1. Duszę się!
Możesz się utopić we własnym łóżku. Poważnie. Tzw. suche albo wtórne utonięcie naprawdę istnieje. Może do niego dojść, gdy podczas kąpieli zachłyśniesz się wodą. W przypadku „utonięcia suchego”, po dostaniu się wody mięśnie krtani odruchowo się zaciskają i odcinają dostawy tlenu do płuc. „Utonięcie wtórne” najczęściej następuje po zachłyśnięciu się słoną wodą morską, ale słodka też może je spowodować. Po pewnym czasie, od kilku minut do kilkudziesięciu godzin później może dojść do obrzęku płuc i uduszenia.
Dasz radę: Nie przesadzaj z głupimi zabawami w wodzie. Wpychanie do basenu, wskakiwanie na plecy etc. mogą doprowadzić do zachłyśnięcia. Jeśli kilka godzin po kąpieli Ty lub Twoje dziecko jesteście dziwnie zmęczeni, pokasłujecie, macie blade lub sine usta i kłopoty z oddychaniem, idź do lekarza.
2. Jestem w kropki!
Jasne plamki na klatce piersiowej i ramionach. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „bielactwo”, sprawdź „łupież pstry”. Ta dosyć częsta dolegliwość wywołana jest przez grzyby żyjące na skórze. Mogą tam żyć przez cały rok, ale dopiero gdy wystawisz się na słońce i opalisz, ich robota wychodzi na jaw. Plamki zajęte przez grzyba opalają się dużo wolniej, dlatego stają się widoczne.
Dasz radę: Przez miesiąc myj całe ciało szamponem przeciwłupieżowym, żeby pozbyć się grzyba. Wybierz taki z siarczkiem selenu albo ketokonazolem. Jeśli kolor nie wróci po 6 tygodniach, idź do dermatologa.
3. Świszczę i kaszlę!
Nagły atak astmy. W czasie letnich burz wiatr potrafi podnieść z ziemi spore dawki pyłków, co dla uczulonych jest fatalną wiadomością. W dodatku gwałtowny spadek temperatury również może spowodować silny atak astmy.
Dasz radę: Jeśli masz zdiagnozowaną astmę lub alergię na pyłki, przez 24 godziny po burzy staraj się unikać wychodzenia na dwór. Jeśli wyjdziesz i zaczynasz mieć problemy z oddychaniem (znakiem ostrzegawczym jest kłopot z dokończeniem zdania na jednym oddechu), szukaj pomocy w trybie pilnym.
DLA PLAŻOWICZÓW: Jak przetrwać na plaży?
4. Gdzie ta toaleta!
Kilka dni po kąpieli w basenie nie możesz się oddalać od WC. Czy to zalew, jezioro czy publiczny basen – wszędzie w wodzie mogą się czaić drobnoustroje, które mogą wywołać biegunkę. Najpopularniejsze to E.coli i Giardia lamblia. Wystarczy łyk wody zakażonej odchodami innych ludzi lub zwierząt, żeby się zarazić. Objawy? Wymioty, nudności i naprawdę solidna biegunka.
Dasz radę: Staraj się nigdy nie połykać wody i nie puszczaj chorych na biegunkę dzieci na basen przez dwa tygodnie od ustania objawów. Lambliozy można się nabawić nawet w dobrze utrzymanych basenach, bo Giardia lamblia potrafi przeżyć w chlorowanej wodzie.