Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu jest jednym z ostatnich tabu. wielu mężczyzn chętniej by się przyznało do zaburzeń erekcji niż do tego, że nie kontroluje pęcherza. Dlatego o męskim nietrzymaniu moczu wiemy mniej niż o nietrzymaniu moczu u kobiet. Mniej, nie znaczy jednak mało – co o męskiej inkontynecji wie dziś medycyna?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn Shutterstock.com

Spis treści:

 1. Jak często występuje męskie nietrzymanie moczu?
 2. Co to jest nietrzymanie moczu
 3. Objawy nietrzymania moczu
 4. Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn
 5. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn
 6. Jak się leczy nietrzymanie moczu u mężczyzn
 7. Domowe sposoby na nietrzymanie moczu
 8. Gdy leczenie nie pomaga - miepluchomajtki i inne

Pamiętasz, kiedy ostatni raz zsikałeś się do łóżka? Jeśli miałeś więcej niż kilka lat, prawdopodobnie było to okupione wielkim wstydem, bo brak kontroli nad sikaniem jest krępujący, tradycyjnie kojarzy się małymi dziećmi, a nie z mężczyznami, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą właśnie.

Dlatego wiedza na temat skali zjawiska nietrzymania moczu u mężczyzn nie jest kompletna, a wyniki różnych badań znacząco się różnią.

Jak często występuje męskie nietrzymanie moczu?

Duża metaanaliza dostępnych badań, opublikowana w miśmie "Reviews in Urology, wskazuje, że częstość występowania nietrzymania moczu u mężczyzn rośnie wraz z wiekiem. Po przeliczeniu wyników prawie stu badań na dużych grupach autorzy artykułu oceniają, że problem nietrzymania moczu dotyczy:

 • 4,8% mężczyzn w wieku 10-44 lata
 • 11,2% mężczyzn w wieku 45-64 lata
 • 21,1% u mężczyzn po 65 roku życia.

Tzw naglące nietrzymanie moczu, czyli wyciek moczu z cewki moczowej poprzedzony uczuciem parcia naglącego, takiego, którego nie można powstrzymać dotyczy odpowiednio:

 • 3% mężczyzn w przedziale wiekowym 19-44 lata
 • 11% mężczyzn w przedziale wieku powyżej 65 lat.

Problem jest zatem dużo bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać, bo w przełożeniu na praktykę oznacza, że na pewno znasz kogoś, kto ma problem z nietrzymaniem moczu. Tylko najprawdopodobniej nie wiesz o tym, bo, no właśnie - bo problemy z sikaniem to nie jest rzecz, o którym zwierzamy się nawet najlepszym kumplom.

Co to jest nietrzymanie moczu

Zanim przejdziemy do omówienia przyczyn i objawów nietrzymania moczu, zajmijmy się wyjaśnieniem, co to właściwie jest to nietrzymanie moczu. W artykule "Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia", opublikowanym w Przeglądzie Urologicznym, autorzy dr n. med. Paweł Dębiński i dr n. med. Tadeusz Nizgoda podają następującą definicję:

„Nietrzymanie moczu (NTM) to według definicji niezależny od woli wyciek moczu”. Ta sucha definicja koncentruje się jednak na samej fizjologi, a tak naprawdę nietrzymanie moczu to powazny problem psychiczny i społeczny. Ludzie, którzy cierpią na NTM często zaczynają unikać kontaktów społecznych, mają obniżone poczucie własnej wartości, przestają wychodzić z domu lub wychodzą bardzo niechętnie, mają utrudnione podróżowanie, ze względu na niepewność mogą też pogorszyć swoją sytuację materialna i mają poważne kłopoty w znajdowaniu partnerów seksualnych, gdyż boją się, że ich tajemnica wyjdzie na jaw.

Objawy nietrzymania moczu

Zgodnie z definicją, głównym objawem nietrzymania moczu jest no właśnie niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza. Jednak taki mimowolny wyciek może nastąpić w różnych okolicznościach. Nietrzymanie moczu może przybarać rózne postaci:

 • nagłe uczucie parcia i popuszczenie w majtki
 • mimowolne moczenie łózka podczas snu
 • kropelkowe nietrzymanie moczu - drobne wycieki moczu z cewki moczowej, które występują niezależnie od tego, kiedy sikałeś. Mogą pojawić się nawet tuż po oddaniu moczu
 • konieczność bardzo częstego oddawania moczu

Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

W zależności od objawów, nietrzymanie moczu może przyjmować różną postać. Według definicji International Continence Society (ICS) nietrzymania moczu dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – czyli mimowolny wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu. Jeśli np zdarza Ci się, że podczas dźwigania sztangi poczujesz, że trochę popuściłeś, może to być znak, że cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Prawdopodobnie jest to najczęstsza forma nietrzymania moczu.
 • Naglące nietrzymanie moczu – zwane często potocznie nadreaktywnym pęcherzem – to sytuacja, kiedy mimowolny wyciek moczu poprzedzony uczuciem nagłego parcia, którego nie jesteś w stanie opanować, zaciskając zwieracze. Jeżeli zdarza ci się, że np na ulicy nagle czujesz gwałtowną potrzebę opróżnienia pęcherza i wiesz, że nie zdążysz znaleźć żadnej publicznej toalety, więc pędzisz gdzieś za drzewo czy pod mur, nie oglądając się na obecność ludzi, to może oznaczać, że masz naglące nietrzymanie moczu. Oczywiście, jeśli taka sytuacja wydarzy się po kilku piwach, nie musisz się przejmować, ale jeśli to jest powtarzający się co jakiś czas scenariusz, lepiej idź do urologa. 
 • Mieszane nietrzymanie moczu – mimowolny wyciek moczu zarówno w wyniku naglącego parcia, jak i wtedy, gdy wyciek pojawia się po gwałtownym wysiłku czy kichnięciu, gdy silnie działa tzw tłocznia brzuszna. 

Klasyfikacja ICS obejmuje też rzadziej spotykane rodzaje nietrzymania moczu, m.in.

 • Moczenie (enuresis) – każdy mimowolny niegwałtowny wyciek moczu. Najlepiej znaną formą moczenia jest moczenie nocne, czyli mimowolne wydalanie moczu podczas snu. 
 • Ciągłe nietrzymanie moczu – ludzie cierpiący na ciągłe nietrzymanie moczu doświadczają  stałego popuszczania, często nawet bez wyraźnego odczucia, że coś się dzieje. 
 • Pozacewkowe nietrzymanie moczu – wyciek moczu inną drogą niż ujście zewnętrzne cewki moczowej, np. przez przetokę pęcherzowo–pochwową.
 • Nietrzymanie moczu podczas stosunku seksualnego - ten rodzaj częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Przyczyny nietrzymania moczu można podzielić na trzy główne kategorie:

 1. Twój mózg niewłaściwie interpretuje sygnały z pęcherze moczowego
 2. W drogach moczowych znajduje się jakaś forma blokady
 3. Mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie szczelności układu są zbyt słabe lub działają z opóźnieniem.

Wśród przyczyn naglącego nietrzymania moczu najczęściej wymienia się:

 • zakażenie układu moczowego
 • niezdolność do całkowitego opróżnienia pęcherza
 • schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera i Parkinsona.
 • łagodny przerost prostaty

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, chociaż częściej występuje u kobiet, może dotknąć również u mężczyzn. Do przyczyn tego rodzaju schorzenia należą między innymi:

 • powikłania pooperacyjne po operacji w obrębie genitaliów
 • zabieg usunięcia prostaty
 • urazy mózgu lub rdzenia kręgowego
 • uszkodzenie układu moczowego

Poza tym ryzyko kłopotów z kontrolowaniem wypływu moczu zwiększa się jeśli jesteś otyły, bardzo mało się ruszasz lub przyjmujesz przewlekle niektóre leki.

Jak się leczy nietrzymanie moczu u mężczyzn

Przede wszystkim, jeśli tylko zauważysz u siebie problemy z nietrzymaniem moczu, lub bardziej procyzyjnie – problemy z utrzymaniem moczu, idź do urologa. Nie zaczynaj od domowych sposobów, nie kombinuj z ziołami i alternatywnymi terapiami, nie ratuj się pieluchomajtkami czy wkładkami higienicznymi, tylko zacznij od lekarza. Badania wykazały, że chociaż około 67% cierpiących na nietrzymanie moczu jest zdiagnozowanych, tylko 23% leczy się. A leczenie może być skuteczne, więc nie ma co poddawać się na początku tej nieprzyjemnej przygody. 

W przypadku pęcherza nadreaktywnego bardzo skuteczne okazują się leki rozkurczające mięsnie - pomagają ponad 75% pacjentów. Niestety mają też swoje minusy - mogą powodować bóle głowy i uczucie suchości w ustach. Jednak w porównaniu ze stałym zagrożeniem posikania się w spodnie są to rzeczy do zniesienia. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

W dużej części przypadków nie będzie potrzebne ani leczenie farmakologiczne, ani zabieg chirurgiczny - wystarczą zmiany w diecie i stylu życia. Przede wszystkim musisz zacząć regularnie ćwiczyć. Silne mięśnie zmniejszają ryzyko nietrzymania moczu. Pamiętaj, że za "szczelność" układu moczowego odpowiadają również mięśnie, tzn zwieracze ulokowane w dole miednicy, czyli tzw mięśnie dna miednicy. 

Gdy leczenie nie pomaga - pieluchomajtki i inne

Jeżeli leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów, bo i tak się niestety zdarza, lub zanim zacznie przynosić efekty (ten proces trochę trwa), możesz skorzystać z wielu produktów, których zadaniem jest pomóc rozwiązać problem doraźnie. W ofercie producentów artykułów higienicznych są m.in:

 • specjalne chłonne podkłady na łóżko
 • dyskretne wkładki do majtek pochłaniające wilgoć - tzw wkładki urologiczne
 • dyskretne majtki chłonne, które nie odznaczają się pod ubraniem, a jednocześnie są w stanie wchłonąć nawet znaczną ilość moczu i zneutralizować jego zapach
 • pieluchomajtki - to po prostu jednorazowe pieluchy tyle że dla dorosłych 

 

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2777062/

Zobacz również:
REKLAMA