Metale ciężkie, pocenie w nocy i bieganie: jak wpływają na Twoje zdrowie?

Chociaż metale ciężkie (nie mylić z wielbicielami Iron Maiden) występują w środowisku w ilościach śladowych, potrafią postarzeć Cię o dekadę.

metale ciężkie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Jeśli czujesz się starszy niż jesteś, przyczyną może być jeden z metali ciężkich - kadm. Jak wykazały badania na George Washing ton University, kadm skraca znajdujące się na końcu chromosomów telomery chroniące komórki przed przedwczesnym starzeniem się.

Gdy uczeni porównali chromosomy ludzi o różnej zawartości kadmu w organizmie, odkryli, że telomery tych, którzy mieli go najwięcej, są tak zmienione, jakby byli oni starsi o 11 lat.

Jak się chronić? Nie pal, bo dym z papierosów to najpoważniejsze źródło kadmu. Unikaj też hut, gdyż w ich pobliżu skażenie kadmem jest potencjalnie największe. No i nie przesadzaj z owocami morza.

ZOBACZ TEŻ: Jak rzucić palenie - testujemy na sobie

Zapas kadmu

W ciągu 20 lat palenia w organizmie palacza gromadzi się około 15 mg całkowicie zbędnego i toksycznego kadmu, który może m.in. wywołać raka prostaty.

Spocony w nocy

Jako czytelnik MH na pewno już wiesz, że bezdech śródsenny ma fatalny wpływ na Twoje zdrowie. Najłatwiej jest go wykryć, pytając swoją dziewczynę, czy chrapiesz – zresztą pewnie nie trzeba będzie nawet pytać. Co jednak zrobić, gdy sypiasz sam?

Zaraz po przebudzeniu pomacaj się pod pachami. Wg badaczy z National University Hospital na Islandii pocenie się w nocy co najmniej 3 razy w tygodniu może świadczyć o poważnych zaburzeniach snu.

ZOBACZ TEŻ: Czym grozi bezdech podczas snu

Uciec przed śmiercią

40 – wg badań opublikowanych w "Journal Archives of Internal Medicine” o tyle % zmniejszysz ryzyko niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci, jeśli będziesz biegał trzy razy w tygodniu. Nie cierpisz biegać? Rower też się sprawdzi.

Uwaga na skrzyżowania

Wg WHO w ciągu roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera na świecie 7 mln ludzi. Część z nich dlatego, że zatrzymuje się na czerwonym świetle. Jak donosi pismo "Atmospheric Environment”, w pobliżu skrzyżowań stężenie zanieczyszczeń powietrza jest 29 razy większe niż tam, gdzie auta po prostu sobie jadą.

Żeby zmniejszyć ryzyko, w mieście nie otwieraj okien i włącz zamknięty obieg powietrza. Mieszkasz w centrum? Uszczelnij okna i otwieraj je tylko w nocy, gdy ruch jest niewielki.

REKLAMA