Nieświeży oddech i słabe zęby? Winne papierosy

Stany zapalne dziąseł i języka, suchość w ustach, a nawet nowotwór? Możesz tego uniknąć, jeśli pożegnasz się z nałogiem. Wiemy, że nie jest łatwo ale chociaż spróbuj.

palenie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Trochę danych na początek. Według American Lung Association, wypalając jednego papierosa, wdychasz prawie 7 tys. substancji chemicznych, z czego aż 70 może powodować choroby nowotworowe. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że nałóg ten jest przyczyną śmierci 6 milionów osób rocznie. Niestety, ale tytoń powoduje też choroby jamy ustnej i jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) palacze zapadają na nie aż 4 razy częściej niż osoby niepalące.

REKLAMA

Dodatkowo na bardzo zły stan uzębienia narzeka 16 proc. osób uzależnionych od nikotyny. Co więcej, z 50 tys. nowotworów jamy ustnej (zaczyna się niewinnie np. od białej lub czerwonej plamki w jamie ustnej), jakie rocznie diagnozuje się w USA, aż 80 proc. dotyczy osób palących. Tak wynika z danych Oral Cancer Foundation. Dlatego jeżeli doskwierają Ci poniższe problem, jak najszybciej rzuć palenie.

Przebarwione zęby

„Nikotyna, łącząc się z tlenem przybiera żółtą barwę, a jej cząsteczki wnikają w szkliwo powodując przebarwienia. Ciemniejsze plamy między zębami, to konsekwencja nadmiernego tworzenia się płytki nazębnej, która ze względu na swoją porowatą budowę, szybciej wchłania substancje smoliste i nikotynę – tłumaczy lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Nieświeży oddech

Za halitozę (nieprzyjemny zapach z ust) u palaczy odpowiedzialne są namnażające się w jamie ustnej bakterie. Nieświeży oddech przyczynia się też do powstawania m.in. próchnicy.

Uszkodzone gruczoły ślinowe

Palenie prowadzi także do kserostomii, czyli suchości błony śluzowej jamy ustnej z powodu uszkodzenia ślinianek. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Okazało się, że ilość oraz jakość śliny u osób palących i niepalących znacząco się różni.
„Ślina palaczy jest bardziej gęsta. Zupełnie traci swoje właściwości nawilżające, a dodatkowo uszkadza enzymy, co za tym idzie - funkcje ochronne słabną a to sprzyja stanom zapalnym i infekcjom grzybiczym” – mówi stomatolog Stachowicz.

Włochaty język

Ponad połowa palących mężczyzn cierpi na wstydliwą dolegliwość zwaną językiem włochatym. „Podczas palenia dochodzi do przewlekłego drażnienia brodawek na języku, które rogowacieją. Brak śliny sprzyja namnażaniu się grzybów, które osiadają na języku tworząc spore kolonie” – wyjaśnia Stachowicz.

Opuchnięte dziąsła i rozchwiane zęby

Ze statystyk zebranych przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji wynika, że u osób palących o ponad 60 proc. wzrasta ryzyko chorób dziąseł.
„Gdy bakterie z płytki nazębnej gromadzą się na zębach, mogą doprowadzić do powstania tzw. kieszonek. Uszkadzają się wtedy tkanki miękkie i korzenie a to powoduje, że zęby są rozchwiane, a dziąsła podpuchnięte” – wyjaśnia ekspert.

Powikłania po zabiegach

Zawarty w dymie papierosowym tlenek węgla i cyjanki powodują wolniejsze gojenie się ran. Dlatego u palaczy występuje większe ryzyko powikłań po zabiegach chirurgicznych.

Problemy z oddechem i zębami, to tylko jedne z wielu problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić, jeśli jesteś nałogowym palaczem. Przypałętać się może też wylew, choroby serca, nowotwory, w tym bardzo groźny rak płuc i kłopoty z erekcją. Po co Ci takie problemy? Rzucić palenie, bądź zdrowszy i bogatszy, bo przecież zaoszczędzisz sporo kasy. Rzuć okiem na tekst naszego redaktora, który sprawdzał sposoby na rzucanie palenia – z jego wskazówkami będzie Ci łatwiej.

REKLAMA