REKLAMA

Łysienie androgeniczne: przyczyny i profilaktyka

Zauważyłeś ze zdziwieniem, że Twoja czupryna jest już jakby mniej gęsta niż jeszcze parę lat temu? Wyrok: „Będziesz łysy” można odroczyć. Zobacz, dlaczego łysiejemy i jak załatwić sobie bujne włosy na lata. 

Łysienie shutterstock.com
fot. shutterstock.com
1. Wszystko przez mamę

REKLAMA

Nawet jeśli Twój ojciec wygląda jak Kojak, to za puste placki na głowie odpowiedzialne są raczej geny Twojej mamy. Uczeni z Düsseldorfu wykazali, że łysienie androgeniczne, czyli typu męskiego, dziedziczy się po rodzinie matki. Pooglądaj zdjęcia rodzinne, szczególną uwagę zwracając na ojca matki i jej braci – jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz dbać o włosy, możesz spowolnić ich wypadanie.

2. Z podniesionym czołem

Około 25. roku życia pojawiają się zakola z powodu wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu. Pod ich wpływem mieszki wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy, na koniec już tylko pozbawiony barwnika meszek. Terapia polega na wcieraniu w skórę głowy środków zawierających minoxidil, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych.

3. Wszyscy jesteśmy równi

2. Z podniesionym czołem

4. Nie rwij włosów z głowy

Pod wpływem stresu Twój organizm traci witaminy, minerały i białka – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Gdy są źle odżywione, nadnercza zaczynają produkować więcej kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje wypadanie włosów. 

5. Włosy na klacie

Dihydrotestosteron ( DHT), ten sam, który zbudował Ci zakola, teraz zaczyna oddawać Ci włosy, ale zamiast tam, skąd je zabrał, czyli na głowie, oddaje w dziwnych miejscach – na klacie, w nosie, w uszach. Szkoda, że nie jest odwrotnie.

 

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA