[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.5

Na urlop marsz!

Jeśli nie rozumiesz albo nie pamiętasz, co to jest urlop, pilnie potrzebujesz wypoczynku! Nawet kilka dni wolnego może zdziałać cuda. Mamy na to 8 solidnych argumentów, które pozbawią Cię wszelkich skrupułów przed wyjazdem na zasłużone wakacje.
fot. iofoto 2011/shutterstock.com
Nawet Stwórca siódmego dnia pozwolił sobie na zasłużony odpoczynek. Tobie też należy się urlop. Przyznaj sam przed sobą, że dekoncentrują Cię krótkie spódniczki i skąpe bluzeczki dziewczyn na ulicy, foldery biur podróży wysypujące się ze skrzynki na listy i zdjęcia z wakacji wrzucane już przez znajomych na Facebooka.

No i, oczywiście, jeszcze ten upał, który nieustannie daje znać o sobie. Już przy 25 stopnia Celsjusza zdolność ludzkiego organizmu do wykonywania cięższej pracy spada aż o około 30%, a przecież niemal codziennie słupek rtęci w termometrze wspina się znacznie wyżej. Wprawdzie żyjesz w czasach, w których praca pochłania większość Twojego czasu, wysiłku i inwencji twórczej, ale wypoczynek to konieczność. Bądźmy szczerzy, latem i tak pracujesz na zwolnionych obrotach.

REKLAMA

Wypoczywać możesz na dwa świetnie uzupełniające się sposoby. Po pierwsze, naucz się, jak Amerykanie, wykorzystywać do maksimum weekendy. Ale w tym jesteśmy akurat nie najgorsi. Po drugie, nie rezygnuj z dłuższego odpoczynku, który pozwala Ci się zregenerować i wrócić w lepszej formie do pracy. Powodów, aby jechać na wakacje jest tyle, ilu zapracowanych facetów. My podajemy kilka najważniejszych.

 1.


Sprawniejszy mózg

Rutyna zabija szare komórki. A przynajmniej nie zwiększa ich liczby. Neurolodzy od niedawna są pewni, że nie tylko nie tracisz z wiekiem szarych komórek, ale możesz wpływać na zwiększenie ich liczby. Jeśli więc przyzwyczaisz swój mózg do jednostajnego i nieurozmaiconego trybu życia, nie będzie się rozwijał.

Zmiana otoczenia, zwłaszcza wakacyjna, jest niezbędna - przełamuje rozleniwiający mózg nawyk. Inny klimat, otoczenie, ludzie i zdarzenia mobilizują mózg do pracy. Kiedy dostarczasz mu nowych, silnych bodźców, uaktywniają się połączenia między komórkami nerwowymi i produkowane jest białko - neurotrofina BDNF. Im więcej tego białka, tym więcej wypustek nerwowych - dendrytów - i sieć mózgu staje się gęstsza oraz efektywniejsza.

Produkcji neurotrofiny sprzyja też gimnastyka, zwłaszcza na świeżym powietrzu, a nawet rozwiązywanie krzyżówek na plaży. Paradoksalnie, taki wysiłek mózgu bardzo mu służy - zauważ, że po wakacjach wracasz pełen nowych pomysłów, rozwiązań i idei.

 2.


Satysfakcjonujący seks

Dlaczego na wakacjach seks lepiej smakuje? Dr Wiesław Ślósarz, psycholog i seksuolog, wyjaśnia: "Na urlopie masz więcej czasu i snu. Dotychczas 100% energii wykorzystywałeś w pracy, wieczorami czasem po prostu nie miałeś ochoty na zbliżenie. A teraz nie ma stresu, morderczego tempa.

Zamiast tego więcej jest seksualnych bodźców w postaci roznegliżowanych dziewcząt, głowy nie zaprzątają Ci inne sprawy, więc myślisz o seksie, wyobraźnia działa jak afrodyzjak. Sam fakt, że mocniej odczuwasz popęd latem, to przyrodniczy atawizm. Cała natura przebudziła się wiosną, lato zaś to dobry czas na zapłodnienie i twoja męskość to wyczuwa, reagując wzmożoną potencją".

Latem jesteś wystawiony na większą ilość światła słonecznego. A to skuteczny lek przeciwdepresyjny - zaś jednym z objawów depresji jest spadek poziomu testosteronu. Obniżając pozimową depresję, światło słoneczne pobudza produkcję męskiego hormonu, a ten wzmaga potencję. Ciąg dalszy jest do przewidzenia.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij