Co to jest migrena?
Migrena to coś innego niż zwykły ból głowy. Ten zwykły, najczęściej napięciowy, dosyć łatwo jest pokonać dostępnymi bez recepty tabletkami przeciwbólowymi, które działaja już zwykle po pół godzinie. Z migreną jest zupełnie inaczej. Dużo dużo gorzej.
Zanim jeszcze zacznie boleć, już wcześniej wiesz, że będzie bolało i własciwie nic nie możesz na to poradzić. Gdy juz boli, boli wszystko, nawet promień słońca, nawet dotyk pieknej dziewczyny. Do tego dochodzą mdłości, senność, problemy z koncentracją, koordynacją ruchową, a w niektórych przypadkach nawet omamy. W czasie ataku migreny nie da się pracować, nie da się trenować, nie da się robić praktycznie nic, oprócz czekania aż minie. Ale po kolei...
Rodzaje i fazy migreny
Rodzajów migreny jest wiele. Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 notuje sześć podstawowych:
- migrenę bez aury,
- migrenę z aurą,
- migrenę przewlekłą,
- migrenę powikłaną,
- prawdopodobną migrenę̨,
- tzw. zespoły epizodyczne.
Klasyczny atak migreny ma cztery fazy:
- Faza prodronalna - obniżony albo dziwnie podwyższony nastrój, senność, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, nadwrażliwość na bodźce )np na dotyk), nadciśnienie, brak apetytu lub niepochamowana ochota na jedzenie, problemy z wypróżnianiem i sztywność karku. Bardzo często objawem fazy prodronalnej jest też lęk. Chory zazwyczaj już wie, że zbliża się napad silnego bólu. Faza prodronalna może trwać nawet kilka dni.
- Aura migrenowa - trwa zwykle nie więcej niż godzinę i nieuchronnie zapowiada ból. W czasie aury mogę pojawić się zaburzenia widzenia, halucynacje wzrokowe i węchowe, zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, ból szyi, a także zaburzenia świadomości, np. silne uczucie deja vu.
- Ból głowy - pulsujący, częściej jednostronny, ale może boleć cała głowa. Ból może pojawić się o każdej porze, chociaż nieznacznie częściej występuje rano. Cierpienie trwa zazwyczaj od 4 do 24 godzin, chociaż zdarza się, że ból utrzymuje się nawet trzy dni. W większości przypadków występują też nudności. Często chorzy po zwymiotowaniu odczuwają ulgę.
- Faza ponapadowa - chory czuje się wyczerpany, ma obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją, brak apetytu lub odwrotnie - ogromny głód, jest też zwykle sanny i rozdrażniony.
Tak atak migreny wygląda zazwyczaj, ale może też się zdarzać, że któraś z faz nie wystąpi.
ZOBACZ TEŻ: Po co Ci w ogóle ból?
Komentarze