Najlepsze tabletki na męskie problemy

Firmy farmaceutyczne prześcigają się w wypuszczaniu ciągle nowych preparatów, które według reklam mają leczyć niemal wszystko – od kataru przez zaburzenia erekcji do zawału. Zobacz, które środki są skuteczne w walce z typowymi męskimi dolegliwościami. 

Najlepsze tabletki na męskie dolegliwości r.classen 2014/shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Dolegliwość: Biegunka

Lek: Loperamid

Gdy masz biegunkę, Twoje jelita zbyt szybko przesuwają treść pokarmową, więc organizm nie nadąża wchłonąć wody, zatem stolce są wodniste. Loperamid hamuje perystaltykę jelit, tym samym skutecznie powstrzymując biegunkę. Według badań uczonych z University of Chicago, najskuteczniejsze jest połączenie loperamidu z simetikonem.

5. Dolegliwość: Zaparcie

Lek: Laktuloza

Laktuloza nie wchłania się z przewodu pokarmowego i sprawia, że więcej wody zatrzymuje się w jelicie grubym, kał staje się luźniejszy i... tadam! – w końcu możesz się wypróżnić. Jeśli nawet ten środek nie działa, przełam wstyd i kup czopki glicerynowe. Są bezpieczne i skuteczne. Kłopot jest jedynie z aplikacją, ale to w końcu stan wyższej konieczności.  

6. Dolegliwość: Wzdęcia

Lek: Symetykon

Błyskawicznie i bezgłośnie (!) spuści powietrze z tego balona, który wyrósł Ci w brzuchu. Symetykon działa w ten sposób, że zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków powietrza, które zgromadziły się w Twoich jelitach, i powoduje ich pękanie, co przynosi ulgę, bo jelita nie są już tak napięte.

7. Problem: Łysienie

Lek: Finasteryd

Wprawdzie niedawno świat obiegła informacja, że uczonym udało się wyhodować włos z ludzkich tkanek i być może w końcu będzie to cudowne lekarstwo dla łysych, na razie jednak najskuteczniejszym sposobem zatrzymania łysienia jest wciąż stary, dobry finasteryd.

8. Dolegliwość: Ból głowy

Lek: Paracetamol

W głosowaniu amerykańskich farmaceutów przeprowadzonym przez Pharmacy Times na pierwszym miejscu znalazł się paracetamol, nieznacznie wyprzedzając ibuprofen. Ten ostatni, chociaż ma również działanie przeciwzapalne (paracetamol praktycznie nie ma), ma więcej działań niepożądanych.

9. Dolegliwość: Ból zęba

Lek: Ibuprofen

W przypadku bólu zęba masz niemal stuprocentową pewność, że przyczyną jest stan zapalny. Dlatego ibuprofen będzie lepszym wyborem niż paracetamol. Niezależnie od tego, czy pomoże skutecznie, czy nie, i tak idź do dentysty, bo z próchnicą sprawa jest inna niż z raną – sama się nie zagoi.

10. Dolegliwość: Bóle mięśni

Lek: Salicylany

W 2004 roku w "British Medical Journal" ukazał się przegląd dostępnych badań na temat skuteczności maści przeciwbólowych zawierających salicylany. Z metaanalizy dostępnych badań wynika, że są one skuteczne tylko przy krótkim stosowaniu (do 7 dni), a nie ma przekonujących badań potwierdzających ich skuteczność w łagodzeniu bólów przewlekłych. Jeśli maść z salicylanami w Twoim przypadku się nie sprawdza, spróbuj takiej z kapsaicyną – ma podobną skuteczność.  

11. Dolegliwość: Problemy z erekcją

Lek: Tadalafil

Od czasu wynalezienia viagry to ona stała się – jak adidas dla butów sportowych – ikoną leków na zaburzenia erekcji. Jeśli jednak masz z tym kłopot, zainteresuj się raczej tadalafilem – działa szybciej i znacznie dłużej, nawet do 36 godzin po zażyciu. Skuteczność zaś w samym dźwiganiu penisa – co najmniej porównywalna.

12. Dolegliwość: Grzybica

Lek: Terbinafyna

To standard w leczeniu grzybicy stóp. Dr Schlesselman radzi, by korzystać raczej z kremów niż ze sprejów, bo krem penetruje skórę głębiej. Proponuje też, żeby smarować zajęte grzybicą miejsca przez co najmniej tydzień, nawet jeśli objawy ustąpią. Grzyby mogą wciąż ukrywać się w zakamarkach, np. pod paznokciami. 

13. Dolegliwość: Mokry kaszel

Lek: Gwajafenezyna

Gdy czujesz, jakby Ci ktoś płuca zalał gęstą gumą, sięgnij po lek z gwajafenezyną. Ta substancja rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach i ułatwia odksztuszanie. "By rozprawić się z kaszlem na dobre, bierz zalecane dawki przez 3-4 dni, nawet jeśli czujesz się już lepiej" – radzi prof W. Steven Pray, farmakolog z Southwestern Oklahoma State University. 

14. Dolegliwość: Przedwczesny wytrysk

Lek: Dapoksetyna

Jak dotychczas to jedyny lek zarejestrowany specjalnie do leczenia przedwczesnego wytrysku (PW). Dapoksetyna ma tę przewagę nad innymi lekami stosowanymi w leczeniu PW, że działa szybko (nie musisz jej brać codziennie) i szybko się też ulatnia. Lek jest dostępny tylko na receptę. 

MH 12/2013

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
REKLAMA