Od razu wyjaśnijmy, żeby nie było wątpliwości - maski domowej roboty są mniej skuteczne niż profesjonalne maseczki chirurgiczne czy maski typu N95. Nie gwarantują bezpieczeństwa, więc jeśli możesz nie wychodzić z domu, lepiej nie wychodź. Ale jeśli musisz wyjść i np wejść do windy, albo do sklepu, lepiej założyć jakąkolwiek maskę niż nic. Takie są od 4 kwietnia oficjalne zalecenia amerykańskiego CDC (Centres for Desease Control and Prevention), który wcześniej zalecał noszenie masek jedynie osobom chorym, kaszlącym i kichającym. Jednak czy na pewno jakąkolwiek maskę? Niezupełnie. Załóż najlepszą, jaką możesz.
ZOBACZ TEŻ: Jak uchronić przed koronawirusem siebie i innych
Jaka maska DIY jest najskuteczniejsza?
W 2013 roku, po pandemii tzw. świńskiej grypy H1N1/09 grupa uczonych postanowiła na wszelki wypadek sprawdzić, jak skuteczne mogą być improwizowane maseczki ochronne. Wzięli pod uwagę różne materiały dostępne praktycznie w każdym domu - od bawełnianej koszulki po materiał stosowany w wielorazowych workach na śmieci. Badanie polegało na sprawdzeniu trzech właściwości masek:
Jak dobrze przylegają do twarzy, a więc na ile skutecznie blokują wciąganie niefiltrowanego powietrza.
Tutaj okazało się, że maski domowej roboty są wprawdzie mniej skuteczne od masek chirurgicznych, jednak i tak zmniejszają ilość wdychanego potencjalnie groźnego aerozolu mniej więcej o 50%. Co oznacza, że jeśli w powietrzu latają sobie wirusy, do Twojego układu oddechowego trafi tylko połowa z nich. W przypadku masek chirurgicznych skuteczność wynosiła ok. 80%.
Żeby Twoja maska zabezpieczała cię jak najbardziej, musisz postarać się ją uszczelnić - najtrudniejsze jest uszczelnienie szpar koło nosa. To dlatego maski przeciwsmogowe zwykle mają w tym miejscu wszyte metalowe elementy, które pozwalają je dopasować do kształtu nosa.
Jak skutecznie blokują wydostawanie się mikroorganizmów z Twojego oddechu na zewnątrz.
Tutaj maski chirurgiczne znów okazały się najlepsze, zwłaszcza gdy mierzono ilość „wykaszlanych” przez uczestników badania cząsteczek, które tworzyły później aerozol. Jednak nawet prosta domowa maska była skuteczna, zmniejszając liczbę mikroorganizmów zawieszonych w powietrzu aż sześciokrotnie, zwłaszcza w bliskim dystansie.