Dobrze radzimy: zostaw wreszcie tę wagę w spokoju. Nie sprawdzaj kompulsywnie, czy dzisiaj jest Ciebie mniej niż wczoraj. Niska masa ciała i zdrowie to wcale nie są synonimy. I zaraz wykażemy, że czasami jest wręcz odwrotnie. Ale po kolei...
Zacznijmy od BMI, czyli stosunku wagi do wzrostu, który powszechnie uznawany jest za wyznacznik prawidłowej wagi, ograniczającej ryzyko chorób cywilizacyjnych. Nie sprawdza się on jednak w każdym przypadku – wielu sportowców będzie z powodu dużej masy mięśniowej klasyfikowanych jako otyli, choć w żadnym razie nie narzekają ani na zdrowie, ani na sprawność 1.
Zobacz: 9 produktów, które lubią mięśnie
Osoby cięższe mają zwykle większą masę mięśniową i co za tym idzie – są silniejsze, a to właśnie te cechy bardziej niż niska masa ciała kształtują zdrowie 2. Szczupli ludzie, którzy nie trenują siłowo, szybciej z wiekiem tracą gęstość kości i są przez to bardziej narażeni na ryzyko złamań. Mięśnie mogą też zwiększyć szanse na przeżycie w razie wypadków zagrażających życiu. Muskularni ludzie przyjmowani na oddziały intensywnej terapii są odporniejsi na wynikającą z atrofii niewydolność narządów, których masa jest proporcjonalna do ilości mięśni.
Szczupłość kojarzy się powszechnie z dobrym zdrowiem metabolicznym. Z jednej strony to prawda, bo lepiej być szczupłym niż otyłym. Jeszcze lepiej jednak mieć mięśnie, ponieważ spalają one więcej kalorii, czyli wpływają na wyższy metabolizm spoczynkowy (energia potrzebna do funkcjonowania organizmu nawet wtedy, gdy po prostu siedzisz przed telewizorem). Masa mięśniowa naturalnie spada z wiekiem, z czego wynika zwolnienie metabolizmu. Z im wyższego pułapu będziesz zaczynał, tym mocniej zabezpieczysz się przed tym procesem.
Trening siłowy ukierunkowany na wzrost masy chroni też lepiej przed chorobami układu krwionośnego niż długotrwałe kardio o niskiej intensywności (np. bieganie). Jego efektem jest bowiem często sylwetka typu skinny fat, czyli szczupła ze sporą ilością brzusznej tkanki tłuszczowej, która jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia 3. Biorąc pod uwagę, że spalenie tkanki tłuszczowej nie jest możliwe bez utraty mięśni, lepiej skup się na ich budowaniu.
Bo muskuły, nawet schowane pod cienkimi boczkami, lepiej wpłyną na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne niż to całe odchudzanie. A że zdjęcie na Instagramie może nie będzie wyglądać tak dobrze? Mała strata. W końcu chodzi nie o efekt propagandowy, tylko o realną korzyść, prawda?
1. Masa, nie waga
Czasopismo naukowe „Sports Health” uznaje, że sprawdzanie BMI w przypadku sportowców nie ma sensu. Ważniejszy jest skład ciała.
2. Nacisk na siłę
Metaanaliza z "British Medical Journal" pokazała, że siła ma największy wpływ z czynników sprawności fizycznej na długość życia.
3. Na szczupło
"Annals of Internal Medicine" podaje, że mężczyźni o wadze w normie, ale z tłuszczem brzusznym, są bardziej narażeni na komplikacje zdrowotne.
Ekspert: Mirosław Babiarz
Absolwent Temple University w USA, trener przygotowania motorycznego, założyciel Strength and Conditioning Education Center.
