Napoje pobudzające - co oprócz kawy?

Gdy czujesz, że robisz się senny, a zostały Ci jeszcze dwa rozdziały, możesz tę senność odgonić. Wtedy sięgasz zazwyczaj po kawę. Ale „obudzić się” możesz nie tylko kawą.

kawa, energia, senność Getty Images
Zapomnij o energetykach. Są zdrowsze i skuteczniejsze sposoby na pobudzenie.

Kawa

Jej głównym składnikiem aktywnym jest kofeina, która ma doskonale potwierdzone działanie pobudzające. Jednak uważaj, żeby nie przesadzić, gdy wypijesz jej za dużo albo za mocną, bo możesz zacząć zachowywać się nerwowo, a to nie sprzyja nauce. Pamiętaj, że kawa działa po ok. 30 minutach, więc zanim zrobisz sobie drugą, przynajmniej daj tej pierwszej szansę. Po niecałych 5 godzinach poziom kofeiny we krwi spada o połowę, więc wtedy możesz zrobić sobie drugą.

Dla kawoszy: Fakty i mity o kawie

Herbata

Składnikiem aktywnym czarnej herbaty również jest kofeina, tylko nazywa się ją teiną. Zawartość kofeiny w herbacie jest około 4 razy mniejsza niż w kawie.

Jeśli wybierasz się na trening, wybierz bardzo mocną kawę na godzinę przed ćwiczeniami. Jeśli zaś czeka Cię długa praca umysłowa, postaw na dobrej jakości herbatę. Ze zdrowotnego punktu widzenia oba napoje będą bardzo korzystne. Pamiętaj, że żaden z nich nie szkodzi, jeśli pijesz je w racjonalnych ilościach.

Mięta

Gdy mdli Cię już na samą myśl o kolejnej kawie, zaparz sobie miętę. Badania irańskich uczonych wykazały, że już sam zapach mięty poprawia natychmiast zdolności poznawcze, wydolność płuc (a więc więcej tlenu trafi a do mózgu) i refleks. Bonus – będziesz miał świeższy oddech.

ZOBACZ TEŻ: A może yerba mate?

REKLAMA