Kiedy zaczyna chorować prostata

Tyle się mówi o raku prostaty, że aż zacząłeś się zastanawiać, czy Ty też jesteś zagrożony. Jesteś. Chociaż najprawdopodobniej jeszcze nie teraz. O szczegóły zapytaliśmy prof. Piotra Chłostę, wybitnego urologa.

„Szczyt zapadalności na nowotwory prostaty, czyli stercza, czyli gruczołu krokowego – bo to są synonimy – przypada na szóstą i siódmą dekadę życia – mówi prof. Chłosta. Z punktu widzenia statystyki ryzyko, że jutro zachorujesz, jest niewielkie. To ta dobra wiadomość. Zła jest taka, że nowotwór może dotknąć również trzydziestolatka. Jak mawiają lekarze – rak nie wybiera. Nie wybiera również wieku ofiary. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – głównie ból w podbrzuszu i problemy z oddawaniem moczu – wybierz się do urologa. Gdy jesteś młody najprawdopodobniej przyczyna będzie inna, nie tak dramatyczna, ale jeśli będziesz miał pecha, taka wizyta może uratować Ci życie.

Jak podkreśla prof. Chłosta: w kontekście zdrowotnym to urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny. Zapamiętaj zwłaszcza słowo „przyjaciel”. Urolog to bowiem lekarz, z którym możesz szczerze pogadać o najbardziej intymnych problemach ze zdrowiem, również takich, o których z przyjaciółmi bez dyplomu lekarza, wolałbyś jednak nie rozmawiać.

Kiedy zacząć się badać?

Skoro szczyt zachorowalności na nowotwory prostaty przypada na szóstą i siódmą dekadę, to znaczy, że mniej więcej od 40-45 roku życia warto zacząć sprawdzać stan swojej prostaty. Dwa podstawowe badania to dostępny w aptekach test PSA i badanie per rectum, czyli sprawdzanie palcem czy gruczoł nie jest powiększony. Brzmi strasznie, ale zrobiliśmy to parę lat temu w redakcji i możemy zapewnić – strach ma wielkie oczy. W rzeczywistości badanie per rectum jest szybkie i bezbolesne. Nasza męskość też nie ucierpiała. Nie ma się czego bać. 

Więcej o urazach prącia, jąder i okolic genitaliów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz  przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl

REKLAMA