Muzyka a stres, długość życia i koncentracja [News MH]

Nieważne, czy słuchasz rocka, rapu czy klasyki. Ważne, żebyś regularnie chodził na koncerty swoich ulubionych zespołów. Będziesz żył dłużej.  

muzyka, zdrowie, srtes Getty images
Gdy podczas jedzenia słuchasz przyjemnej i relaksacyjnej muzyki, szybciej poczujesz sytość, dzięki czemu w rezultacie zjesz mniej.

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Łączy pokolenia, ale ma też pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka, a także na jego zdrowie fizyczne. Słuchanie ulubionych kawałków wpływa na układ nerwowy, który kontroluje ciśnienie krwi, bicie serca i układ limbiczny – odpowiedzialny za emocje. Krótko mówiąc, dzięki endorfinom wydzielanym w trakcie słuchania wprowadza nas w doskonały nastrój i fizyczny dobrostan.

Szczególnie muzyka klasyczna o wolnym rytmie obniża poziom stresu, a nawet zmienia częstotliwość fal mózgowych, wprowadzając nas w stan podobny do medytacji albo hipnozy. Łagodzi stany lękowe i migreny. Działa relaksująco w sposób podobny do masażu – jak zapewniają naukowcy.

Przeczytaj też: Wpływ muzyki na Twój  trening

Z niektórych badań wynika, że odpowiednio dobrana spokojna tonacja może łagodzić symptomy depresji (ale uwaga – naukowcy ostrzegają, że heavy metal i techno mogą działać przeciwnie i pogarszać nastrój u depresyjnych osób). Warto posłuchać ulubionych kawałków przed egzaminami, bo badania pokazują, że osoby słuchające muzyki lepiej wypadły w testach na pamięć i inteligencję.

Rytmiczne, szybkie kawałki natomiast pomogą nam w sytuacji, gdy jesteśmy poddani stresującej sytuacji. Dowiodły tego badania na bejsbolistach, którzy pod wpływem odpowiednio dobranych rytmów lepiej radzili sobie pod silną presją. Muzyka może też być jednym z elementów terapii pacjentów po wylewach. Fińscy lekarze zauważyli, że u chorych, którym puszczano muzykę przez dwie godziny dziennie, mózg szybciej się regenerował, szybciej powracała pamięć słowna i umiejętność koncentracji.

REKLAMA