W latach 60. uzyskali oni zgodę Komisji Etyki Lekarskiej i znaleźli ochotników, którzy ubrani w elektrody i śledzeni przez kamery w świetle jupiterów oddawali się pieszczotom w mało romantycznej scenerii naukowego laboratorium. Bill i Virginia przez 12 lat obserwowali i zarejestrowali ponad 10 tysięcy orgazmów, a przez ich laboratorium przewinęło się około 750 osób. Rezultaty badań stworzyły podstawę naszej wiedzy o reakcji narządów płciowych podczas stosunku seksualnego oraz towarzyszących mu reakcjach fizjologicznych.
Ładowanie amunicji
Zanim nasienie opuści ciało, zachodzą dwa różne procesy, którym odpowiadają zróżnicowane odczucia subiektywne podczas orgazmu. Pierwszy etap ejakulacji bywa często porównywany do ładowania strzelby, z cewką moczową w roli lufy.
Na jej początku znajduje się pęcherz moczowy, wyposażony przy ujściu do cewki w zwieracz zewnętrzny. Ejakulacja rozpoczyna się skurczami przewodzików wyprowadzających jąder, najądrzy, a później nasieniowodów wraz z pęcherzykami nasiennymi. Część cewki moczowej, znajdująca się w obrębie gruczołu krokowego, pełni zadanie komory nabojowej, ponieważ zostaje załadowana kolejno wydzielinami z narządów płciowych: najpierw z prostaty, potem jąder i na końcu – z pęcherzyków nasiennych.
ZOBACZ TEŻ: Jak szczytować w nieskończoność?
Wentyl zewnętrzny pęcherza moczowego jest w tym czasie zamknięty. Opuszka ciała jamistego ulega 2-3-krotnemu obrzmieniu na skutek przedostającego się do niej nasienia, wywołując subiektywne uczucie rozkoszy seksualnej, uczucie nadchodzenia ejakulacji, jej nieuchronności, niemożności opóźnienia i kontroli. Wrażenia te pojawiają się przed rozpoczęciem opisywanych skurczów i prawdopodobnie pochodzą z receptorów w tych narządach, wrażliwych na wzrost ciśnienia płynu nasiennego.
Odpalanie strzelby
Ejakulacja właściwa, czyli wytrysk nasienia – choć przypomina proste odpalenie strzelby – jest procesem niezwykle skomplikowanym. Rozpoczyna się rozkurczem wentyla (zwieracza) zewnętrznego cewki moczowej, do której wpływa pod ciśnieniem płyn nasienny. Ruch nasienia do ujścia zewnętrznego wspomagają skurcze mięśni krocza, mięśnia opuszkowo- -gąbczastego, kulszowo-jamistego oraz opuszki ciała gąbczastego. Te u nasady penisa (mięśnie krocza) uciskają komorę.
JEJ ROZKOSZ: Kompendium wiedzy o damskim orgazmie
Jednocześnie napinają się zewnętrzne drzwi komory ciśnieniowej, a mięśnie dna miednicy kurczą się, co powoduje wytrysk płynu nasiennego pod dużym ciśnieniem, na odległość 30-60 cm od ujścia cewki moczowej (oczywiście wtedy gdy penis nie tkwi w pochwie). Odczucia subiektywne opisywanej fazy są najsilniejsze i stanowią właściwy orgazm. Ich źródłem są skurcze cewki moczowej, z których najmocniej odczuwane są pierwsze dwa lub trzy wypychające nasienie na dużą odległość (towarzyszą im rytmiczne skurcze mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu co 0,8 s).
Uczucie przyjemności powstaje także w wyniku przesuwania się nasienia przez cewkę. Istnieje wyraźny związek pomiędzy objętością ejakulatu a natężeniem orgazmu. Po okresie abstynencji seksualnej objętość ta jest większa, a intensywność orgazmu znacznie silniejsza niż po krótkiej przerwie we współżyciu płciowym.
Komentarze