Mądrzej z wiekiem

Choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i inne choroby neurologiczne stanowią dla mężczyzn poważne zagrożenie zdrowotne. Poznaj więc 6 prostych patentów, dzięki którym już dziś możesz zredukować prawdopodobieństwo zachorowania.

neurony w mózgu Sergey Nivens, shutterstock.com
fot. Sergey Nivens, 2015, shutterstock.com

1. Słuchaj muzyki

Ochroń swój mózg za pomocą iPoda. Badacze z University of Pittsburgh odkryli, że chodzenie w rytm muzyki poprawia funkcjonowanie mózgu. Tylko w miarę możliwości nie tańcz w miejscach publicznych. Szybki chód zupełnie wystarczy.

2. Ogranicz cukier

Ciemna czekolada jest OK, ale reszta słodyczy nie bardzo. Ludzie z wysokim poziomem cukru we krwi są o 10% bardziej narażeni na demencję. Nie możesz żyć bez słodyczy? Spróbuj na początek wyznaczyć sobie dwa dni w tygodniu bez cukru.

2. Pij kakao

Magazyn „Hypertension” opublikował badania, z których wynika, że stan mężczyzn, u których zauważono początki demencji, poprawił się, od kiedy zaczęli pić kakao. Możesz np. dosypywać łyżkę kakao do swoich proteinowych drinków.

4. Profilaktyka Alzheimera - zacznij wcześnie

Posiadanie w rodzinie osoby, która cierpi na chorobę Alzheimera, zwiększa ryzyko zachorowania od 4 do 10 razy – tak mówią statystyki. Nie znaczy to wcale, że choroba jest nieunikniona, ale lepiej już od młodości zabrać się za profilaktykę.

5. Używaj curry w kuchni

Zostań mistrzem kuchni indyjskiej. Szwedzcy naukowcy udowodnili ponad wszelką wątpliwość, że składniki zawarte w curry działają jak terapia oczyszczająca na połączenia neuronalne. Im ostrzej smakuje, tym lepiej dla mózgu.

6. Odwiedź dentystę

Kiedy ostatni raz usuwałeś kamień nazębny? Naukowcy z Boston University odkryli zależność między szybszą degeneracją mózgu a chorobami zębów i dziąseł. Umów się już dziś na wizytę do swojego dentysty, a wracając z pracy, kup nitkę do czyszczenia zębów.

MH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA