Nadmierna potliwość: jak sobie z nią radzić?

Zgrzany, zmęczony i spocony. Brzmi znajomo? Gdy się zmęczysz, pocisz się bardziej. W stresie i upale również. Zobacz, jak powstaje pot, i co zrobić, by przykręcić ten kurek.  

pot fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Sporty wodne

REKLAMA

Nie znamy nikogo, kto lubiłby pot. Jednak zamiast go przeklinać, zacznij go doceniać, bo gdybyś się nie pocił, prawdopodobnie byś się ugotował już w podstawówce podczas pierwszego meczu w nogę. Gdy Twoje mięśnie ciężko pracują, podnosi się temperatura ciała i pot wydzielany przez gruczoły ekrynowe ma za zadanie schłodzić Twój organizm. Niestety, przy okazji tracisz także elektrolity, dlatego na treningu warto uzupełniać sód, magnez i potas. Mokra koszulka jest dowodem, że się nie obijałeś.

2. Norma, czyli ile?

Nie ma precyzyjnych danych, ile wynosi norma pocenia. Jednak, jeśli zauważyłeś, że w tych samych sytuacjach pocisz się bardziej niż koledzy albo bardziej niż kiedyś, możesz cierpieć na tzw. nadpotliwość. Zacznij od prostych sposobów – unikaj kawy, alkoholu i ostrych dań. Jeśli problem dotyczy dłoni lub stóp, spróbuj jonoforezy – jest zaskakująco skuteczna. Jeśli nie pomoże, a z Ciebie dosłownie leje się ciurkiem, zostaje ostrzyknięcie botoksem. Nie jest tanio (1000-1500 zł), ale na co najmniej pół roku masz spokój. Często zaś nawet na ponad rok. 

3. Z dala od ciała

Im szybciej pozbędziesz się potu ze skóry, tym mniej czasu będą miały bakterie, żeby go zacząć rozkładać, wywołując brzydki zapach. Jeśli pocisz się bardziej niż inni, sięgnij po bieliznę termoaktywną – ona odprowadza pot na zewnątrz i pozwala mu wyparować. Świetne, choć bardzo drogie są ubrania z wełny merynosa. Jeśli nie zamierzasz wydawać kilkuset złotych na zestaw bielizny, spróbuj bielizny z wiskozy bambusowej. Nie jest tak skuteczna, ale chłodzi i jest przyjemna.

 

STRONA 1 z 2
REKLAMA