[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.0

Nieprzyjemny zapach? To nie mój problem

Gdyby nie mydło, dezodoranty i perfumy, dziewczyny nie tuliłyby się do nas tak ochoczo. Jednak nie zawsze człowiek pachnie jak po wyjściu spod prysznica. Zobacz, od czego zależy Twój zapach i jak go zmienić, żeby nie odstraszał. 

zapach, facet pod prysznicem fot. MJTH 2015/shutterstock
Nie ma się co oszukiwać: człowiek jest zwierzęciem, wydziela więc zapachy jak każde inne zwierzę. Niektóre z nich, tzw. feromony, są nawet korzystne, bo pozwalają przyciągnąć atrakcyjną genetycznie partnerkę, ale nie licz na to, że im wyraźniej będziesz – nie bójmy się tego słowa – śmierdział, tym bardziej będziesz męski.

REKLAMA

Kobiety lecą na brudnego, zarośniętego i cuchnącego potem drwala tylko wtedy, gdy jest on przystojnym aktorem, jedynie ucharakteryzowanym na brudasa. W rzeczywistości brzydki zapach działa na panie odstraszająco jak muchozol na muchy. Myjesz się, używasz dezodorantów i nadal pachniesz tak sobie?

Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach może świadczyć nie tylko o braku higieny. Już ojciec zachodniej medycyny, Hipokrates, zauważył, że zapach może pozwalać na wykrycie choroby. Obwąchaj się więc dokładnie i zobacz, co zrobić, żeby zmienić zapach na ładniejszy. 

Nieprzyjemny zapach z ust

Brzydki zapach z ust najczęściej jest spowodowany próchnicą, jeśli więc po chuchnięciu w rękę aż Cię odrzuca, zacznij od dentysty. Jeśli zęby masz zdrowe, brzydki zapach może być też objawem choroby (np. zapach acetonu może świadczyć o cukrzycy) albo skutkiem tego, co zjadłeś lub wypiłeś.

Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, w zasadzie niezależnie od przyczyny, przepłucz usta ciepłą wodą z solą. Z badań japońskich uczonych wynika też, że regularne jedzenie jogurtu o połowę zmniejsza ilość związków siarki odpowiedzialnych za odór z ust.

Unikaj: ciemnego alkoholu i kawy. 

Nieprzyjemny zapach spod pachy

Zapach spod pach to skutek namnażania się bakterii, które uwielbiają wilgotne, ciepłe i ciemne zakamarki. Warto się pod pachami ogolić: łatwiej będzie Ci umyć skórę i łatwiej dotrze do niej antyperspirant. Jeśli pocisz się obficie, myj się mydłem antybakteryjnym – wprawdzie jego nadużywanie może ograniczać produkcję testosteronu, ale raz dziennie Ci nie zaszkodzi. No i stosuj antyperspiranty dobrej jakości, koniecznie dla mężczyzn – są skuteczniejsze, bo zazwyczaj mają większe stężenie soli aluminium, a to one właśnie blokują gruczoły potowe.

Unikaj: ostrych przypraw i nadmiaru czerwonego mięsa. Czeskie badania wykazały, że zapach wegetarian jest postrzegany przez kobiety jako przyjemniejszy. 

Nieprzyjemny zapach z... no wiesz

Gaz uchodzący z Twoich jelit składa się głównie z azotu, wodoru, dwutlenku węgla, tlenu oraz metanu. Wszystkie te gazy są w zasadzie bezwonne i gdyby w składzie bąka nie było siarkowodoru, problem towarzyski praktycznie by nie istniał. Brzydki zapach gazów jelitowych to zasługa siarki – im więcej jej w pożywieniu, tym łatwiej wyczuwalne są Twoje gazy.

Głównym źródłem siarki w diecie człowieka są białka, ale sporo jest jej też w niektórych warzywach. Uwolnienia bąków nie unikniesz – człowiek średnio puszcza bąki od 8 do 24 razy na dobę i chociaż może się powstrzymywać, to jedynie tak długo, aż nie zaśnie.

Unikaj: ze względu na zapach: mięsa, jaj, mleka, cebuli i czosnku; ze względu na ilość gazów: roślin strączkowych, kapusty, jabłek, pieczywa i makaronów. 

Nieprzyjemny zapach z rany

Normalna rana, jeśli jest prawidłowo oczyszczona, powinna się goić, nie wydzielając nieprzyjemnego zapachu. Jeśli czujesz,że rana zaczyna brzydko pachnieć zgnilizną (odór jest naprawdę nieprzyjemny), nie licz na to, że przemycie jej wodą utlenioną czy spirytusem wystarczy. Idź jak najprędzej do lekarza, bo gnijąca rana oznacza najczęściej zakażenie bakteriami.

Jeśli zlekceważysz brzydki zapach dobiegający spod plastra, bandaża lub – co gorzej – spod gipsu, może Ci grozić martwica tkanek i gangrena. Szczególną uwagę zwróć na rany powstałe w wyniku zmiażdżenia i takie, które były zanieczyszczone ziemią.

Unikaj: piercingu, zwłaszcza w pokątnych salonikach i amatorskiego kolczykowania po pijaku na imprezie. 

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij