[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Łysienie androgeniczne: przyczyny i profilaktyka

Zauważyłeś ze zdziwieniem, że Twoja czupryna jest już jakby mniej gęsta niż jeszcze parę lat temu? Wyrok: „Będziesz łysy” można odroczyć. Zobacz, dlaczego łysiejemy i jak załatwić sobie bujne włosy na lata. 

Łysienie fot. shutterstock.com
1. Wszystko przez mamę

Nawet jeśli Twój ojciec wygląda jak Kojak, to za puste placki na głowie odpowiedzialne są raczej geny Twojej mamy. Uczeni z Düsseldorfu wykazali, że łysienie androgeniczne, czyli typu męskiego, dziedziczy się po rodzinie matki. Pooglądaj zdjęcia rodzinne, szczególną uwagę zwracając na ojca matki i jej braci – jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz dbać o włosy, możesz spowolnić ich wypadanie.

2. Z podniesionym czołem

Około 25. roku życia pojawiają się zakola z powodu wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu. Pod ich wpływem mieszki wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy, na koniec już tylko pozbawiony barwnika meszek. Terapia polega na wcieraniu w skórę głowy środków zawierających minoxidil, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych.

3. Wszyscy jesteśmy równi

Chociaż w wieku osiemnastu lat najczęściej masz czuprynę jak Mel Gibson, już wtedy możesz jednak powoli upodabniać się do dojrzałego Bruce’a Willisa. Według Belgravia Centre, największej kliniki włosów w Europie, codziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Włosy „żyją” od 3 do 6 lat, potem mieszki włosowe wytwarzają nowe włosy w miejsce starych – i tak mniej więcej do 20. roku życia. Łysienie z reguły zaczyna się u dwudziestoparolatków, gdy poziom testosteronu osiąga maksimum.

4. Nie rwij włosów z głowy

Pod wpływem stresu Twój organizm traci witaminy, minerały i białka – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Gdy są źle odżywione, nadnercza zaczynają produkować więcej kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje wypadanie włosów. 

5. Włosy na klacie

Dihydrotestosteron ( DHT), ten sam, który zbudował Ci zakola, teraz zaczyna oddawać Ci włosy, ale zamiast tam, skąd je zabrał, czyli na głowie, oddaje w dziwnych miejscach – na klacie, w nosie, w uszach. Szkoda, że nie jest odwrotnie.

REKLAMA
 

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij