Nadmierna potliwość: jak sobie z nią radzić?

Zgrzany, zmęczony i spocony. Brzmi znajomo? Gdy się zmęczysz, pocisz się bardziej. W stresie i upale również. Zobacz, jak powstaje pot, i co zrobić, by przykręcić ten kurek.  

pot fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
4. Gotowy na upały

REKLAMA

Niedługo słońce znów zacznie przypiekać, a Ty będziesz się pocić bardziej. Najmocniej przez pierwsze dwa tygodnie, bo tyle mniej więcej organizm przyzwyczaja się do zmienionych temperatur. Badania University of Connecticut wykazały też, że na ilość potu wpływa nie tylko temperatura, ale i wilgotność. Im wilgotniej, tym pocisz się bardziej. Upał w górach, gdzie powietrze jest suche, łatwiej znieść niż w dolinie. Weź to pod uwagę, pakując się na wakacje.

5. Rozpylaj

Lśniące od potu ciało to jeszcze pół biedy. Gorzej, gdy zaczynasz po prostu śmierdzieć. To znak, że uaktywniły się gruczoły apokrynowe. Są one rozlokowane w miejscach owłosionych, głównie pod pachami i w okolicach genitaliów. Pot, który wydzielają, ma charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach, dodatkowo wzmocniony przez bakterie rozkładające tę wydzielinę. Uaktywniają się pod wpływem emocji, np. strachu. Żeby je powstrzymać przed zdradzaniem Twojego napięcia, używaj antyperspirantów z chlorkiem glinu. I trymuj włosy. Bakterie będą miały mniejsze pole do popisu. 

MH 03/2016

 

STRONA 2 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA