[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Kiedy zaczyna chorować prostata

Tyle się mówi o raku prostaty, że aż zacząłeś się zastanawiać, czy Ty też jesteś zagrożony. Jesteś. Chociaż najprawdopodobniej jeszcze nie teraz. O szczegóły zapytaliśmy prof. Piotra Chłostę, wybitnego urologa.

„Szczyt zapadalności na nowotwory prostaty, czyli stercza, czyli gruczołu krokowego – bo to są synonimy – przypada na szóstą i siódmą dekadę życia – mówi prof. Chłosta. Z punktu widzenia statystyki ryzyko, że jutro zachorujesz, jest niewielkie. To ta dobra wiadomość. Zła jest taka, że nowotwór może dotknąć również trzydziestolatka. Jak mawiają lekarze – rak nie wybiera. Nie wybiera również wieku ofiary. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – głównie ból w podbrzuszu i problemy z oddawaniem moczu – wybierz się do urologa. Gdy jesteś młody najprawdopodobniej przyczyna będzie inna, nie tak dramatyczna, ale jeśli będziesz miał pecha, taka wizyta może uratować Ci życie.

Jak podkreśla prof. Chłosta: w kontekście zdrowotnym to urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny. Zapamiętaj zwłaszcza słowo „przyjaciel”. Urolog to bowiem lekarz, z którym możesz szczerze pogadać o najbardziej intymnych problemach ze zdrowiem, również takich, o których z przyjaciółmi bez dyplomu lekarza, wolałbyś jednak nie rozmawiać.

Kiedy zacząć się badać?

Skoro szczyt zachorowalności na nowotwory prostaty przypada na szóstą i siódmą dekadę, to znaczy, że mniej więcej od 40-45 roku życia warto zacząć sprawdzać stan swojej prostaty. Dwa podstawowe badania to dostępny w aptekach test PSA i badanie per rectum, czyli sprawdzanie palcem czy gruczoł nie jest powiększony. Brzmi strasznie, ale zrobiliśmy to parę lat temu w redakcji i możemy zapewnić – strach ma wielkie oczy. W rzeczywistości badanie per rectum jest szybkie i bezbolesne. Nasza męskość też nie ucierpiała. Nie ma się czego bać. 

REKLAMA

Więcej o urazach prącia, jąder i okolic genitaliów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz  przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij