Mózg: poradnik użytkownika

Mózg to najbardziej tajemnicza część ludzkiego ciała. Zobacz, co naprawdę dzieje się pod Twoją czaszką. I jak można to ukryte w niej, skomplikowane urządzenie podrasować, aby działało dokładnie tak, jak powinno. Uwaga: to łatwiejsze niż nam się wydaje.
tommistock 2011/shutterstock.com
fot. tommistock 2011/shutterstock.com

 1.


Taniec z gwiazdami na lodzie otępia

To jest prawda. No, może słowo "ogłupia" to lekka przesada, ale to, co oglądasz w TV, ma wpływ na Twój mózg bez wątpienia. Naukowcy z uniwersytetu w Michigan odkryli, że pary, które razem oglądają ckliwe, romantyczne widowiska, mają o 10% wyższy poziom kobiecego hormonu - progesteronu.

"Progesteron działa jak środek uspokajający - mówi autor badań prof. Oliver Schultheiss. - Hormon ten również wzmaga uczucie przywiązania" - dodaje. Tak więc Twoja zgoda na to, żeby to ona wybierała DVD na sobotni wieczór, może być mimo wszystko inteligentnym zagraniem.

 2.


Twój mózg to szara masa

To jest fałsz. Żywy mózg ma barwę różowo-beżową - mówi prof. Derek Brown z Cardiff University's Brain Research Imaging Centre. - Kolor szary pojawia się jako efekt obumarcia neuronów". Krótko mówiąc - szary mózg to martwy mózg.

Naukowcy jednak używają pojęcia "substancja szara", mówiąc o skupisku komórek nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, aby odróżnić tę część od substancji białej, utworzonej przez wypustki komórek nerwowych, które tworzą szlaki komunikacyjne dla przepływu informacji w Twojej głowie. Otacza je osłonka mielinowa, zbudowana z fosfolipidów - pochodnych tłuszczu, które nadają tej strukturze kolor biały. Zachowasz ją w dobrej formie, jedząc dużo kwasów omega-3, zawartych w rybach morskich.

 3.


Mężczyźni traktują kobiety przedmiotowo

To jest prawda. Męski mózg reaguje na skąpo ubraną kobietę mniej więcej tak, jak na reklamówkę OBI. Do takiego oburzającego wszystkie kobiety wniosku doszła też kobieta - prof. Susan Friske z Uniwersytetu Princeton. Przebadała ona aktywność mózgu mężczyzn, którzy oglądali zdjęcia kobiet w różnym stopniu roznegliżowania. Okazało się, że na widok półnagiej kobiety aktywizował się w męskim mózgu ośrodek odpowiedzialny między innymi za używanie narzędzi. U niektórych dodatkowo wyłączała się część mózgu, dzięki której rozumiemy emocje i intencje innych ludzi.

Co to oznacza w praktyce? Mózg męskiego samca, choćby nie wiem jak dobrze wychowanego, reaguje na rozebraną kobietę jak na przedmiot i nie obchodzi go jej wnętrze.

 4.


Blondynki są głupie

To jest fałsz. Pytanie: "Kiedy blondynka ma dwie komórki mózgowe?". Odpowiedź: "Kiedy jest w ciąży". Śmieszy Cię to? Sam masz dwie komórki. A zwłaszcza przy blondynce. Naukowcy z Uniwersytetu Paryż X Nanterre przebadali efekt blondynki. Wyszło im, że faceci w obecności przysłowiowej blondynki, czyli kogoś, kto zgodnie ze stereotypem jest głupszy od nich (chyba nie słyszeli o tym, że Doda wstąpiła do Mensy), gorzej wypadają w testach na inteligencję. Natomiast nie stwierdzono najmniejszej zależności pomiędzy wyglądem zewnętrznym a inteligencją.

 5.


Po południu masz kryzys umysłowy

To jest prawda. Tak, ten popołudniowy spadek formy nie jest wyłącznie skutkiem obfitego lunchu lub nudnego zebrania. Twój mózg włącza wolne obroty wtedy, gdy spada poziom testosteronu. To zwykle następuje około godz. 16 i skutkuje między innymi pogorszeniem pamięci. Niski poziom testosteronu powoduje pogorszenie pamięci. Naukowcy odkryli, że gry, w których jest element rywalizacji, skutecznie zwiększają wydzielanie męskiego hormonu. Szybka rozgrywka w rzutki z kumplami naprawi tę sytuację.

STRONA 1 z 2
REKLAMA