Nadciśnienie a udar mózgu

Nadciśnienie nie boli. Ale szkodzi. Czasami bardzo. Zobacz, jak za wysokie ciśnienie krwi może zrobić kuku Twojemu mózgowi, a potem sprawdź, jak wysokie jest Twoje, bo młody wiek wcale nie gwarantuje wyników w normie. 

Nadciśnienie a udar mózgu shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Ciśnienie rośnie

Gdy ciśnienie krwi rośnie powyżej wartości 140/90 mm Hg, Twoje tętnice zaczynają się rozszerzać bardziej niż to przewidziała ewolucja w swoim precyzyjnym projekcie  

2. Mikrouszkodzenia

Pod wpływem zwiększonego naporu płynu na wewnętrznych ściankach tętnic pojawiają się mikroskopijne pęknięcia. Organizm próbuje je naprawić, wysyłając w te miejsca płytki krwi, zwiększające krzepliwość krwi. Wkrótce gromadzą się tam również inne cząsteczki, m.in. cholesterolu i wapnia. Powstaje blaszka miażdżycowa.

3. Ścianki sztywnieją

Twój układ odpornościowy wysyła leukocyty, żeby rozbiły blaszkę miażdżycową, ale niestety nie udaje im się to. Zamiast tego tworzą tzw. komórki piankowe, wgryzają się w ściankę tętnicy i wywołują stan zapalny. Komórki mięśni gładkich tętnicy formują w tym miejscu twardy pancerzyk, który usztywnia ścianki tętnicy. Utrata elastyczności dodatkowo podnosi ciśnienie. 

 

Nadciśnienie a udar mózgu shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Zator

Czasami krew przepływająca obok blaszki odrywa jej kawałek, który następnie dryfuje w stronę Twojego mózgu. Gdy taki oderwany kawałek blaszki miażdżycowej dotrze do za wąskiej tętnicy, zatyka ją. Krew i transportowany przez nią drogocenny tlen przestają docierać do części mózgu, powodując tzw. niedokrwienny udar mózgu.

5. Komórki obumierają

Pozbawione tlenu komórki zaczynają obumierać w ciągu kilku minut. W zależności od tego, który i jak duży rejon mózgu został odcięty od dostaw, objawy mogą był różne: od lekkich zawrotów głowy, przez potworny ból, aż po paraliż, śpiączkę, a nawet śmierć. 

 

REKLAMA