Mity o białku: wszystko o proteinach

Nie udawaj Greka – te mity na pewno kiedyś obiły Ci się o uszy, być może nawet broniłeś ich w dyskusji z kumplami. Bierzemy na warsztat kilka popularnych "prawd" powtarzanych o białku w szatniach i rozwiewamy je raz na zawsze.  

białko fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

30 gramów

REKLAMA

W wielu źródłach możesz natknąć się na informację, że nie ma sensu jeść więcej niż 30 g białka naraz, ponieważ nadmiar nie zostanie przyswojony. Nigdzie jednak nie znajdziesz naukowego uzasadnienia tego mitu. Jasne, że wielki, aktywny chłop przyswoi więcej niż filigranowa kobieta, ale granica akurat 30 g jest wyssana z palca.

Uszkodzenie nerek 

Pewnie słyszałeś, że dieta wysokobiałkowa może uszkodzić nerki. Na szczęście wyniki badań tego nie potwierdzają. Owszem, obiąża je dodatkową pracą, ale o uszkodzeniu nie ma mowy. Mówimy oczywiście o zdrowych nerkach i dawkach białka nieprzekraczających ok. 3 g na kilogram masy ciała, bo wyższych nikt nie badał.

Im więcej, tym lepiej

Białko to mięśnie, więc im więcej białka, tym więcej mięśni. Proste, nie? No właśnie nie bardzo. Owszem, im więcej ćwiczysz, tym więcej go potrzebujesz, ale korzyści dla przyrostu masy mięśniowej kończą się w granicach 2 g na kg masy ciała. Jeśli zaś po prostu jesteś aktywny i nie zależy Ci na rozbudowie mięśni, spokojnie wystarczy 1-1,5 g. 

Sprawdź także:

Co jeść, aby budować mięśnie

8 produktów, które budują masę mięśniową

9 rzeczy, które lubią Twoje mięśnie

MH 09/2015 

Zobacz również:
Podniesienie ciężaru z podłogi i dynamiczne uniesienie go wprawia w ruch prawie każdy mięsień w Twoim ciele. Robi wrażenie nie tylko na mięśniach, ale także na obserwatorach.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA