Męska antykoncepcja - wazektomia

Podwiązanie nasieniowodów to zabieg coraz popularniejszy w naszym kraju. Na pewno gdzieś o nim słyszałeś i coś Ci świta, z czym to się je. No to niech Ci zaświta na dobre.

Wazektomia, podwiązywanie nasieniowodów shutterstock.com
Wazektomia to najlepsze rozwiązanie dla facetów, którzy już mają dzieci i więcej już nie chcą. 

Wygodnie i (prawie) nieodwracalnie

Zabieg wazektomii nie jest jeszcze w Polsce popularny, ale stopniowo interesuje się nim coraz więcej facetów. Być może brak popularności wynika z dosyć wysokiej ceny, bo kosztuje ok. 1500-2000 złotych. Jednorazowo to sporo, bo gdyby przeznaczyć te pieniądze na prezerwatywy, to przy trzech stosunkach w miesiącu (a średnio tak właśnie często się kochamy) starczyłoby na 13 lat.

Tylko mamy nadzieję, że facet MH kocha się częściej, to raz, dwa – koszty wychowania dziecka są znacznie wyższe. Procedura nie jest specjalnie skomplikowana – z grubsza wygląda to tak, że lekarz przecina nasieniowód i zamyka jego światło z obu stron szwami. I już.

Plemniki mają odciętą drogę. Metoda bez skalpela pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań, chociaż już po mniej niż godzinie możesz wracać do domu. Sam zabieg często trwa około pół godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Już po trzech dniach po zabiegu możesz znów się kochać, chociaż lekarze nie zalecają bardzo gorącego seksu.

Z ognistym lepiej wstrzymać się tydzień, dwa. No i musisz pamiętać o zabezpieczeniu przez co najmniej dwa miesiące. Po dwóch lub trzech miesiącach lekarze badają próbkę Twojego nasienia, by sprawdzić, czy na pewno nie ma w nim plemników. Jeśli nie ma lub jest ich na tyle mało, że nie ma szans na zapłodnienie, możesz się kochać, ile chcesz, bez obaw, że któregoś dnia w prezencie dostaniesz malutkie buty dla noworodka.

Podwiązanie nasieniowodów – oprócz tego, że jest niezwykle skuteczne – ma jeszcze tę zaletę, że jest, przynajmniej teoretycznie, odwracalne. Oznacza to, że jeśli kiedyś postanowisz jednak mieć dzieci, możesz zdecydować się na zabieg odwrotny, czyli ponowne połączenie nasieniowodów i przywrócenie przepływu plemników.

Musisz się jednak liczyć z tym, że zabieg będzie znacznie droższy i że może się nie udać. Jak donosi „Przegląd Urologiczny”, na zabieg przywrócenia płodności decyduje się 6% facetów. Skuteczność zabiegu rewazektomii ocenia się na 40-70%, więc ryzyko, że już nigdy nie będziesz mieć dzieci, jest spore.

Dlatego właśnie na podwiązanie nasieniowodów powinni decydować się mężczyźni, którzy już dzieci mają, albo Ci, którzy z różnych względów nie zamierzają ich mieć (bo np. mają wadę genetyczną, której nie chcą przekazywać następnym pokoleniom). 

Wskaźnik Pearla:

– po sprawdzeniu składu spermy: 1

– bez sprawdzania: 2

REKLAMA