Monitorowanie poziomu glukozy – klucz do zdrowia?

Urządzenia do ciągłego monitoringu glukozy były niegdyś przeznaczone dla cukrzyków. Teraz, dzięki start-upom i nowoczesnej technologii, stają się narzędziami, które pomagają optymalizować dietę i poprawiać wyniki sportowe.

glukometr Fot. Supersapiens

Igła zagłębia się w moim ramieniu, kiedy pożeram wzrokiem leżące przede mną ciasto. Czekoladowe, bosko wyglądające: w końcu zrobiła je moja mama. Igła, a w zasadzie cieniusieńka igiełka, jest elementem czujnika przeznaczonego do ciągłego monitorowania glikemii (ang. CGM), który mierzy poziom glukozy we krwi w czasie rzeczywistym. Wiem dwie rzeczy. Po pierwsze, ciastko jest przepyszne. Po drugie, najprawdopodobniej mój poziom glukozy wystrzeli w kosmos ze wszystkimi tego konsekwencjami: od tych krótkotrwałych, jak przyśnięcie na kanapie za jakąś godzinę, po długofalowe, czyli zwiększenie ryzyka przedwczesnego zawału.

Rano jadłem już co prawda pankejki i bajgla, ale co tam, pakuję w siebie też ciasto. Zaraz potem zaglądam do aplikacji Levels, która odbiera dane z umieszczonego  na moim ciele czujnika CGM i przepuszcza je przez autorski algorytm, żeby ocenić zdrowie metaboliczne. A przynajmniej jego jeden aspekt – jak efektownie moje ciało przetwarza węglowodany. Każdemu posiłkowi zostaje przypisany wynik, zależący od tego, jak mocno wzrośnie po nim we krwi poziom cukru i jak długo będzie opadał. To pierwszy tydzień moich beta-testów aplikacji Levels i jak do tej pory było... interesująco. Normalnie systemy CGM są dostępne jedynie dla osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu I lub II.

Pomagają ustalić moment, w którym muszą wstrzyknąć sobie dawkę insuliny (hormonu obniżającego poziom cukru we krwi) albo zjeść posiłek,  by zapobiec hipoglikemii (za niskiemu poziomowi cukru we krwi).  Levels oraz kilka innych start-upów zaczęły udostępniać urządzenia CGM ludziom, którzy na cukrzycę nie chorują, żeby sprawdzić, jak nasz metabolizm reaguje na to, co jemy, i jak wpływa to na nasz sen, zasoby energii czy wyniki sportowe. Przetestowałem dwie aplikacje: Levels, ukierunkowaną na dietę i optymalizację metabolizmu, oraz Supersapiens, przeznaczoną dla sportowców. Po miesiącu używania obu mogę donieść, że zyskałem nową perspektywę i oceniam, że stała kontrola poziomu glukozy we krwi pomogła mi poczuć się o wiele lepiej zarówno na co dzień, jak i podczas aktywności fizycznej.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA