Nawadnianie organizmu: woda czy izotoniki?

Bez przyjmowania płynów trudno wyobrazić sobie trening, dlatego do torby zawsze wrzucasz bidon. Pamiętaj – od tego, co wlejesz do środka, mogą zależeć Twoje osiągi. Woda? Izotonik? A może cola? W końcu to zastrzyk energii i kofeina...

nawodnienie organizmu, woda fot. BigLike Images 2015/shutterstock
fot. BigLike Images 2015/shutterstock

Woda? Lepiej nie

Spośród wszystkich napojów, jakie spożywasz w ciągu dnia, łatwo można wyróżnić dwie grupy – hipotoniczne i hipertoniczne. Pierwsze z nich, np. woda, wchłaniają się do organizmu szybko, ale nie przywracają równowagi w gospodarce wodnej organizmu, ponieważ rozcieńczają płyny ustrojowe (i, krótko mówiąc, są moczopędne). 

Napoje hipertoniczne organizm wchłania z kolei zbyt wolno, by podczas wysiłku zapewnić Ci właściwe nawodnienieTo dlatego stworzono izotoniki, czyli napoje pośrednie między hipo- a hipertonicznymi. Ich toniczność zbliżona jest do toniczności osocza – dzięki temu wchłaniają się szybko, a Ty możesz działać dłużej i lepiej.

Jesteś odwodniony?

Odwodniony biegacz ma nie tylko gorsze osiągi niż jego nawodniony kolega, ale zazwyczaj po zawodach jest też w gorszym nastroju. Według naukowców z University of South Florida objawy odwodnienia (m.in. ból głowy, ogólne zmęczenie, pragnienie i zaburzenia koncentracji) mają negatywny wpływa na samoocenę biegacza. Dr Rebecca Lopez, szef badaczy, sugeruje, że odwodnienie może nawet powodować niechęć do kolejnych startów. Zważ się przed i po kolejnym treningu biegowym. Jeśli zauważysz skoki wagi, może to oznaczać, że zbyt słabo się nawadniasz. Zmień to. 

Sportowiec coli nie pije

Cola to drink pozornie dla sportowców idealny – w końcu to szybkie źródło cukru i kofeiny. Naukowcy z USA nie pozostawiają jednak złudzeń – cola odwadnia.  

MH Rada: Jeśli przygotowujesz się do zawodów, nie eksperymentuj w ostatniej chwili z suplementami czy izotonikami. Staraj się przetestować je nawet kilka miesięcy przed momentem, w którym powinny się sprawdzić. Pamiętaj też, by na samym początku przyjmować dawkę o połowę mniejszą, niż zalecają producenci. 

Zamiast wody

Izotoniki to nie tylko niebieskie płyny, które na półkach sklepowych stoją obok słodzonych i gazowanych napojów. Oto ich krótki przegląd.  

1. W płynie: Napój Oshee szybko ugasi Twoje pragnienie. cena: 2,99 zł

2. W proszku: Koncentrat napoju izotonicznego ActivLab Sport Drink zawiera L-karnitynę, dzięki której spalisz na treningu więcej kalorii. www.activlab.pl, cena: 35 zł 

3. W tabletkach: Isostar Powertabs po rozpuszczeniu w wodzie mają tylko 87 kcal. Doskonałe do krótkiego i intensywnego wysiłku. www.isostar.pl, cena: 14,99 zł 

MH 07/2012 

Zobacz również:
REKLAMA