Nieprzyjemny zapach? To nie mój problem

Gdyby nie mydło, dezodoranty i perfumy, dziewczyny nie tuliłyby się do nas tak ochoczo. Jednak nie zawsze człowiek pachnie jak po wyjściu spod prysznica. Zobacz, od czego zależy Twój zapach i jak go zmienić, żeby nie odstraszał. 

| Data aktualizacji: 2020-06-11
zapach, facet pod prysznicem Shutterstock.com
fot. MJTH 2015/shutterstock

Nie ma się co oszukiwać: człowiek jest zwierzęciem, wydziela więc zapachy jak każde inne zwierzę. Niektóre z nich, tzw. feromony, są nawet korzystne, bo pozwalają przyciągnąć atrakcyjną genetycznie partnerkę, ale nie licz na to, że im wyraźniej będziesz – nie bójmy się tego słowa – śmierdział, tym bardziej będziesz męski.

Kobiety lecą na brudnego, zarośniętego i cuchnącego potem drwala tylko wtedy, gdy jest on przystojnym aktorem, jedynie ucharakteryzowanym na brudasa. W rzeczywistości brzydki zapach działa na panie odstraszająco jak muchozol na muchy. Myjesz się, używasz dezodorantów i nadal pachniesz tak sobie?

Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach może świadczyć nie tylko o braku higieny. Już ojciec zachodniej medycyny, Hipokrates, zauważył, że zapach może pozwalać na wykrycie choroby. Obwąchaj się więc dokładnie i zobacz, co zrobić, żeby zmienić zapach na ładniejszy. 

Nieprzyjemny zapach z ust - jak się go pozbyć?

Brzydki zapach z ust najczęściej jest spowodowany próchnicą, jeśli więc po chuchnięciu w rękę aż Cię odrzuca, zacznij od dentysty. Jeśli zęby masz zdrowe, brzydki zapach może być też objawem choroby (np. zapach acetonu może świadczyć o cukrzycy) albo skutkiem tego, co zjadłeś lub wypiłeś.

Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, w zasadzie niezależnie od przyczyny, przepłucz usta ciepłą wodą z solą. Z badań japońskich uczonych wynika też, że regularne jedzenie jogurtu o połowę zmniejsza ilość związków siarki odpowiedzialnych za odór z ust.

Unikaj: papierosów, ciemnego alkoholu i kawy. 

Nieprzyjemny zapach spod pachy - jak się go pozbyć?

Zapach spod pach to skutek namnażania się bakterii, które uwielbiają wilgotne, ciepłe i ciemne zakamarki. Warto się pod pachami ogolić: łatwiej będzie Ci umyć skórę i łatwiej dotrze do niej antyperspirant. Jeśli pocisz się obficie, myj się mydłem antybakteryjnym – wprawdzie jego nadużywanie może ograniczać produkcję testosteronu, ale raz dziennie Ci nie zaszkodzi. No i stosuj antyperspiranty dobrej jakości, koniecznie dla mężczyzn – są skuteczniejsze, bo zazwyczaj mają większe stężenie soli aluminium, a to one właśnie blokują gruczoły potowe.

Unikaj: ostrych przypraw i nadmiaru czerwonego mięsa. Czeskie badania wykazały, że zapach wegetarian jest postrzegany przez kobiety jako przyjemniejszy. 

ZOBACZ TEŻ: Czy mężczyźni są skazani na zagładę?

Nieprzyjemny zapach z... no wiesz

Gaz uchodzący z Twoich jelit składa się głównie z azotu, wodoru, dwutlenku węgla, tlenu oraz metanu. Wszystkie te gazy są w zasadzie bezwonne i gdyby w składzie bąka nie było siarkowodoru, problem towarzyski praktycznie by nie istniał. Brzydki zapach gazów jelitowych to zasługa siarki – im więcej jej w pożywieniu, tym łatwiej wyczuwalne są Twoje gazy.

Głównym źródłem siarki w diecie człowieka są białka, ale sporo jest jej też w niektórych warzywach. Uwolnienia bąków nie unikniesz – człowiek średnio puszcza bąki od 8 do 24 razy na dobę i chociaż może się powstrzymywać, to jedynie tak długo, aż nie zaśnie.

Unikaj: ze względu na zapach: mięsa, jaj, mleka, cebuli i czosnku; ze względu na ilość gazów: roślin strączkowych, kapusty, jabłek, pieczywa i makaronów. 

SPRAWDŹ TEŻ: 7 patentów na lepsze trawienie

Nieprzyjemny zapach z rany

Normalna rana, jeśli jest prawidłowo oczyszczona, powinna się goić, nie wydzielając nieprzyjemnego zapachu. Jeśli czujesz,że rana zaczyna brzydko pachnieć zgnilizną (odór jest naprawdę nieprzyjemny), nie licz na to, że przemycie jej wodą utlenioną czy spirytusem wystarczy. Idź jak najprędzej do lekarza, bo gnijąca rana oznacza najczęściej zakażenie bakteriami.

Jeśli zlekceważysz brzydki zapach dobiegający spod plastra, bandaża lub – co gorzej – spod gipsu, może Ci grozić martwica tkanek i gangrena. Szczególną uwagę zwróć na rany powstałe w wyniku zmiażdżenia i takie, które były zanieczyszczone ziemią.

Unikaj: piercingu, zwłaszcza w pokątnych salonikach i amatorskiego kolczykowania po pijaku na imprezie. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jak się zdiagnozować samemu w łazience

NIeprzyjemny zapach kału

Zapach odchodów odbieramy jako nieprzyjemny nie bez powodu – przestrzega przed zjedzeniem czegoś, co może być skażone bakteriami, których w kale jest mnóstwo. Podobnie jak w przypadku gazów, głównym oskarżonym są związki siarki, a konkretnie siarkowodór. Dlatego odchody mięsożerców pachną silniej niż odchody roślinożerców.

Oczywiście intensywność zapachu czegoś, co i tak znika w kanalizacji, nie jest aż tak ważna, żeby rezygnować z mięsa, jednak jeśli zauważysz, że zapach podczas posiedzenia w toalecie wyraźnie się zmienił, przy najbliższej wizycie powiedz o tym lekarzowi, bo może to być oznaka chorób. 

Nieprzyje,ny zapach moczu

Gdy czujesz wyraźniejszy niż zwykle zapach amoniaku, może to świadczyć o odwodnieniu. Zapach moczu na bardzo nieprzyjemny potrafią zmienić niektóre produkty, np. szparagi (wg prof. Johna McDonalda z University of Delaware, zapach moczu wszystkich ludzi zmienia się po szparagach, tylko nie wszyscy są w stanie tę zmianę wyczuć). Jeśli brzydki zapach utrzymuje się dłużej niż 12 godzin po zmianie jedzenia, może to być oznaka choroby, najczęściej infekcji dróg moczowych i cukrzycy – w tym ostatnim przypadku mocz ma słodkawy zapach.

Unikaj: cebuli, czosnku i kawy. 

Nieprzyjemny zapach spermy

 Wiele kobiet nie przepada za tym zapachem, niektóre wręcz mówią, że zapach (sam zapach, nie smak!) męskiego nasienia wywołuje u nich odruch wymiotny. Być może jednym z powodów takich reakcji jest to, że wśród składników spermy znaleźć można kadawerynę i putrescynę – substancje, które znajdują się też w tzw. trupim jadzie i odpowiadają częściowo za okropny zapach rozkładających się zwłok.

Pomijając jednak ten nieszczęsny zbieg okoliczności, przeciętne nasienie pachnie lekko kasztanami, chociaż zdarza się, że pachnie chlorem. To nic niezwykłego. Zacznij się niepokoić, gdy wyczujesz, że zapach Twojego nasienia zmienił się. Lepiej powiedz o tym lekarzowi, bo może to być oznaka infekcji, np. zakażenia rzęsistkiem. 

Nieprzyjemny zapach stóp

Zauważyłeś, że w niektórych butach nogi śmierdzą Ci bardziej niż w innych? Nic dziwnego. Najwięcej gruczołów potowych masz właśnie na podeszwach stóp. Zatem gdy chodzisz w butach przez 10 godzin, trudno uniknąć wilgoci.

Żeby tanim kosztem pozbyć się brzydkiego zapachu z buta, wsyp do niego trzy łyżki sody oczyszczonej, potrząśnij, żeby soda pokryła również ścianki, i zostaw na dwa dni. Powinno zadziałać.

Całkiem skutecznie działają też wkładki z węglem aktywnym. Pamiętaj tylko, żeby regularnie je zmieniać. O systematycznym zmienianiu skarpet i niechodzeniu w butach treningowych po treningu chyba nie musimy wspominać? 

Nieprzyjemny zapach penisa

Brzydki zapach penisa to najczęściej niestety brak higieny, a dokładniej – nomen omen – niedokładne usunięcie tzw. mastki, czyli tego, co zbiera Ci się w rowku pod napletkiem, jeśli go regularnie nie odsuwasz. Mastka to resztki moczu, tłuszczu, nasienia i naskórka. Już po kilku godzinach zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

Jeśli masz stulejkę, czyli nie możesz całkowicie odprowadzić napletka z żołędzi, utrzymanie higieny jest praktycznie niemożliwe. W takim wypadku musisz zacząć od wizyty u urologa i pozbycia się stulejki.

Feromony - zapach, który uwodzi

Te owiane legendą zapachy rzeczywiście istnieją. Jednak na pewno nie kupisz ich w malutkich flakonikach za grube pieniądze. 

Owady zdalnie sterowane

Istnienie feromonów zostało udowodnione u owadów. Feromony mogą wywoływać określone reakcje fizjologiczne u osobników tego samego gatunku, wskazywać drogę do jedzenia, ostrzegać przed niebezpieczeństwem oraz przyciągać partnerów seksualnych.

Z ludźmi nie tak łatwo

Naukowcy wciąż spierają się, czy istnieją też ludzkie feromony. Jak dotychczas najmocniejszym argumentem za istnieniem ludzkich feromonów jest badanie Marthy McClintock, która wykazała, że kobiety, które mieszkają razem, po pewnym czasie synchronizują miesiączki.

Jednak na pewno nie udało się nikomu wyizolować substancji, która sprawiałaby, że po spryskaniu się nią kobiety będą Ci same wskakiwać do łóżka. Jeśli więc rozważałeś zakup reklamowanego w ten sposób pachnidła, lepiej wydaj te pieniądze na dobre perfumy. 

MH 05/2014 

REKLAMA