Medycyna naturalna - lecz się domowymi środkami

Apteka to niejedyne miejsce, w którym możesz znaleźć środki, dzięki którym uwolnisz się od bólu lub rozwiążesz inne swoje problemy ze zdrowiem. Pierwsza pomoc może też nadejść z kuchni, z ogrodu, a nawet z szuflady biurka lub garażu.

Proste patenty zamiast tabletki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Potrzeba jest matką wynalazków. Gdy do apteki jest za daleko albo gdy nie chcesz faszerować się chemią, możesz poszukać alternatywnych rozwiązań. Zobacz, czym zastąpić nie zawsze zupełnie bezpieczne pigułki. Większość leków przeciwbólowych ma skutki uboczne. Jeśli więc masz przewlekłe bóle, lepiej spróbuj je czymś zastąpić.

Nasze prababcie o wiele lepiej niż my znały lecznicze właściwości niektórych produktów spożywczych. Dlatego zawsze miały pod ręką miód, przyprawy i różne zioła. Warto tę wiedzę zachować dla potomności, a od czasu do czasu wykorzystać na własnej skórze. Bo nie dość, że jest sprawdzona przez kilkadziesiąt pokoleń, to potwierdzają ją jeszcze współczesne autorytety medyczne.

ZOBACZ TEŻ: Co zabija mężczyzn

Ale nie tylko produkty znalezione w spiżarni mogą pomóc Ci pozbyć się uciążliwych dolegliwości - warto niekiedy sięgnąć do szuflady biurka albo po pilota od telewizora, żeby rozwiązać niektóre przykre problemy zdrowotne. Oto lista patentów, z których możesz skorzystać, aby wyprowadzić swoje zdrowie na prostą.

1. Gdy masz kurzajkę…

Taśma klejąca

Oczywiście możesz iść do dermatologa, który za 100 lub więcej złotych wypali lub wymrozi Ci draństwo. Ale możesz też na początek spróbować tańszej i - o dziwo - skuteczniejszej metody. Jak donosi pismo "Archives of Pediatricks and Adolescent Medicine", zaklejenie brodawki taśmą klejącą, tzw. duct tape, było skuteczne u 81% pacjentów, podczas gdy wymrażanie jedynie u 60%.

Jak to zrobić? Zwyczajnie - zaklej kurzajkę kawałkiem taśmy, tak by ją całkowicie zasłonić, z małym marginesem. Trzymaj ją zaklejoną przez 6 dni i nocy. Następnie zdejmij taśmę, zeskrob zbielały, martwy czubek kurzajki i doczyść pumeksem. Odczekaj dobę i znowu naklej taśmę na 6 dni. I tak w kółko. Po dwóch miesiącach większość kurzajek znika.

2. Gdy masz zaparcie…

Woda

Widziałeś kiedyś wędrującą dżdżownicę? Twoje jelito rusza się bardzo podobnie, przesuwając to, co zjadłeś, od żołądka aż do, hm, końca jelita. Jednak czasami perystaltyka (czyli ruchy robaczkowe jelit) zwalnia (np. ze względu na zbyt małą ilość błonnika albo odwodnienie) i wtedy to, co jest w środku, zatrzymuje się i wysycha. No i nie bardzo chce opuścić ten zakątek.

Najprostszym rozwiązaniem tego nieprzyjemnego problemu wcale nie jest spacer do apteki po środki przeczyszczające, tylko... woda. Żeby uregulować ruch w jelitach, wypij dwie szklanki wody na czczo. A następnie zjedz banana albo np. jabłko. Zawarty w nich błonnik pobudzi jelita do rytmicznych ruchów. I dokładnie o to Ci chodzi, żeby poczuć się lżej.

3. Gdy męczy Cię kaszel…

Miód

Jak donosi "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine", łyżka miodu jest lepsza w powstrzymywaniu ataku suchego kaszlu u dzieci niż dekstrometorfan - substancja czynna obecna w wielu syropach. Bonus: nie będziesz miał zawrotów głowy, co się zdarza po dekstrometorfanie.

4. Gdy wyskoczyła Ci opryszczka…

Melisa

Jeśli na wardze wyskoczyła Ci opryszczka, zaparz w jednym kubku cztery torebki melisy, poczekaj, aż napar wystygnie, a potem zmocz wacik i przykładaj do zajętego wirusem miejsca. Melisa ma działanie przeciwwirusowe i pozwala skrócić czas leczenia opryszczki o połowę.

