Najlepszy zamiennik cukru?

Nasz ekspert radzi, jak naturalnie i bez utraty walorów smakowych zastąpić cukier. 

Cukier shutterstock.com
Ograniczenie spożycia cukru w codziennej diecie to powinna być Twoja misja główna.

Chcę ograniczyć słodycze i cukier. Słyszałem, że najlepszym zamiennikiem dla cukru jest sok z owoców mnicha. Czy to prawda?

Zastępowanie cukru słodzikami to świetne rozwiązanie, pod warunkiem że wybieramy te naturalne. Dobrym jego zamiennikiem będzie właśnie sok z owoców mnicha – azjatyckiego melona Lo Han Guo. To zdrowy, naturalny słodzik, znany w Azji od prawie tysiąca lat.

Ten owoc, po raz pierwszy opisany w XIII wieku przez mnichów buddyjskich, zawiera substancje 300 razy słodsze od cukru. Jedna kropla soku z powodzeniem zastępuje jedną łyżeczkę cukru. To bardzo dobra alternatywa dla osób odchudzających się i cukrzyków, którzy nie potrafi ą zrezygnować ze słodyczy. Co najważniejsze, jest zupełnie bezpieczny i nie wzbudza żadnych kontrowersji.

Inne naturalne i bezpieczne słodziki to również stewia i erytrytol. Ich użycie bardzo często daje trochę „odmienne odczucie słodyczy” niż typowy cukier. Dlatego wybierając słodzik, należy znaleźć taki, który jest naturalny i bezpieczny, a jego słodycz będzie w pełni akceptowana. Ograniczanie cukru w naszej codziennej diecie to jeden z najważniejszych celów, jaki powinniśmy sobie stawiać. 

Ekspert MH: dr Marek Szołtysik dietetyk, doktor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu 

REKLAMA