Naturalne i zdrowe "dopalacze" dla faceta

Nie musisz sięgać po sterydy czy dopalacze, by poczuć w sobie przypływ mocy. Czasem powodem gorszej formy i nastroju jest niedobór witamin lub mikro- i makroelementów. Zobacz, jakimi legalnymi suplementami je uzupełnić, by znów poczuć się jak młody bóg.

Giuseppe Parisi 2012/shutterstock.com
fot. Giuseppe Parisi 2012/shutterstock.com

Jesteś tym, co jesz – mówią dietetycy. I gdybyśmy żyli w środowisku takim, jakie nam przygotowała natura, prawdopodobnie wszystko byłoby w porządku. Niestety, jemy produkty przetworzone, pozbawione mnóstwa witamin, mikro- i makroelementów, które w nim być powinny. Tryb naszego życia, odkąd wymyślono maszynę parową i elektryczność, też ma niewiele wspólnego z naturą. Ruszamy się mniej, słońce widzimy tylko w weekendy, zalewamy organizmy kawą i alkoholem, które wypłukują z nich witaminy i minerały, nie dosypiamy, nieustannie się stresujemy.

W rezultacie pojawiają się niedobory, które są jak spadki napięcia w sieci. Niby da się żyć, ale żarówki co chwila przygasają, komputer się zawiesza, telewizor się wyłącza. Suplementy są w takich momentach dla Twojego organizmu jak zapasowe baterie. Stosowane z rozsądkiem pozwalają znowu błysnąć pełną mocą.

Warto pamiętać, że suplementy to nie leki - nie służą leczeniu chorób, tylko pomagają im zapobiegać.

Osobisty przykład to najlepsza rekomendacja. W przypadku suplementów diety sytuacja jest dość klarowna - ich stosowanie jest powszechne wśród tych, którzy na dbaniu o zdrowie znają się najlepiej. 72% amerykańskich lekarzy przyznaje się do ich brania, a prawie 80% rekomenduje je swoim pacjentom. Najczęściej zalecają suplementy poprawiające: gęstość kości (33%), ogólny stan zdrowia (32%), elastyczność stawów (29%) i kondycję serca (26%).

Dlatego właśnie lekarzy poprosiliśmy o wskazanie suplementów, które pozwolą Ci rozwiązać najpowszechniejsze męskie problemy - od zbyt wolnego przyrostu mięśni i bezsenności począwszy, a na kłopotach z refleksem i erekcją skończywszy.

 1.

Suplement na większą masę mięśniową: kazeina i białko serwatkowe

Badanie przeprowadzone na Baylor University w USA wykazało, że mężczyźni, którzy dodawali do koktajlu zarówno kazeinę, jak i białko serwatkowe, zanotowali o połowę większy przyrost tkanki mięśniowej niż ci, którzy dodawali jedynie to ostatnie. Jeżeli po każdym treningu siłowym będziesz wypijał koktajl zawierający 16 g kazeiny i 24 g białka serwatkowego, po 10 tygodniach będziesz miał o 8% większe mięśnie. Będą jak znalazł, żeby bez problemu donieść do domu wiaderka z kolejną porcją.

Dzienna dawka: jak wyżej

W pigułkach: 100% Casein Gold Standard (200 zł za 1,8 kg)

Naturalne źródła: Najbardziej efektywnym źródłem tych białek są batony i odżywki proteinowe, ale oczywiście, skoro pochodzą z mleka, to tam również je znajdziesz.

 2.

Suplement na szybszy refleks: kwasy omega-3

Gdy zbliża się sesja egzaminacyjna albo szkolne zawody w ping-ponga, na parę tygodni wcześniej zacznij łykać suplement z kwasami omega-3. Badania prof. Giuliano Fontaniego, fizjologa z uniwersytetu w Sienie we Włoszech, wykazały, że po 35 dniach suplementacji kwasami omega-3 nastrój, zdolność koncentracji, a także refleks uczestników badania poprawiły się w porównaniu z grupą kontrolną. W charakterze bonusa wzmocnisz też swoje serce i układ krążenia.

Dzienna dawka: 450 mg

W pigułkach: Omega-3, Naturell, 18 zł

Naturalne źródła: łosoś, śledź, makrela.

 3.

Suplement na mocniejsze serce: niacyna

Niewielkie dawki niacyny (witaminy PP) podnoszą poziom dobrego i obniżają poziom złego cholesterolu nawet o 20%. Niacyna zmniejsza też ilość blaszki miażdżycowej, co dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału serca, według niektórych badań, nawet o 30%. Zanim jednak zaczniesz ją łykać, spytaj lekarza, co o tym sądzi. Nadmiar niacyny może uszkodzić wątrobę: nawet dawki tak niewielkie, jak 35 mg dziennie, mogą wywołać zaczerwienienie twarzy.

Dzienna dawka: 16 mg

W płynie: Biovital Zdrowie płyn, Bayer, ok. 30 zł za 325 ml

Naturalne źródła: wątróbka, awokado, ryby.

mięśnie, facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Żeń-szeń od dawna uważany jest za afrodyzjak, ale istnieją też naukowe dowody, że ten naturalny suplement pomaga na problemy z erekcją.
 4.

Suplement na więcej mocy: koenzym Q10

Gdy czujesz gwałtowny spadek energii i nie masz siły ani pracować, ani nawet pobiegać, sięgnij po koenzym Q10. Ta magiczna substancja ułatwia komórkom mięśni przemianę tlenu zawartego we krwi w potrzebną nam energię. W zasadzie nasz organizm jest w stanie sam wytwarzać koenzym, jednak czasami wytwarza go zbyt mało i wtedy mogą się pojawić migrenowe bóle głowy i uczucie zmęczenia. Naukowcy z Uniwersytetu Iowa stwierdzili, że u ludzi cierpiących na chroniczne zmęczenie, którym podawano dziennie przez okres 3 miesięcy dawkę 100 mg koenzymu Q10, aż 90% objawów ustąpiło.

Dzienna dawka: nie więcej niż 100 mg

W pigułkach: Olimp Koenzym Q10 z lecytyną, 22 zł

Naturalne źródła: wołowina, olej sojowy, serce i wątroba kurczaka.

 5.

Suplement na szybszy sen: melatonina

Gdy masz kłopoty z zasypianiem, pomoże Ci melatonina. Badania wykazały, że u ludzi, którzy długo przewracają się w łóżku przed zaśnięciem, potrafi ona skrócić czas oczekiwania na sen nawet o pół godziny. Metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z projektu Cochrane Library potwierdziła skuteczność melatoniny w zwalczaniu tzw. jet lagu, czyli trudności z przystosowaniem się organizmu do zmiany rytmu dobowego po długiej podróży samolotem.

Dzienna dawka: nie więcej niż 5 mg

W pigułkach: Melatonina 5 g Novartis, ok. 20 zł za 30 kapsułek

Naturalne źródła: Twoja własna szyszynka. Dla Ciebie niejadalna.

 6.

Suplement na lepszą odporność: witamina D

"Ta witamina chroni przed wieloma chorobami – mówi dr Mark Moyard z University of Michigan. – Dzięki niej proces namnażania się komórek nie wymyka się spod kontroli, a taki jest właśnie mechanizm powstawania raka". Co więcej, wit. D sprawia, że komórki potrafią same się naprawiać.

Dzienna dawka: Człowiek potrafi sam wyprodukować odpowiednią ilość tej witaminy, pod warunkiem że wystawi się na działanie słońca. Ale w naszej części Europy o odpowiednią ilość słońca trudno.

Jesień-zima: 10 μg dziennie.

W pigułkach: Vita D firmy Vitis Pharma, ok. 20 zł za 30 kapsułek

Naturalne źródła: mleko, tran, makrela, łosoś i żółtka jaj

 7.

Suplement na spalanie tłuszczu: CLA

Przeprowadzone niedawno w Norwegii badania wykazały, że pacjenci zażywający dziennie dawkę 3,4 g CLA stracili w ciągu roku średnio o prawie 10% więcej tłuszczu niż ci, którzy zamiast CLA otrzymywali placebo. CLA blokuje dostęp tłuszczów do komórek tłuszczowych, a więc zapobiega ich powiększaniu się. Jednocześnie przyspiesza metabolizm, a więc zwiększa tempo, w którym spalasz ten tłuszcz, który już masz.

Dzienna dawka: 3,4 g dziennie, najlepiej podczas jedzenia

W pigułkach: Olimp CLA Tonalin

Naturalne źródła: wołowina, pełnotłusty nabiał, jajka oraz... mięso kangura

 8.

Suplement na mocniejszą erekcję: żeń-szeń

Od dawna uważany jest za afrodyzjak. Tym razem tradycja się sprawdza. Żeń-szeń nie tylko poprawia sztywność członka, ale również wydłuża erekcję i wzmaga popęd płciowy. Badania urologów z Uniwersytetu Sao Paulo wykazały, że u 66% mężczyzn z umiarkowanymi problemami z erekcją, którzy zażywali 1000 mg sproszkowanego korzenia żeń-szenia dziennie, wzwód znacząco się poprawił.

Dzienna dawka: 1 g dziennie

W pigułkach: Żeń-Szeń Ginseng KRKA, w kapsułkach po 1 g

Naturalne źródła: korzeń żeń-szenia

 9.

Suplement na mocne stawy: glukozamina

Stawy mają określoną żywotność i jeśli mocno je obciążasz, zużywają się szybciej. Zaczyna się od ścierania chrząstki stawowej i stanów zapalnych błony maziowej – warstwy wyściełającej stawy od wewnątrz. Żeby przyspieszyć regenerację i zachować ruchomość stawów na dłużej, łykaj preparaty glukozaminy wzbogacone chondroityną. Są to podstawowe budulce chrząstki i przydają się, gdy organizm nie nadąża z produkcją własnych zapasów.

Dzienna dawka: 1500 mg

W pigułkach: Arthtron Complex, 88 zł

Naturalne źródła: skorupiaki 

MH 05/2010

Zobacz również:
REKLAMA