A by bilans się zgadzał, w ciągu dnia musisz wydalić wypitą wodę. Około pół litra wydychasz w postaci pary. Drugie tyle wypacasz, niewielką ilość wydalasz z kałem, a około 1,5 litra musisz wysikać. Niby prosta rzecz, każdy to potrafi, ale warto znać parę zasad.
ZOBACZ: Kolor moczu a stan zdrowia
Patrz na kolor
Prawidłowy mocz powinien wyglądać jak bardzo słaba herbatka (mieć słomkowy kolor) i być klarowny. Jeśli mocz jest ciemny, świadczy to o odwodnieniu – napij się. Jeśli jest mętny i cuchnący, mogą to być bakterie. Jeśli się pieni – może to być białko w moczu, o ile w muszli nie było wcześniej niespłukanego środka do czyszczenia.
Nie zwlekaj
Gdy czujesz parcie na pęcherz, poszukaj toalety bez zbędnego zwlekania. Dlaczego? Po pierwsze, pęcherz wypełniony moczem ma dużą bezwładność i w razie jakiegoś wypadku (samochodowego, upadku z drabiny etc.) może pęknąć, a to poważny problem. Po drugie, chodzenie ze stale pełnym pęcherzem zwiększa ryzyko zakażeń dróg moczowych. Po trzecie, jeśli pęcherz będzie wciąż rozciągnięty, na starość będziesz miał kłopot z opróżnieniem go do końca, a to również sprzyja infekcjom.
PRZECZYTAJ: Penis - instrukcja obsługi
Patrz na strumień
Obserwując strumień moczu, możesz się sporo dowiedzieć o stanie swojego zdrowia. Skonsultuj się z urologiem, gdy zauważysz, że nie możesz opróżnić pęcherza do końca, zacząłeś częściej chodzić do ubikacji nocą, masz problemy z rozpoczęciem sikania, strumień jest dużo słabszy niż kiedyś lub odczuwasz ból.