[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Nadciśnienie a udar mózgu

Nadciśnienie nie boli. Ale szkodzi. Czasami bardzo. Zobacz, jak za wysokie ciśnienie krwi może zrobić kuku Twojemu mózgowi, a potem sprawdź, jak wysokie jest Twoje, bo młody wiek wcale nie gwarantuje wyników w normie. 

Nadciśnienie a udar mózgu fot. shutterstock.com
1. Ciśnienie rośnie

Gdy ciśnienie krwi rośnie powyżej wartości 140/90 mm Hg, Twoje tętnice zaczynają się rozszerzać bardziej niż to przewidziała ewolucja w swoim precyzyjnym projekcie  

2. Mikrouszkodzenia

Pod wpływem zwiększonego naporu płynu na wewnętrznych ściankach tętnic pojawiają się mikroskopijne pęknięcia. Organizm próbuje je naprawić, wysyłając w te miejsca płytki krwi, zwiększające krzepliwość krwi. Wkrótce gromadzą się tam również inne cząsteczki, m.in. cholesterolu i wapnia. Powstaje blaszka miażdżycowa.

3. Ścianki sztywnieją

Twój układ odpornościowy wysyła leukocyty, żeby rozbiły blaszkę miażdżycową, ale niestety nie udaje im się to. Zamiast tego tworzą tzw. komórki piankowe, wgryzają się w ściankę tętnicy i wywołują stan zapalny. Komórki mięśni gładkich tętnicy formują w tym miejscu twardy pancerzyk, który usztywnia ścianki tętnicy. Utrata elastyczności dodatkowo podnosi ciśnienie. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Nadciśnienie a udar mózgu fot. shutterstock.com
4. Zator

Czasami krew przepływająca obok blaszki odrywa jej kawałek, który następnie dryfuje w stronę Twojego mózgu. Gdy taki oderwany kawałek blaszki miażdżycowej dotrze do za wąskiej tętnicy, zatyka ją. Krew i transportowany przez nią drogocenny tlen przestają docierać do części mózgu, powodując tzw. niedokrwienny udar mózgu.

5. Komórki obumierają

Pozbawione tlenu komórki zaczynają obumierać w ciągu kilku minut. W zależności od tego, który i jak duży rejon mózgu został odcięty od dostaw, objawy mogą był różne: od lekkich zawrotów głowy, przez potworny ból, aż po paraliż, śpiączkę, a nawet śmierć. 

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij