REKLAMA

Mózg: poradnik użytkownika

Mózg to najbardziej tajemnicza część ludzkiego ciała. Zobacz, co naprawdę dzieje się pod Twoją czaszką. I jak można to ukryte w niej, skomplikowane urządzenie podrasować, aby działało dokładnie tak, jak powinno. Uwaga: to łatwiejsze niż nam się wydaje.
tommistock 2011/shutterstock.com
fot. tommistock 2011/shutterstock.com
 6.


Umysł może panować nad materią

REKLAMA

To jest prawda. Najprawdopodobniej nie nauczysz się lewitować wyłącznie dzięki koncentracji umysłu (chociaż nigdy nie mówmy nigdy, bo możemy się zdziwić). Ale umysł potrafi inne sztuczki z kategorii tych, które się nie śniły filozofom.

Naukowcy z Cleveland Clinic Foundation in Ohio poprosili ochotników, aby codziennie przez 15 minut wyobrażali sobie, że ćwiczą biceps. Po 12 tygodniach ich ramię było o 13% mocniejsze. W innych badaniach stwierdzono, że u kobiet poddawanych sugestii hipnotycznej rzeczywiście powiększył się biust. Są to mocne dowody na siłę sugestii, dlatego niebezpiecznie być pesymistą, bo a nuż Ci się sprawdzi...

 7.


Starego psa nowych sztuk nie nauczysz

To jest fałsz. No, zgoda, nie nauczysz Burka grać na gitarze klasycznej, ale ośmielamy się podejrzewać, że Twój potencjał intelektualny jest nieco większy. Siła woli góry przenosi.

No właśnie. Naukowcy z Case Western Reserve University odkryli, że drobne zmiany codziennych nawyków, tak jak np. mycie zębów drugą ręką przez kilka tygodni, wzmacniają siłę woli. A spacery energicznym krokiem przez pół godziny 3 razy tygodniowo poprawiają zdolność uczenia się, koncentrację i rozumowanie abstrakcyjne (dotyczy to oczywiście jednostek nieruchawych, a nie aktywnych sportowców). Im więcej się ruszasz, tym później zgłupiejesz.

 8.


Mózg może płatać Ci figle

To jest prawda. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego yeti pojawia się tylko w górach? Jasne, na plaży futrzakowi byłoby za gorąco, ale z drugiej strony himalaiści często mają dziwne doznania. Na przykład czują obecność niewidzialnych istot, z którymi rozmawiają, a nawet dzielą się zapasami, co czasem przynosi, niestety, fatalne rezultaty. Dlaczego tak się dzieje?

Udowodniono, że na wysokości powyżej 2,5 tys. metrów w rozrzedzonym powietrzu zmienia sie chemia mózgu. Badania opublikowane w magazynie "European Journal of Applied Physiology" wykazują, że niedobór tlenu i obniżone ciśnienie zmieniają funkcjonowanie tych części mózgu, które są odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy i emocje.

 9.

 
U zakochanego serce rządzi rozumem

To jest prawda. A może to nie chodziło o serce? Nieważne. Neurofizjolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Alberta Einsteina udowodnili, że patrzenie na obiekt miłości pobudza te same ośrodki w mózgu co głód, pragnienie czy głód narkotykowy (te ośrodki, które krzyczą: "Chcę, chcę, chcę!!!"). Cóż, na poziomie biologicznym wszyscy jesteśmy niewolnikami namiętności i pragnień.

 10.


Mózg zużywa mniej energii niż lodówka

To jest prawda. Jakieś 12 watów dziennie zużywa Twój mózg, a lodówka - dla porównania - 18. "To mniej więcej tyle energii, ile zawiera się w dwóch sporych bananach" - tłumaczy obrazowo dr Eric Chudler, neurofizjolog z uniwersytetu w Waszyngtonie. Najwięcej energii zużywasz wcale nie podczas myślenia o teorii strun albo o seksownej blondynce z sąsiedztwa.

Mózg, jako stacja kontrolna całego ciała, potrzebuje mnóstwo energii, aby utrzymać wszystkie procesy życiowe w ryzach. To relatywnie dużo, zważywszy, że mózg stanowi 3% wagi ciała, a zużywa 18% zapotrzebowania energetycznego organizmu. Dlatego energetyczne śniadania pozwolą Ci w pracy prześcignąć konkurencję, która jest zbyt leniwa, aby ugotować sobie na śniadanie jajko lub zjeść kanapkę z tuńczykiem.

11.


Mózg można leczyć niekonwencjonalny metodami

To jest prawda. Kolejnego dowodu naukowego na prawdziwość tego twierdzenia dostarczają badacze z brytyjskiego Imperial College London. Dowiedli oni, że zamiast stosowania kuracji farmakologicznej czy interwencji chirurgicznej, które powodują skutki uboczne, można w niektórych przypadkach poprawić działanie mózgu, pozwalając pacjentom... słuchać muzyki.

Naukowcy obserwowali grupę pacjentów po udarze mózgu, którzy częściowo utracili wzrok. U wszystkich wystąpiła znaczna poprawa w trakcie słuchania ich ulubionej muzyki. Rezonans magnetyczny wykazał, że muzyka aktywizuje obszary w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, a to z kolei pobudza przetwarzanie informacji. Warunkiem poprawy sprawności mózgu było jednak to, by była to muzyka, którą się lubi (niekoniecznie Mozarta). Muzyka nielubiana nie wywoływała żadnych reakcji, podobnie jak cisza.

12.


Wykorzystujemy niewielki procent mózgu

To jest fałsz. To wciąż bardzo popularny przesąd. Ale skanowanie mózgu wykazuje, że podczas wykonywania różnych zadań aktywizuje się większość neuronów, dlatego nawet proste rozwiązywanie krzyżówek jest doskonałą gimnastyką dla całego mózgu.

MH 06/2009

STRONA 2 z 2

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA