Masaż: relaks i lekarstwo w jednym

Masaż to nie tylko relaks. Wielokrotnie udowodnione zostało, że prawidłowo wykonany zabieg daje wymierne efekty lecznicze. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami możesz udać się do masażysty i na co zwrócić uwagę podczas wizyty.

Masaż lekarstwo Ollyy
fot. Ollyy 2014/shutterstock.com

Jak to działa?

Łukasz Zagibajło, dyrektor wrocławskiej Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór i szef rehabilitantów w tej klinice, wyjaśnia, że fachowo zastosowany ucisk poprawia miejscową trofikę, czyli – mówiąc w dużym uproszczeniu – stan odżywienia tkanek. Ta funkcja masażu pozwala na wykorzystanie go w walce ze świeżymi bliznami i zrostami po urazach. Odpowiednio odżywione tkanki lepiej się goją.

Masaż normalizuje też napięcie mięśniowe. Najczęściej masaż kojarzy nam się z rozluźnieniem mięśni, ale czasami zabieg ma na celu zwiększenie napięcia. Zmniejszenie napięcia mięśniowego często przynosi też ulgę, ponieważ rozluźnione mięśnie przestają uciskać nerwy.

Masaż potrafi również zlikwidować zastoje żylne i limfatyczne. Odpowiedni kierunek ucisku sprawia, że zgromadzone w niewłaściwych miejscach płyny ustrojowe (np. krew lub limfa) zaczynają znowu krążyć.

Uwaga! Jeśli zgłaszasz się na masaż, który ma rozwiązać jakiś Twój medyczny problem – przypomina Łukasz Zagibajło – upieraj się, żeby terapeuta najpierw Cię zbadał lub zapoznał się z zaleceniami lekarskimi. Jeśli od razu zabiera się za masowanie, lepiej poszukaj innego.

Depresja

"Journal of Clinical Psychiatry" potwierdza: masaż przynosi ulgę w depresji. Najskuteczniejsze są szwedzki i shiatsu, ale inne rodzaje również działają, możesz więc wybrać według gustu. Jak to działa? Masaż obniża poziom hormonów stresu, a jednocześnie zwiększa wydzielanie oksytocyny i serotoniny, automatycznie podnosząc nastrój.

Nadciśnienie

Badanie opublikowane w "Journal of Alternative and Complementary Medicine" wykazało, że u zdrowych ludzi godzinny masaż obniżał ciśnienie skurczowe krwi o 10,4 punkta, a rozkurczowe o 5,3 mm/Hg.

Bolący kark

Dziesięć masaży karku w ciągu 10 tygodni. Brzmi nieźle? Jak donosi "Clinical Journal of Pain", ludzie, u których zastosowano taką terapię, odczuli 55-procentową poprawę według samooceny, a na standaryzowanej Skali Niesprawności Szyi (Neck Disability Index) osiągnęli wyniki prawie o 40% lepsze.

Ból krzyża

Bóle w dolnej, lędźwiowej części kręgosłupa mogą mieć wiele przyczyn – prawidłowe leczenie może dobrać tylko lekarz. Na szczęście, z metaanalizy opublikowanej w piśmie "Spine" wynika, że odpowiednio dobrany masaż pomaga w niemal każdym przypadku bólu krzyża.

Zaparcie

Ta banalna, wydawałoby się, dolegliwość potrafi zatruć życie, jeśli trwa dłużej niż dzień czy dwa. Oczywiście są środki farmakologiczne, które rozwiązują ten problem, ale – potwierdziły to badania szwedzkich uczonych – jeśli wspomożesz je odpowiednim masażem brzucha, poczujesz się lepiej znacznie szybciej.

Wydolność

Badania opublikowane w "Journal of Strength and Conditioning Research" wykazały, że nawet 30 sekund masażu, w którym masażysta skupia się na połączeniach między mięśniami i ścięgnami, poprawia zakres ruchu sportowca. Możesz spróbować sam. Pomasuj przez chwilę kciukiem miejsce tuż nad tyłem kolana, a następnie sprawdź, czy nie jest Ci łatwiej sięgnąć palcami do podłogi przy wyprostowanych kolanach.

Stres

Jeśli chcesz się zrelaksować, nie musisz koniecznie jechać na Tajlandię, by skorzystać z "full body massage with happy ending". Szwedzkie badania z 2010 roku wykazały, że półtoragodzinny masaż stóp i dłoni wystarczy, by obniżyło się tętno, poziom kortyzolu i insuliny – a wszystkie te wskaźniki rosną, gdy jesteś zestresowany.

MH 05/2011

REKLAMA