Mycie zębów a zawał serca [News]

Żaden producent szczoteczek do mycia zębów nie wpadł na to, żeby reklamować je jako sprzęt pomagający zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. A mogliby, bo tak właśnie jest. 

mycie zębów, zawał serca shutterstock.com

Pewnego dnia 1770 roku niejaki William Addis, nudząc się śmiertelnie w więzieniu, gdzie został wtrącony za podżeganie do ulicznych zamieszek, skonstruował z kości i włosia mały przedmiot, który miał mu przynieść ulgę w kłopotach z zębami. Warto wiedzieć, że wcześniej, jeśli w ogóle, czyszczono zęby szmatką i popiołem. Wynalazek okazał się tak udany, że po wyjściu z więzienia pan Addis założył firmę produkującą szczoteczki, na czym zbił majątek.

ZOBACZ TEŻ: Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby?

Firma Wisdom przez dwa stulecia reklamowała się hasłem: „Dbamy o Twój uśmiech”. Ale ostatnie badania naukowe sugerują, że wynalazek Addisa przynosi nam korzyści daleko wykraczające poza piękny uśmiech. Może nawet ratuje życie, bowiem zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Według American College of Cardiology choroba przyzębia może podnieść ryzyko zawału serca o prawie 50%, najprawdopodobniej w wyniku inwazji szkodliwych bakterii przedostających się do układu krwionośnego. Regularne szczotkowanie pomaga trzymać w ryzach około miliarda bakterii żyjących w jamie ustnej, z czego 500 milionów znajduje się w płytce nazębnej. Inne badanie wykazało, że ciśnienie krwi wśród badanych osób stopniowo spada wraz ze wzrostem częstotliwości szczotkowania zębów.

PRZECZYTAJ: Ładne zęby - 12 mitów

Oznacza to, że te kilkuminutowe sesje przed umywalką mogą być najważniejszymi treningami kardio, jakie kiedykolwiek wykonałeś. Problemy z zębami i dziąsłami są również związane z większym ryzykiem udarów i choroby Alzheimera, a także gorszą wydajnością w testach pamięci.

Jak czyścić zęby? Szczotkowanie zębów powinno przypominać ruch masowania z dziąsła na ząb. Układamy szczoteczkę częściowo na dziąśle i ruchem zamiatającym oczyszczamy dziąsło, ząb i część języka. Inne ruchy – okrężne lub w poprzek – mogą spowodować uszkodzenia tkanki zębowej i dziąsłowej. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty rano, a to wieczorne powinno być dłuższe, dokładniejsze i połączone z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych.

REKLAMA