5. Gdy boli Cię brzuch…

Guma do żucia

Gdy odczuwasz rewolucję w żołądku, często jest to spowodowane nadmiarem kwasu żołądkowego. Lekarze z Liverpool University radzą, by - jeśli nie masz akurat pod ręką nic innego - pożuć gumę. Zwiększone wydzielanie śliny uspokoi trochę sensacje żołądkowe.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak sobie poradzić bez lekarza?

6. Gdy boli Cię ząb…

Goździki

Gdy nikt nie słyszał jeszcze o paracetamolu i ibuprofenie, ludzi też bolały zęby; można nawet sądzić, że bolały ich częściej niż dziś. I jakoś musieli sobie radzić. W tradycyjnej indyjskiej medycynie Ajurwedzie stosowano suszone zarodniki kwiatów drzewa goździkowego jako środek przeciwbólowy, zwłaszcza przy bólu zębów. I ta właściwość olejku goździkowego jest aktualna do dziś.

Przeczytaj też: Kompendium wiedzy o bólu

Gdy rozboli Cię ząb, zanim pójdziesz do dentysty, zamocz w olejku goździkowym bagietkę do czyszczenia ucha i przyłóż ją do bolącego miejsca. Możesz też, jeśli nie masz olejku, porzuć przez chwilę goździk, aż ślina go zmoczy, a następnie przesuń go w okolice bolącego zęba i trzymaj w ustach ok. 30 minut.

7. Gdy nie możesz zasnąć...

Kino nocne

Co noc liczysz tysiące baranów? Lepiej od razu się poddaj i pooglądaj sobie jakiś nocny film. "Późne chodzenie spać powinno Ci zapewnić mocniejszy sen, i to bez pomocy leków nasennych na receptę" - twierdzi profesor Lee Ritterband, psychiatra z University of Virginia. To dobrze: leki nasenne nie są rozwiązaniem na stale, bo organizm przyzwyczaja się do nich.

"Jeśli zazwyczaj chodzisz spać około godziny 22, ale udaje Ci się zasnąć dopiero około pierwszej, spróbuj położyć się spać dobrze po północy, ale wstań o tej samej porze, co zawsze. Oczywiście odczujesz niedobór snu, ale będzie Ci łatwiej zasnąć i dobrze spać w następne noce" - radzi prof. Ritterband. Po kilku tygodniach późnego chodzenia spać spróbuj kłaść się 20 minut wcześniej każdej nocy.

8. Gdy się skaleczysz…

Goździki

Goździki, jak już pisaliśmy powyżej, są świetne na ból zęba, ale na tym nie kończą się ich lecznicze właściwości. Jeśli posypiesz sproszkowanymi goździkami rankę, zagoi się ona szybciej i ładniej, proszek z goździka ma bowiem działanie antyseptyczne i przeciwbólowe.

9. Gdy boli głowa...

Ołówek

Pod wpływem stresu zaciskasz zęby. Napinają się wtedy mięśnie szczęki i okolic skroni. Takie stałe, mimowolne napięcie może powodować bóle głowy. Gdy po jakiejś trudnej sytuacji czujesz, że ze stresu zaczyna Cię boleć głowa, weź ołówek i włóż go między zęby na kilka minut. "Tylko nie zaciskaj szczęk na ołówku" - radzi dr Fred Sheftell z New England Center for Headache w Stamford w USA. W ten sposób zmusisz się do rozluźnienie tych mięśni, których napięcie wywołało ból.

Ten sposób ma jeszcze jedną zaletę. "Ludzie, którzy sięgają po środki przeciwbólowe częściej niż 15 razy w miesiącu, nieraz miewają bóle głowy wywołane... nadużyciem leków" - mówi dr Peter Goadsby, szef ośrodka bólu głowy na University of California w San Francisco.

Zamiast brać co chwila pigułkę, spróbuj ograniczyć ich ilość, jak tylko się da, a gdy głowa znowu zacznie boleć - jak najwięcej śpij. Sen również pomaga zwalczyć ból.

Jeśli to nie pomoże, więcej patentów na ból głowy znajdziesz w artykule "6 patentów na ból z głowy".

10. Gdy boli w krzyżu...

Joga

Mogą być niezwykle uciążliwe, ponieważ potrafią utrzymywać się nawet przez 3 miesiące. Zamiast przez cały ten czas łykać przeciwbólowe prochy, zapisz się na jogę. Badania wykazały, że 75 minut jogi tygodniowo pozwala zredukować użycie leków nawet do zera.

MH 10/2011

Zobacz również:
REKLAMA