REKLAMA

Mięśnie w liczbach [NEWS MH]

Zazwyczaj w mięśniach interesuje nas to, jak je trenować i co zrobić, żeby były większe i bardziej widoczne. Przyjrzyjmy im się jednak od tej drugiej, bardziej statystycznej strony.

mięśnie, anatomia
Kiedy myślisz "mięśnie", prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy biceps. To na niego patrzysz, gdy zaczynasz dojrzewać i to jego prężysz "przypadkiem", gdy rozmawiasz z nowopoznaną dziewczyną. Ale mięśnie to nie tylko biceps, kaptury, sześciopak i czworogłowy uda. Mięśnie sterują też gałkami ocznymi, jeżą włosy na głowie, pozwalają Ci mówić, oddychać, uśmiechać się i połykać. Mięsień sercowy pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, chociaż jest niezależny od Twojej woli. A może właśnie dlatego ewolucja odłączyła go od Twojej świadomości. 

Podrzucamy kilka ciekawostek o mięśniach. Do wykorzystania w czasie pogawędki na siłowni czy przy piwie. 

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Jakie są rodzaje mięśni, czym się różni naciągnięcie od naderwania i jak powstają zakwasy.

25 ton - taki ciężar byłyby w stanie podnieść Twoje mięśnie, gdyby mogły wszystkie ciągnąć w jedną stronę.  

0 - tyle mięśni jest w Twoich palcach. Wbrew pozorom, w palcach są tylko kości i ścięgna. Mięśnie odpowiadające za zginanie i prostowanie palców są ulokowane wyżej.  

11 - tyle mięśni pracuje na każdy Twój uśmiech. Żeby się skrzywić, potrzebujesz 12. Zdaniem chirurga plastycznego prof. Davida H. Songa z University of Chicago Hospitals, informacja, że do skrzywienia się potrzebujemy aż 47 mięśni, to mit.  

15% ludzi nie ma mięśnia dłoniowego długiego. Jego brak nie zmniejsza siły chwytu, więc czasami wykorzystuje się go jako dawcę ścięgna.  

200 - mniej więcej tyle mięśni bierze udział w wykonaniu jednego kroku. To mniej więcej 1/3 wszystkich Twoich mięśni.

85% - taka część ciepła Twojego ciała zapewniana jest właśnie przez mięśnie. Gdy zmarzniesz, zaczynasz się trząść z zimna, prawda? W ten sposób organizm próbuje się rozgrzać.

po 2 - większość mięśni pracuje w parach - gdy jeden się kurczy, drugi się rozciaga. Zupełnie jak piła typu "twoje-moje". 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA