Łysienie: nie taki diabeł straszny

40% mężczyzn traci włosy przed 35. rokiem życia. Zatrzymać tego procesu nie możesz, ale opóźnić i poprawić wygląd włosów - tak. Zobacz, jak wzmocnić czuprynę, jak zapobiec wypadaniu włosów i jak - w razie potrzeby - fryzurą zamaskować problem.

Jak powstrzymać łysienie? Anthony Sergiew/Studio 33
fot. Anthony Sergiew/Studio 33

Łysy ojciec to jeszcze nie wyrok. Mogłeś odziedziczyć włosy po matce lub dziadku, i wtedy łysienie Ci nie straszne. Oprócz tego kondycja włosów w dużej mierze zależy od diety.

REKLAMA

Jeśli masz...

1. ...ciągle gęste i mocne włosy jak Colin Farrell

Wspomaganie. Jesteś szczęściarzem, ale nie zapominaj o żelazie i cynku w diecie – wzmacniają cebulki. Są w chudym mięsie, zielonych warzywach, ziarnach słonecznika, suszonych morelach.

Naprawianie. Zahartujesz włosy szamponem Lab Series Root Power Shampoo (250 ml/145 zł), który wzmacnia cebulki włosów i przyspiesza ich wzrost.

Układanie. Możesz zdecydować się na dowolną fryzurę, w zależności od kształtu Twojej twarzy i ulubionego stylu. Jesteś farciarzem, więc nie żałuj na fryzjera, salony męsko-damskie omijaj szerokim łukiem.

2. ...pogłębiające się zakola jak Jude Law

Wspomaganie. Dla włosów dobre jest to, co dla Twojego serca - witamina E, która poprawia ukrwienie skóry, przez co więcej składników odżywczych dociera do włosów i opóźnia ich wypadanie. Łykaj tabletki.

Naprawianie. Hormon DHT jest odpowiedzialny za wypadanie włosów, ale kuracja Kerium La Roche-Posay (125 ml/163 zł) opóźnia efekty jego działania.

Układanie. W Twoim przypadku konieczne jest dobre strzyżenie polegające na tym, że włosy nad nadkolami zostawia się trochę dłuższe, by zakrywały skórę. Pianka do włosów doda im objętości.

3. ...placek na czubku głowy jak książę William

Wspomaganie. Zacznij łykać finasteryd. Ta substancja blokuje hormon odpowiedzialny za wypadanie włosów. Bez recepty jest dostępna Propecia, ale jest droga, dlatego weź od lekarza receptę na inny finasteryd.

Naprawianie. Dodasz włosom objętości i przyspieszysz ich odrost, wcierając w skórę głowy ampułki Decros Vichy (189 zł) zawierające Aminexil.

Układanie. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na zaczeski. Od razu będzie widać, że chcesz coś ukryć. Dobre i częste strzyżenie w Twoim przypadku wystarczy, produkty do stylizacji tylko obciążą włosy.

4. ...ich tylko tyle, że postanowiłeś je zgolić jak Bruce Willis

Wspomaganie. Jeżeli bardzo źle czujesz się z łysą głową, zawsze możesz zdecydować się na przeszczep. Wydasz kilka tysięcy, ale będziesz miał problem z głowy. Albo noś dumnie nagą czaszkę, jak robi to wielu.

Naprawianie. Możesz stosować wszystkie powyższe preparaty, a dodatkowo łykaj kapsułki Inneov (94 zł) dla mężczyżn. Przyspieszają odrost włosów.

Układanie. Jeżeli jesteś łysy na górze, ale masz gęste boki, postaraj się zapuścić baki i noś 3-dniowy zarost. W wielu wypadkach daje to bardzo dobry efekt. Albo idź na całość i ogol czaszkę do skóry.

MH 01/2013

REKLAMA