Potrzeba jest matką wynalazków. Gdy do apteki jest za daleko albo gdy nie chcesz faszerować się chemią, możesz poszukać alternatywnych rozwiązań. Zobacz, czym zastąpić nie zawsze zupełnie bezpieczne pigułki. Większość leków przeciwbólowych ma skutki uboczne. Jeśli więc masz przewlekłe bóle, lepiej spróbuj je czymś zastąpić.
Nasze prababcie o wiele lepiej niż my znały lecznicze właściwości niektórych produktów spożywczych. Dlatego zawsze miały pod ręką miód, przyprawy i różne zioła. Warto tę wiedzę zachować dla potomności, a od czasu do czasu wykorzystać na własnej skórze. Bo nie dość, że jest sprawdzona przez kilkadziesiąt pokoleń, to potwierdzają ją jeszcze współczesne autorytety medyczne.
ZOBACZ TEŻ: Co zabija mężczyzn
Ale nie tylko produkty znalezione w spiżarni mogą pomóc Ci pozbyć się uciążliwych dolegliwości - warto niekiedy sięgnąć do szuflady biurka albo po pilota od telewizora, żeby rozwiązać niektóre przykre problemy zdrowotne. Oto lista patentów, z których możesz skorzystać, aby wyprowadzić swoje zdrowie na prostą.
1. Gdy masz kurzajkę…
Taśma klejąca
Oczywiście możesz iść do dermatologa, który za 100 lub więcej złotych wypali lub wymrozi Ci draństwo. Ale możesz też na początek spróbować tańszej i - o dziwo - skuteczniejszej metody. Jak donosi pismo "Archives of Pediatricks and Adolescent Medicine", zaklejenie brodawki taśmą klejącą, tzw. duct tape, było skuteczne u 81% pacjentów, podczas gdy wymrażanie jedynie u 60%.
Jak to zrobić? Zwyczajnie - zaklej kurzajkę kawałkiem taśmy, tak by ją całkowicie zasłonić, z małym marginesem. Trzymaj ją zaklejoną przez 6 dni i nocy. Następnie zdejmij taśmę, zeskrob zbielały, martwy czubek kurzajki i doczyść pumeksem. Odczekaj dobę i znowu naklej taśmę na 6 dni. I tak w kółko. Po dwóch miesiącach większość kurzajek znika.
2. Gdy masz zaparcie…
Woda
Widziałeś kiedyś wędrującą dżdżownicę? Twoje jelito rusza się bardzo podobnie, przesuwając to, co zjadłeś, od żołądka aż do, hm, końca jelita. Jednak czasami perystaltyka (czyli ruchy robaczkowe jelit) zwalnia (np. ze względu na zbyt małą ilość błonnika albo odwodnienie) i wtedy to, co jest w środku, zatrzymuje się i wysycha. No i nie bardzo chce opuścić ten zakątek.
Najprostszym rozwiązaniem tego nieprzyjemnego problemu wcale nie jest spacer do apteki po środki przeczyszczające, tylko... woda. Żeby uregulować ruch w jelitach, wypij dwie szklanki wody na czczo. A następnie zjedz banana albo np. jabłko. Zawarty w nich błonnik pobudzi jelita do rytmicznych ruchów. I dokładnie o to Ci chodzi, żeby poczuć się lżej.
3. Gdy męczy Cię kaszel…
Miód
Jak donosi "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine", łyżka miodu jest lepsza w powstrzymywaniu ataku suchego kaszlu u dzieci niż dekstrometorfan - substancja czynna obecna w wielu syropach. Bonus: nie będziesz miał zawrotów głowy, co się zdarza po dekstrometorfanie.
4. Gdy wyskoczyła Ci opryszczka…
Melisa
Jeśli na wardze wyskoczyła Ci opryszczka, zaparz w jednym kubku cztery torebki melisy, poczekaj, aż napar wystygnie, a potem zmocz wacik i przykładaj do zajętego wirusem miejsca. Melisa ma działanie przeciwwirusowe i pozwala skrócić czas leczenia opryszczki o połowę.
5. Gdy boli Cię brzuch…
Guma do żucia
Gdy odczuwasz rewolucję w żołądku, często jest to spowodowane nadmiarem kwasu żołądkowego. Lekarze z Liverpool University radzą, by - jeśli nie masz akurat pod ręką nic innego - pożuć gumę. Zwiększone wydzielanie śliny uspokoi trochę sensacje żołądkowe.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak sobie poradzić bez lekarza?