Najlepsze tabletki na męskie problemy

Firmy farmaceutyczne prześcigają się w wypuszczaniu ciągle nowych preparatów, które według reklam mają leczyć niemal wszystko – od kataru przez zaburzenia erekcji do zawału. Zobacz, które środki są skuteczne w walce z typowymi męskimi dolegliwościami. 

Najlepsze tabletki na męskie dolegliwości r.classen 2014/shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Samoleczenie krok po kroku

Zapoznaj się

Z ulotką dołączoną do opakowania oczywiście. I to jeszcze zanim zażyjesz lekarstwo, a nie dopiero wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie niezgodne z Twoimi oczekiwaniami skutki jego działania. Pamiętaj bowiem, że – jak mawiał Paracelsus — każda substancja jest trucizną. To tylko kwestia dawki

Czytaj uważnie

Jak pewnie zauważyłeś, podajemy nazwy substancji aktywnych, a nie preparatów. Między innymi dlatego, żeby Cię przyzwyczaić do sprawdzania składu leków. Często bowiem jedna substancja aktywna występuje w kilku preparatach o różnych nazwach i nieco różnych zastosowaniach. A wtedy łatwo o nieumyślne przedawkowanie. 

Bez recepty nie oznacza, że są całkiem bezpieczne

Według dr. Jarosława Woronia z Katedry Farmakologii UJ, tzw. samoleczenie, czyli przyjmowanie środków dostępnych bez recepty zajmuje drugie miejsce na liście przyczyn niebezpiecznych interakcji między lekami. A niekorzystne interakcje leków stanowią jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów.

Przed czy po posiłku

Chociaż zalecenie, że np. ten określony lek należy zażywać po posiłku, może Ci przypominać napomnienia babci, że na deser możesz liczyć dopiero po obiedzie, w rzeczywistości to naprawdę ma znaczenie, czy coś łykasz przed, czy po jedzeniu. Niektóre leki połknięte na pusty żołądek mogą uszkodzić Ci śluzówkę, inne zaś mogą wymagać właśnie pustego, żeby się dobrze wchłonąć.

Nie kombinuj

Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe. Jednak ból potrafi być złym doradcą. Zdarzyło Ci się kiedyś, że np. bolał Cię ząb, wziąłeś jedną pigułkę, potem drugą, nie zadziałały, więc sięgnąłeś po inny środek? Zanim tak zrobisz po raz kolejny, sprawdź, czy przypadkiem nie łączysz dwóch leków z rodziny niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Tych łączyć ze sobą nie wolno.

W czasie grypy lub przeziębienia sprawdź, czy np. proszek, który łyknąłeś rano, nie zawiera innej substancji, co środek proponowany prze kolegę z pracy, lub czy nie przekraczasz właśnie dawki maksymalnej. Gdy ból jest silny, możesz połączyć paracetamol z ibuprofenem. To połączenie jest bezpieczne, bo paracetamol nie należy do NLPZ. 

Czytaj ulotki

Wiemy, że faceci nie lubią czytać instrukcji. Ale w przypadku przedawkowania leku lub jego ubocznych skutków, których nie przewidziałeś, uszkodzeniu może ulec nie jakaś tam lodówka czy pralka, tylko Ty. Więc lepiej przeczytaj, zanim cokolwiek łykniesz. Powtarzamy się? Cóż, tylko 15% Polaków czyta dołączone do leków ulotki, więc naszym zdaniem warto o tym jeszcze raz przypomnieć.

1. Dolegliwość: Kac

Lek: Kwas acetylosalicylowy

Pod warunkiem że nie masz kłopotów z żołądkiem (np. wrzodów) aspiryna + kawa złagodzą ból głowy. Jeśli doświadczenie uczy Cię, że nie najlepiej reagujesz na kwas acetylosalicylowy, weź inny środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. ibuprofen. Potwierdziło to doświadczenie lekarzy z Thomas Jefferson University w Filadelfii.

2. Dolegliwość: Katar sienny

Lek: Loratadyna

Większość dostępnych bez recepty środków przeciwalergicznych jest równie skuteczna. Jednak, jak mówi prof. Lauren Schlesselman z University of Connecticut, preparaty z loratadyną mają tę przewagę nad konkurencją, że nie powodują senności. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1,5 godziny.  

3. Dolegliwość: Zgaga

Lek: Węglan wapnia

Zgaga to efekt cofania się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Węglan wapnia błyskawicznie zobojętnia kwas i przynosi ulgę. Preparaty złożone, w których występują sole magnezu, mogą powodować biegunkę, a te, w których są sole glinu – zaparcia. Na to zresztą też są lekarstwa – sprawdź na następnej stronie.  

STRONA 1 z 2
REKLAMA