Najczęstsze urazy na urlopie [Przetrwać wakacje]

Wakacje są po to, żeby odpocząć, ale niekoniecznie w szpitalnym łóżku. Zobacz, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą lato, i naucz się ich unikać. 

Urazy na wakacjach shutterstock.com
Wbrew pozorom, oprócz somalijskich piratów i rekinów, na wakacjach czeka na Ciebie wiele pułapek.

1. Duszę się!

Możesz się utopić we własnym łóżku. Poważnie. Tzw. suche albo wtórne utonięcie naprawdę istnieje. Może do niego dojść, gdy podczas kąpieli zachłyśniesz się wodą. W przypadku „utonięcia suchego”, po dostaniu się wody mięśnie krtani odruchowo się zaciskają i odcinają dostawy tlenu do płuc. „Utonięcie wtórne” najczęściej następuje po zachłyśnięciu się słoną wodą morską, ale słodka też może je spowodować. Po pewnym czasie, od kilku minut do kilkudziesięciu godzin później może dojść do obrzęku płuc i uduszenia.

Dasz radę: Nie przesadzaj z głupimi zabawami w wodzie. Wpychanie do basenu, wskakiwanie na plecy etc. mogą doprowadzić do zachłyśnięcia. Jeśli kilka godzin po kąpieli Ty lub Twoje dziecko jesteście dziwnie zmęczeni, pokasłujecie, macie blade lub sine usta i kłopoty z oddychaniem, idź do lekarza.

2. Jestem w kropki!

Jasne plamki na klatce piersiowej i ramionach. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „bielactwo”, sprawdź „łupież pstry”. Ta dosyć częsta dolegliwość wywołana jest przez grzyby żyjące na skórze. Mogą tam żyć przez cały rok, ale dopiero gdy wystawisz się na słońce i opalisz, ich robota wychodzi na jaw. Plamki zajęte przez grzyba opalają się dużo wolniej, dlatego stają się widoczne.

Dasz radę: Przez miesiąc myj całe ciało szamponem przeciwłupieżowym, żeby pozbyć się grzyba. Wybierz taki z siarczkiem selenu albo ketokonazolem. Jeśli kolor nie wróci po 6 tygodniach, idź do dermatologa.

3. Świszczę i kaszlę!

Nagły atak astmy. W czasie letnich burz wiatr potrafi podnieść z ziemi spore dawki pyłków, co dla uczulonych jest fatalną wiadomością. W dodatku gwałtowny spadek temperatury również może spowodować silny atak astmy.

Dasz radę: Jeśli masz zdiagnozowaną astmę lub alergię na pyłki, przez 24 godziny po burzy staraj się unikać wychodzenia na dwór. Jeśli wyjdziesz i zaczynasz mieć problemy z oddychaniem (znakiem ostrzegawczym jest kłopot z dokończeniem zdania na jednym oddechu), szukaj pomocy w trybie pilnym.

DLA PLAŻOWICZÓW: Jak przetrwać na plaży?

4. Gdzie ta toaleta!

Kilka dni po kąpieli w basenie nie możesz się oddalać od WC. Czy to zalew, jezioro czy publiczny basen – wszędzie w wodzie mogą się czaić drobnoustroje, które mogą wywołać biegunkę. Najpopularniejsze to E.coli i Giardia lamblia. Wystarczy łyk wody zakażonej odchodami innych ludzi lub zwierząt, żeby się zarazić. Objawy? Wymioty, nudności i naprawdę solidna biegunka.

Dasz radę: Staraj się nigdy nie połykać wody i nie puszczaj chorych na biegunkę dzieci na basen przez dwa tygodnie od ustania objawów. Lambliozy można się nabawić nawet w dobrze utrzymanych basenach, bo Giardia lamblia potrafi przeżyć w chlorowanej wodzie. 

5. Osłabienie

Jesteś rozbity, masz gorączkę i biegunkę? Winne mogą być ptaki. Ptaki, a zwłaszcza ich odchody moge być źródłem wielu zakażeń. W miejscach, gdzie ptaków i ich odchodów jest dużo, roi się od bakterii, pasożytów i grzybów wywołujących różne choroby, m.in. salmonellozę i kampylobakteriozę, histoplazmozę czy kryptokokozę. Pierwsze objawy to osłabienie, gorączka i bardzo często biegunka.

Dasz radę: Najwięcej ptasich odchodów jest w jaskiniach, na strychach i w pobliżu gniazd. Zachowaj ostrożność, a po powrocie z wyprawy dokładnie umyj ręce i wypierz ciuchy

7. Brzydka blizna

Banalne zadrapanie, jeśli dostaną się do niego bakterie, może być problemem. Skóra jest pierwszą linią obrony przed zarazkami. Jeśli więc masz jakieś świeże rany, w tym również zadrapania – poczekaj z kąpielą do czasu zagojenia ranki. W wodzie jest mnóstwo bakterii, które mogą ją zainfekować, przez co będzie się goiła dłużej i może zostawić bliznę.

Dasz radę: Jeśli skaleczysz się w wodzie (np. nadepniesz na stary kapsel albo stłuczoną butelkę), od razu wyjdź z wody, przemyj ranę wodą z mydłem i zaklej plastrem. Popływasz sobie mniej więcej za 4-7 dni – gdy rana się zagoi.

NA URLOPIE: Wakacyjne uwodzenie

6. Boli jak cholera!

Niestety, to może być kamica nerkowa. Gdyby kamienie nerkowe można było sprzedawać, handlarze mieliby najwięcej roboty w upały, bo gdy jesteś odwodniony, w moczu zagęszczają się tworzące je szczawian i fosforan wapnia. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do odkładania się kryształków w nerkach, które później próbują się stamtąd wydostać. A ich ucieczka to dla Ciebie droga przez mękę.

Dasz radę: W upały pij więcej płynów niż zwykle i nigdy nie dopuszczaj do tego, żeby sikać ciemnobrązowym moczem. Dobra wiadomość: piwo też się liczy. Jedno. Góra dwa.

8. Niby grypa

Pamiątka po kleszczu. Pisaliśmy niedawno o kleszczach, ale warto przypomnieć – te małe dranie przenoszą różne choroby, nie tylko boreliozę. Często ich objawy (dreszcze, gorączka, ból głowy i zmęczenie) przypominają grypę. Jeśli po powrocie z wycieczki (lub parku, bo kleszcze są też w wielu parkach) znalazłeś w skórze kleszcza – każde złe samopoczucie przypominające grypę skonsultuj z lekarzem.

Dasz radę: Zapomnij o modzie i wchodząc na łąkę czy do lasu, gdzie mogą być kleszcze, wsadź nogawki w skarpetki – utrudnisz kleszczom dostęp do skóry. Po powrocie do domu obejrzyj się dokładnie, a jeśli znajdziesz drania, usuń go, najlepiej specjalną pęsetą (do kupienia za grosze w aptece). 

REKLAMA