Maseczki z zaworkiem są niebezpieczne dla innych?

Odkąd w Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek, w miejscach publicznych można spotkać ludzi w maseczkach typu FFP2 (N95), wyposażonych w zaworek. Oni są chronieni bardzo dobrze. Jeśli jednak są zarażeni, ich maseczka nie chroni Ciebie.

maseczka z zaworem N05 FFP2 Shutterstock.com

W czasie epidemii koronawirusa nosimy maseczki. Najpierw dobrowolnie, teraz obligatoryjnie. Powszechna zakładanie masek ochronnych ma dwa zadania - po pierwsze, wciągając powietrze przez maseczkę filtrujesz je i nawet zwykła bawełna jest w stanie wydajnie (w około 50%) zmniejszyć ilość potencjalnie groźnych wirusów. Po drugie, i to jest znacznie ważniejsze, maseczka na twarzy ma chronić innych ludzi. Chodzi o to, żeby osoby zakażone, a nie zdające sobie z tego sprawy, nie rozsiewały wirusa za każdym razem, kiedy kaszlną czy kichną w publicznym miejscu.

Ta druga funkcja jest - z punktu widzenia epidemiologii - znacznie ważniejsza. Jedna zakażona osoba, które nakaszle na rączkę wózka sklepowego, abo w windzie na twarze współpasażerów, może zarazić wirusem kilka, a nawet kilkanaście osób. Dlatego właśnie w wielu krajach, w tym w Polsce, wprowadzono nakaz zasłaniania twarzy, chociaż jeszcze niedawno zarówno Lekarz Naczelny USA, dr Dr. Jerome Adams, jak i nasz minister zdrowia, Jacek Szumowski, mówili, że maseczki nie chronią przed zakażeniem. Dziś, gdy ryzyko spotkania osoby zakażonej znacznie wzrosło, zarówno w USA, jak i w Polsce, obaj panowie zmienili zdania. Przypuszczamy, że deprecjonowanie wartości ochronnej maseczek na początku epidemii miało dać władzom czas na zgromadzenie zapasów maseczek dla personelu medycznego. Prawdopodobnie chodziło o to, żeby zwykli ludzie nie wykupili całego zapasu masek i półmasek ochronnych. Teraz zaś, gdy zapasu sązabezpieczone, noszenie osłony na twarzy stało się obowiązkowe.

 

ZOBACZ TEŻ: Awaryjna maseczka z t-shirta (gdy zgubisz lub zapomnisz zabrać swoją)

Maska masce nierówna

Rodzajów masek ochronnych jest wiele. Jedne są lepiej dopasowane, drugie gorzej, są maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku, szyje się je z bawełny, lnu, flizeliny, w niektórych przypadkach maseczkę może zastąpić nawet wełniany szal. Jest też inny podział: do pierwszej grupy zaliczymy wszystkie maseczki, które nie mają zaworu, do drugiej - maseczki z zaworkiem. Czym one się różnią?

Maseczka bawełniana chirurgicznaShutterstock.com

Maseczki bez zaworu

To najtańsza i najpopularniejsza wersja. Większość maseczek dostępnych w tej chwili na rynku nie ma zaworu. Jego brak zaworu, że nie tylko nieco trudniej nam się powietrze wciąga, ale również wydycha. To dlatego większość z nas, gdy zakłada taką maseczkę na twarz, zaczyna oddychać nosem. Pod nosem jest wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wydmuchać powietrze z płuc.

Niestety, w maseczkach, które nie przylegają ściśle do twarzy, to powietrze ucieka najczęściej do góry, szczelinami koło nosa. To dlatego w mediach społecznościowych tak często widzisz ostatnio pytanie o to, jak sobie poradzić z zaparowanymi okularami w maseczce. Jeśli masz ten kłopot, zobacz, jak wypadły testy naszych koleżanek z Women's Health, które sprawdzały różne sposoby na zabezpieczenie okularów przed parowaniem.  

SPRAWDŹ TEŻ: Z czego zrobić maseczkę? (badania naukowców)

maseczka z zaworem N05 FFP2Shutterstock.com

Maseczki z zaworem

Te maseczki są zazwyczaj znacznie szczelniejsze od zwykłych, tzw. chirurgicznych. Wyglądają tez bardzie profesjonalnie i są zazwyczaj znacznie droższe. I rzeczywiście, respiratory (bo maski ściśle przylegające do twarzy z zaciskiem na nos są nazywane respiratorami), są skuteczniejsze w filtrowaniu powietrza wdychanego. Ilość „przecieków” niefiltrowanego powietrza w porównaniu ze zwykłymi maseczkami chirurgicznymi może być nawet dziesięciokrotnie mniejsza. Jednak jest pewien haczyk.

O ile maska z zaworkiem bardzo dobrze, na poziomie 95%, filtruje powietrze zasysane przez noszącego, o tyle - właśnie ze względu na zawór - w drugą stronę, przy wydychaniu nie jest szczelna.

Aby ułatwiać oddychanie, zwłaszcza zaś wydychanie powietrza, zawór jest przelotowy w jedną stronę. Gdy ciśnienie wewnątrz maski wzrasta, zawór się otwiera, gdy spada i wytwarza się podciśnienie, bo robisz akurat wdech, zawór się zamyka i do Twoich płuc dociera jedynie powietrze przefiltrowane przez warstwy filtracyjne. Jeżeli to jednak Ty jesteś zarażony i to w Twoim oddechu mogą być wirusy (a badania wykazały, że nawet w trakcie normalnego oddychania z dróg oddechowych zakażonego może się wydostawać aerozol z dawką wirusa wystarczającą do zakażenia innej osoby), i zakazić osobę będącą w pobliżu. Dlatego właśnie na stronie CDC (link poniżej) czytamy ostrzeżenie, że maski typu respirator wyposażone w zawór nie gwarantują sterylności pola operacyjnego. Powietrze wydychane nie jest bowiem w żaden sposób filtrowane.

Czy wyrzucić maseczki z zaworkiem?

Absolutnie nie. One bardzo dobrze chronią Ciebie, a innych trochę też - w końcu nawet jeśli przez zaworek wydostanie się aerozol z wirusem, nie będzie wyemitowany tak daleko jak wówczas, gdy nie masz maseczki. Jednak jeżeli wiesz, że jesteś zarażony, albo tylko masz kaszel, albo podejrzewasz, że mogłeś mieć kontakt z kimś zarażonym, nie ulegaj złudzenia, że ta maska daje taką samą skuteczność (95%) w obie strony. Nadal zachowuj zalecana odległość od człowieka, z którym rozmawiasz. Nawet przez zaworek powietrze nie wyleci na dwa metry.

Najlepsze maseczki typu respirator

maseczka z zaworem N05 FFP2Shutterstock.com

Najlepszym rozwiązaniem poza specjalistycznymi zestawami z przyłbicami, goglami i kombinezonami są maseczki typu respirator, a więc ściśle przylegające do twarzy, ale bez zaworu. Takie respiratory chronią nie tylko Ciebie, ale również wszystkich dookoła. Szkoda tylko, że są znacznie droższe niż zwykłe, chirurgiczne. Jeżeli jednak wirus zostanie wykryty u Ciebie lub u kogoś z Twoich domowników, warto wydać więcej pieniędzy, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia całej rodziny.

ZOBACZ TEŻ: Jak zapewnić bezpieczeństwo domownikom, gdy sam jesteś chory

Źródła: 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/respirator-use-faq.html

 

REKLAMA