Nadciśnienie tętnicze - główny wróg ludzkości

Często lekceważone i zaniedbywane. Jednak to właśnie zbyt wysokie ciśnienie tętnicze doprowadza do wielu chorób serca a w konsekwencji do śmierci. Zobacz, jak sprawić, by pozostało na właściwym poziomie. 

nadciśnienie, serce shutterstock.com
Z nadciśnieniem problem jest taki, że zazwyczaj nie wiesz, że jest za wysokie.

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi jest jednym z najważniejszych zadań organizmu. Decyduje ono o ukrwieniu wszystkich narządów. Precyzyjny mechanizm regulacji ciśnienia krwi jest bardzo złożony, jego zasadniczym elementem jest serce, działające jak pompa, o którego wydolności świadczy objętość krwi wyrzucana przy skurczu oraz opór ścian naczyń.

Nadciśnienie (podwyższone ciśnienie tętnicze) jest jednym z cichych zabójców rodzaju ludzkiego. Ono odpowiada np. za zawały serca czy wylewy. Wartość ciśnienia tętniczego wyrażana jest przez dwie liczby: ciśnienie skurczowe, to jest ciśnienie w naczyniach podczas skurczu serca, i rozkurczowe – podczas rozkurczu. Dla zdrowego 35-latka wartość ta powinna wynosić podczas spoczynku około 120/80 mm Hg.

PRZECZYTAJ TEŻ: 8 sposobów na nadciśnienie

Dla potrzeb naszego testu istotne jest ciśnienie rozkurczowe (ta niższa liczba). Ciśnienie tętnicze w warunkach stresu czy wysiłku rośnie, i nie jest to powód do obaw. Taka jest fizjologia, powinno ono wracać jednak szybko do wartości prawidłowych. Ale długotrwały wzrost ciśnienia może być niebezpieczny.

Jak poprawić wynik

  • Zanim zaczniesz się denerwować, a tym samym podwyższać ciśnienie, sprawdź, czy pomiar wykonano prawidłowo, i powtórz go co najmniej trzykrotnie. Pomiar ciśnienia przeprowadzany powinien być w spoczynku, np. po pięciu minutach spokojnej rozmowy. Jeśli obecność pielęgniarki czy lekarza wywołuje u ciebie stres, pożycz aparat od sąsiadki, a pomiar zrób w domu.
  • Jeśli rozpoznano u ciebie nadciśnienie, zacznij obniżać je najprostszymi metodami – zamiast lekarstw, ogranicz spożycie soli, co najmniej 30 minut dziennie poświęć na ćwiczenia. Półgodzinny spacer do pracy czyni cuda – byle uprawiany regularnie.
  • Unikaj stresu – zabija. Nie zapomnij, że poza pracą też istnieje życie, całkiem przyjemne.
  • Jeżeli masz nadwagę, natychmiast zacznij się odchudzać. Dowiedziono, że z utratą kilogramów powyżej normy, czyli wagi idealnej, ciśnienie obniża się.
  • Jeśli jeszcze tkwisz w szponach nałogu – przestań palić.
  • Dopiero gdy zmiana trybu życia nie pomoże, idź do lekarza po receptę. Leki przyjmuj regularnie, kontrolując ciśnienie, jeżeli to możliwe nawet codziennie w różnych porach.
Zobacz również:
REKLAMA