamta zimnowojenna fantazja dziś stała się rzeczywistością (albo ówczesna wielka tajemnica przestała już nią być).

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Co to znaczy mieć słabą głowę?

Szwedzka firma De Faire Medical (DFM) wypuściła niedawno na rynek suplement diety, który – jak twierdzi producent – potrafi w ciągu godziny rozłożyć 70% spożytego alkoholu, odciążając tym samym wątrobę, bo normalnie to jej robota.  Wg wykresu zamieszonego na stronie producenta, po 30 minutach od wypicia kieliszka, gdy alkohol osiąga najwyższe stężenie we krwi, jeśli zażyjesz wcześniej myrkl, będziesz miał we krwi o 50%  mniej alkoholu niż Twój kolega, który jest mniej więcej Twojej postury in pił dokładnie tyle samo. Bez problemu możesz więc z niego zacząć wydobywać szczegóły planu podboju świata. Albo przynajmniej pięknej Kasi z HR.

ZOBACZ TEŻ: Sprawdzone metody na kaca z całego świata

Jak działa myrkl – tabletka na kaca?

Mechanizm działania tabletki na kaca jest w gruncie rzeczy prosty – normalnie alkohol jest rozkładany przez wątrobę, w wyniku czego powstaje m.in. aldehyd octowy, który podejrzewany jest o powodowanie głównych objawów kaca. Mechanizm kaca jest wciąż niezbyt dokładnie zbadany. To, że za nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego odpowiada odwodnienie, aldehyd octowy i spadek poziomu cukru to wciąż jedynie hipotezy, a nie ustalona wiedza. Wszystkie dotychczasowe sposoby łagodzenia kaca opierają się więc na:

  • nawodnieniu
  • przywróceniu równowagi elektrolitowej
  • przyspieszeniu rozkładu aldehydu octowego
  • uzupełnieniu poziomu glukozy we krwi

TO TEŻ CIEKAWE: Jakie są objawy kaca?


Człowiek, który wymyślił tę formułę jeszcze na początku lat 90., Johan de Faire, poszedł innym tropem: postanowił rozprawić się z alkoholem zanim zajmie się nim wątroba i ZANIM powstanie aldehyd octowy. Okazało się, że pewien rodzaj bakterii potrafi zrobić coś dokładnie odwrotnego niż Jezus – zamienić wino w wodę (i dwutlenek węgla). Tak zwane tabletki na kaca są więc po prostu specjalistycznym, celowanym probiotykiem – dostarczają do organizmu szczepy bakterii przyspieszające trawienie alkoholu.

Dodatkowo w składzie znalazła się też L-cysteina i witamina B12 – obie te substancje od lat już uważane są za skuteczne w zwalczaniu nieprzyjemnych skutków nadmiaru alkoholu.

Jak brać nowe tabletki na kaca?

To jest właśnie ten mniej ekscytujący aspekt odkrycia. Aby tabletki zadziałały zgodnie z oczekiwaniami, trzeba wziąć dwie przed rozpoczęciem imprezy, przy czym jedną kilka godzin przed, a drugą na godzinę przed. Jeżeli więc lubisz spontaniczne imprezy, raczej nie masz co liczyć na to, że cudowna tabletka na kaca pomoże Ci uniknąć syndromu dnia następnego. Jeśli chcesz wykorzystać pełną moc nowych tabletek na kaca, musisz działać metodycznie – przygotować się do imprezy jak szpieg do spotkania ze swoim tajnym współpracownikiem.

Czy tabletka na kaca ma sens?

Na razie trudno wyrokować na podstawie szczątkowych informacji, ale wydaje się, że poza sytuacjami, kiedy musisz pić równo z innymi, ale chcesz uniknąć fatalnego samopoczucia następnego dnia, tabletka na kaca nie ma większego sensu. Bo skoro tak błyskawicznie rozkłada alkohol, to znaczy, że aby wprawić się w stan rauszu (a o to przecież chodzi większości z nas w piciu alkoholu), będziesz musiał go wypić mniej więcej dwa razy tyle, ile wypiłbyś, gdyby nie tabletki. Jeśli rozumujemy prawidłowo, można się spodziewać, że producenci trunków zaczną dodawać te tabletki w gratisie.

Możliwe zastosowania tabletki myrkl

Musisz, po prostu musisz iść na to wesele, ale następnego dnia wylatujesz na wakacje. Nie wypada Ci odmówić kumplom piątkowego wyjścia i wiesz, że nie masz wystarczająco silnej woli, żeby powiedzieć pas po trzeciej kolejce, a w sobotę Twoja dziewczyna chce Cię wyciągnąć na zakupy. Wiesz, jak wyglądają kolacje na zakończenie konferencji, ale nie cierpisz latać na kacu… Takich scenariuszy można wymyślić dużo, więc na pewno znajdą się klienci na tabletkę na kaca, jednak naszym zdaniem lepiej jest się trzymać zasady, którą staramy się spopularyzować od lat – po każdym drinku wypij szklankę czegoś bez alkoholu – to również zmniejszy dawkę alkoholu, z która będzie się musiała uporać Twoja wątroba, a Ty nie będziesz się musiał błąkać po Sali z pustymi rękami.

Gdzie kupić myrkl i ile kosztuje ta nowa tabletka na kaca?

Od początku lipca można go kupić w Wielkiej Brytanii, na stronie internetowej producenta można też zamawiać tabletki na kaca do innych krajów europejskich, ale na razie na liście nie ma jeszcze Polski. Tabletki dostarczane są (poza UK) do Irlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Danii, Austrii, Finlandii i Szwajcarii. Opakowanie 30 tabletek kosztuje 30 funtów, więc do kosztów alkoholu trzeba jeszcze doliczyć około 10 zł na wieczór (zalecana dawka to dwie tabletki).

Czy myrkl, czyli nowa tabletka na kaca, pozwala szybciej wytrzeźwieć?

Jeśli dobrze rozumiemy działanie tego preparatu, to myrkl bardziej nie pozwala się upić niż pomaga szybciej wytrzeźwieć. Jeśli więc liczysz na to, że zalejesz się w trupa, wrócisz do domu nad ranem, łykniesz magiczną tabletkę i będziesz mógł rano pojechać samochodem do pracy, to raczej się zawiedziesz. Wspomniane tabletki na kaca działają raczej profilaktycznie niż po szkodzie. Trzeba je zażywać zawczasu, żeby zawarte w nich bakterie już sobie czekały w brzuchu na alkohol, który w siebie wlejesz. Jeśli odwrócisz kolejność, efekt może nie być aż tak spektakularny, chociaż pewności nie mamy, bo nie próbowaliśmy jeszcze na własnej skórze. Ale gdy tylko będą dostępne w Polsce – nie omieszkamy wypróbować i zdać relacji w dziale MH LAB.

REKLAMA