Na urlop marsz!

Jeśli nie rozumiesz albo nie pamiętasz, co to jest urlop, pilnie potrzebujesz wypoczynku! Nawet kilka dni wolnego może zdziałać cuda. Mamy na to 8 solidnych argumentów, które pozbawią Cię wszelkich skrupułów przed wyjazdem na zasłużone wakacje.
iofoto 2011/shutterstock.com
fot. iofoto 2011/shutterstock.com

Nawet Stwórca siódmego dnia pozwolił sobie na zasłużony odpoczynek. Tobie też należy się urlop. Przyznaj sam przed sobą, że dekoncentrują Cię krótkie spódniczki i skąpe bluzeczki dziewczyn na ulicy, foldery biur podróży wysypujące się ze skrzynki na listy i zdjęcia z wakacji wrzucane już przez znajomych na Facebooka.

No i, oczywiście, jeszcze ten upał, który nieustannie daje znać o sobie. Już przy 25 stopnia Celsjusza zdolność ludzkiego organizmu do wykonywania cięższej pracy spada aż o około 30%, a przecież niemal codziennie słupek rtęci w termometrze wspina się znacznie wyżej. Wprawdzie żyjesz w czasach, w których praca pochłania większość Twojego czasu, wysiłku i inwencji twórczej, ale wypoczynek to konieczność. Bądźmy szczerzy, latem i tak pracujesz na zwolnionych obrotach.

Wypoczywać możesz na dwa świetnie uzupełniające się sposoby. Po pierwsze, naucz się, jak Amerykanie, wykorzystywać do maksimum weekendy. Ale w tym jesteśmy akurat nie najgorsi. Po drugie, nie rezygnuj z dłuższego odpoczynku, który pozwala Ci się zregenerować i wrócić w lepszej formie do pracy. Powodów, aby jechać na wakacje jest tyle, ilu zapracowanych facetów. My podajemy kilka najważniejszych.

 1.


Sprawniejszy mózg

Rutyna zabija szare komórki. A przynajmniej nie zwiększa ich liczby. Neurolodzy od niedawna są pewni, że nie tylko nie tracisz z wiekiem szarych komórek, ale możesz wpływać na zwiększenie ich liczby. Jeśli więc przyzwyczaisz swój mózg do jednostajnego i nieurozmaiconego trybu życia, nie będzie się rozwijał.

Zmiana otoczenia, zwłaszcza wakacyjna, jest niezbędna - przełamuje rozleniwiający mózg nawyk. Inny klimat, otoczenie, ludzie i zdarzenia mobilizują mózg do pracy. Kiedy dostarczasz mu nowych, silnych bodźców, uaktywniają się połączenia między komórkami nerwowymi i produkowane jest białko - neurotrofina BDNF. Im więcej tego białka, tym więcej wypustek nerwowych - dendrytów - i sieć mózgu staje się gęstsza oraz efektywniejsza.

Produkcji neurotrofiny sprzyja też gimnastyka, zwłaszcza na świeżym powietrzu, a nawet rozwiązywanie krzyżówek na plaży. Paradoksalnie, taki wysiłek mózgu bardzo mu służy - zauważ, że po wakacjach wracasz pełen nowych pomysłów, rozwiązań i idei.

 2.


Satysfakcjonujący seks

Dlaczego na wakacjach seks lepiej smakuje? Dr Wiesław Ślósarz, psycholog i seksuolog, wyjaśnia: "Na urlopie masz więcej czasu i snu. Dotychczas 100% energii wykorzystywałeś w pracy, wieczorami czasem po prostu nie miałeś ochoty na zbliżenie. A teraz nie ma stresu, morderczego tempa.

Zamiast tego więcej jest seksualnych bodźców w postaci roznegliżowanych dziewcząt, głowy nie zaprzątają Ci inne sprawy, więc myślisz o seksie, wyobraźnia działa jak afrodyzjak. Sam fakt, że mocniej odczuwasz popęd latem, to przyrodniczy atawizm. Cała natura przebudziła się wiosną, lato zaś to dobry czas na zapłodnienie i twoja męskość to wyczuwa, reagując wzmożoną potencją".

Latem jesteś wystawiony na większą ilość światła słonecznego. A to skuteczny lek przeciwdepresyjny - zaś jednym z objawów depresji jest spadek poziomu testosteronu. Obniżając pozimową depresję, światło słoneczne pobudza produkcję męskiego hormonu, a ten wzmaga potencję. Ciąg dalszy jest do przewidzenia.

STRONA 1 z 2
REKLAMA