Mięśnie w liczbach [NEWS MH]

Zazwyczaj w mięśniach interesuje nas to, jak je trenować i co zrobić, żeby były większe i bardziej widoczne. Przyjrzyjmy im się jednak od tej drugiej, bardziej statystycznej strony.

mięśnie, anatomia Shutterstock.com

Kiedy myślisz "mięśnie", prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy biceps. To na niego patrzysz, gdy zaczynasz dojrzewać i to jego prężysz "przypadkiem", gdy rozmawiasz z nowopoznaną dziewczyną. Ale mięśnie to nie tylko biceps, kaptury, sześciopak i czworogłowy uda. Mięśnie sterują też gałkami ocznymi, jeżą włosy na głowie, pozwalają Ci mówić, oddychać, uśmiechać się i połykać. Mięsień sercowy pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, chociaż jest niezależny od Twojej woli. A może właśnie dlatego ewolucja odłączyła go od Twojej świadomości. 

Podrzucamy kilka ciekawostek o mięśniach. Do wykorzystania w czasie pogawędki na siłowni czy przy piwie. 

ZOBACZ TEŻ: Jakie są rodzaje mięśni, czym się różni naciągnięcie od naderwania i jak powstają zakwasy.

25 ton - taki ciężar byłyby w stanie podnieść Twoje mięśnie, gdyby mogły wszystkie ciągnąć w jedną stronę.  

0 - tyle mięśni jest w Twoich palcach. Wbrew pozorom, w palcach są tylko kości i ścięgna. Mięśnie odpowiadające za zginanie i prostowanie palców są ulokowane wyżej.  

11 - tyle mięśni pracuje na każdy Twój uśmiech. Żeby się skrzywić, potrzebujesz 12. Zdaniem chirurga plastycznego prof. Davida H. Songa z University of Chicago Hospitals, informacja, że do skrzywienia się potrzebujemy aż 47 mięśni, to mit.  

15% ludzi nie ma mięśnia dłoniowego długiego. Jego brak nie zmniejsza siły chwytu, więc czasami wykorzystuje się go jako dawcę ścięgna.  

200 - mniej więcej tyle mięśni bierze udział w wykonaniu jednego kroku. To mniej więcej 1/3 wszystkich Twoich mięśni.

85% - taka część ciepła Twojego ciała zapewniana jest właśnie przez mięśnie. Gdy zmarzniesz, zaczynasz się trząść z zimna, prawda? W ten sposób organizm próbuje się rozgrzać.

po 2 - większość mięśni pracuje w parach - gdy jeden się kurczy, drugi się rozciaga. Zupełnie jak piła typu "twoje-moje". 

Zobacz również:
REKLAMA