Migrena: czy leczenie światłem pomaga?

Badania sugerują, że ekspozycja na światło w określonym zielonym kolorze i określonej jasności może być skutecznym sposobem leczenia migreny - choroby, która dotyka co ósmą osobę na świecie.

MIgrena - zielone światło leczy Shutterstock.com

Co to jest migrena?

Migrena to coś innego niż zwykły ból głowy. Ten zwykły, najczęściej napięciowy, dosyć łatwo jest pokonać dostępnymi bez recepty tabletkami przeciwbólowymi, które działaja już zwykle po pół godzinie. Z migreną jest zupełnie inaczej. Dużo dużo gorzej. 

REKLAMA

Zanim jeszcze zacznie boleć, już wcześniej wiesz, że będzie bolało i własciwie nic nie możesz na to poradzić. Gdy juz boli, boli wszystko, nawet promień słońca, nawet dotyk pieknej dziewczyny. Do tego dochodzą mdłości, senność, problemy z koncentracją, koordynacją ruchową, a w niektórych przypadkach nawet omamy. W czasie ataku migreny nie da się pracować, nie da się trenować, nie da się robić praktycznie nic, oprócz czekania aż minie. Ale po kolei...

Rodzaje i fazy migreny

Rodzajów migreny jest wiele. Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 notuje sześć podstawowych:

 • migrenę bez aury,
 • migrenę z aurą,
 • migrenę przewlekłą,
 • migrenę powikłaną,
 • prawdopodobną migrenę̨,
 • tzw. zespoły epizodyczne.

Klasyczny atak migreny ma cztery fazy:

 1. Faza prodronalna - obniżony albo dziwnie podwyższony nastrój, senność, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, nadwrażliwość na bodźce )np na dotyk), nadciśnienie, brak apetytu lub niepochamowana ochota na jedzenie, problemy z wypróżnianiem i sztywność karku. Bardzo często objawem fazy prodronalnej jest też lęk. Chory zazwyczaj już wie, że zbliża się napad silnego bólu. Faza prodronalna może trwać nawet kilka dni.
 2. Aura migrenowa - trwa zwykle nie więcej niż godzinę i nieuchronnie zapowiada ból. W czasie aury mogę pojawić się zaburzenia widzenia, halucynacje wzrokowe i węchowe, zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, ból szyi, a także zaburzenia świadomości, np. silne uczucie deja vu.
 3. Ból głowy - pulsujący, częściej jednostronny, ale może boleć cała głowa. Ból może pojawić się o każdej porze, chociaż nieznacznie częściej występuje rano. Cierpienie trwa zazwyczaj od 4 do 24 godzin, chociaż zdarza się, że ból utrzymuje się nawet trzy dni. W większości przypadków występują też nudności. Często chorzy po zwymiotowaniu odczuwają ulgę.
 4. Faza ponapadowa - chory czuje się wyczerpany, ma obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją, brak apetytu lub odwrotnie - ogromny głód, jest też zwykle sanny i rozdrażniony.

Tak atak migreny wygląda zazwyczaj, ale może też się zdarzać, że któraś z faz nie wystąpi. 

ZOBACZ TEŻ: Po co Ci w ogóle ból?

REKLAMA

REKLAMA

Jak często atakuje migrena?

Ocenia się, że około 10-15% cierpiących na migrenę, ma ataki częściej niż 15 razy w miesiącu - to oznacza cierpienie co najmniej przez dwa tygodnie, a czasami nawet dłużej. Na szczęście większość migrenowców cierpi rzadziej - kilka razy w miesięcy, lub nawet aż na kilka miesięcy.

REKLAMA

Każdy jednak cierpi i każdy gotów jest zapłacić naprawdę niemal każdą cenę, żeby w końcu przestało boleć. Często też dochodzi do przedawkowania środków przeciwbólowych. Dlatego badania nad sposobami na złagodzenie migreny są naprawdę intensywne i obejmują nie tylko środki farmakologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Jak pokonać ból głowy bez leków?

Zielone światło leczy migrenę

Jeden z pomysłów zrodził się na University of Arizona College of Medicine w Tucson. Tamtejsi uczeni najpierw sprawdzali działanie zielonego światła na gryzoniach, a gdy wyniki okazały się obiecujące, zdecydowali się zrobić badanie kliniczne.

Badacze zebrali grupę 29 ochotników, z których siedmioro cierpiało na migreny epizodyczne (czyli nie więcej niż 14 ataków w miesiącu), a 22 osoby na przewlekłe, czyli nawet częściej.

Pacjenci z migrenami epizodycznymi mieli średnio po 8 ataków w miesiącu, ci z przewlekłą migreną – 22. Wszyscy uczestnicy badania nie byli zadowoleni z dotychczasowego leczenia.

REKLAMA

Ekspozycja na zielone światło

W ramach eksperymentu najpierw pacjentów poddawano terapii białym światłem o ściśle określonej temperaturze barwowej i intensywności w dawkach po 1-2 godziny dziennie przez 10 tygodni. Później nastąpiła dwutygodniowa przerwa i przez kolejne 10 tygodni pacjenci spędzali tyle samo czasu dziennie w pomieszczeniu, w którym jedynym źródłem światła były diody LED emitujące światło zielone o długości fali 525 nanometrów i identycznej jasności jak poprzednio białe.   

REKLAMA

Badacze zachęcali uczestników, by w czasie naświetlania zachowywali się normalnie i nie spali. Ochotnicy nie wiedzieli, które światło ma im przynieść ulgę, a które jedynie być badaniem kontrolnym. Przez cały okres wypełniali ankiety dotyczące samopoczucie.

Nowy sposób na migrenę - wyniki badania

Po zakończeniu badania okazało się, że w okresie naświetlania zielonym światłem, liczba ataków migreny epizodycznej spadła z 8 do 2 w miesiącu, a w grupie cierpiących na migrenę przewlekłą z 22 ataków w miesiącu do 9.

Porównawszy wyniki z rezultatami badań popularnych farmaceutyków przeciwmigrenowych, uczeni zauważyli, że zielone światło jest mniej więcej równie skutecznym sposobem prewencji migreny, a jednocześnie nie obarczonym ryzykiem przedawkowania.

Na dodatek, wszyscy pacjenci potwierdzili, że w czasie terapii zielonym światłem zmniejszyła się nie tylko częstotliwość ataków, ale również intensywność odczuwanego bólu. Przed leczeniem zaznaczali na dziesięciostopniowej skali średnio 8, w trakcie naświetlania – zaledwie 3. To doskonała wiadomość dla wszystkich nieszczęśników cierpiących na migreny.

ZOBACZ TEŻ: Nie każdy ból głowy to migrena. Jak sobie radzić z bólem?


ŹRÓDŁA:

 1. Martin LF, Patwardhan AM, Jain SV, et al. Evaluation of green light exposure on headache frequency and quality of life in migraine patients: A preliminary one-way cross-over clinical trial. Cephalalgia. September 2020. https://doi.org/10.1177/0333102420956711
 2. Społeczne znaczenie migreny. NARODOWY INSTYTUT ZDROWIA PUBLICZNEGO - PAŃSTWOWY ZAKŁAD HIGIENY
  https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/RAPORT-MIGRENA-cały.pdf

REKLAMA

REKLAMA