Napoje energetyzujące a trening [News MH]

Zanim sięgniesz po kolejnego energy drinka, przeczytaj. I dopiero potem zdecyduj, czy chcesz.

 

Energy drinki mogą być niebezpieczne Shutterstock.com

Życie wymaga od Ciebie coraz więcej, im jesteś starszy. Więcej nauki, pracy, więcej obowiązków, więcej odpowiedzialności. Tylko czasu i energii coraz mniej. Sięgasz więc po energetyki. Nie Ty jeden. W USA najwięcej napojów energetycznych wypijają młodzi mężczyźni między 18. a 34. rokiem życia. Jednak to niekoniecznie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza podczas treningu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Cała prawda o energy drinkach

Uczeni z McGovern Medical School na University of Texas odkryli, że już wypicie jednej puszki ma niekorzystny wpływ na układ krwionośny, a konkretnie na zdolność tętnic do rozszerzania się. Doświadczenie wykazało, że przed wypiciem energetyka tętnice roszerzały się średnio o 5,1%, a w 90 minut po wypiciu stymulantu rozszerzenie zmniejszyło się do zaledwie 2,8%. Zmniejszenie światła tętnic to zmniejszenie dostaw krwi i tlenu do mięśni. Nie najlepsze rozwiązanie w czasie treningu.

Ciszej w kasynie

Wybierając się do kasyna albo choćby do budki z automatami, zaopatrz się w słuchawki albo zatyczki do uszu i ciemne okulary. Uczone z University of British Columbia wykazały, że głośne dźwięki aplauzu i migające światła po wygranej skłaniają nas do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji. Gdy osłabisz te impulsy, będziesz miał większe szanse, że w kolejnych próbach przechytrzenia losu nie przegrasz wygranej.

Zgaś te świeczki

Gdybyś miał pomysł urządzenia romantycznej randki z setkami świec rozstawionymi w sypialni, odpuść sobie. Holenderscy uczeni przebadali powietrze w kościele i kaplicy z dużą ilością świec. Przed mszą stężenie pyłu zawieszonego PM₁₀ w nawie głównej było 3 razy wyższe niż na bardzo ruchliwej ulicy, a po mszy – 13 razy. W kaplicy, w której świece paliły się 9 h dziennie, rano stężenie PM₁₀ było 4 razy wyższe, a po 9 godzinach palenia świec poziom z ulicy został przekroczony 20 razy. Uff .

TEST MH: Sprawdzamy 4 napoje pobudzające

Mrugaj częściej

15 - mniej więcej tyle razy na minutę powinieneś mrugać. Przed monitorem mrugasz zwykle rzadziej i to dlatego oczy pieką Cię i są przekrwione. Rozwiązanie? Sztuczne łzy.

 

Zobacz również:
REKLAMA