Ludzkie ciało w liczbach

Arcydzieło ewolucji? Zdecydowanie. Genialna biomachina? Jak najbardziej! Ludzkie ciało to najbardziej złożony, zaawansowany i fascynujący wytwór natury. Poznaj fakty, liczby i ciekawostki na temat swego własnego organizmu i sposobu jego funkcjonowania.

ludzkie, ciał, organizm, anatomia Shutterstock.com

Choć od dnia, w którym zwiedziłem wystawę Human Body Exhibition, minęło wiele miesięcy, do dziś nie mogę wyjść z zachwytu, jak genialnie skonstruowaną maszyną jest ludzkie ciało. Już same liczby mówią wiele o złożoności „mechanicznej” organizmu, a jeśli dodać do tego procesy zachodzące w tkankach, staje się jasne, że mamy do czynienia z arcydziełem ewolucji. Oto garść informacji o tym wyjątkowym "produkcie" Matki Natury.

206 kości

Gdy się urodziłeś, miałeś znacznie więcej kości, jednak z czasem pojedyncze się pozrastały, tworząc większe struktury. Wytrzymałość kości jest największa w przypadku zginania, a najmniejsza (trzy razy mniejsza!) na skręcanie.

100 tysięcy włosów

Tyle ich rośnie na głowie przeciętnego młodego faceta. Włosy rosną na powierzchni całego ciała. Nie ma ich jedynie na wewnętrznych częściach dłoni, wargach i podeszwach stóp. Włosy rosną w tempie 1 cm na miesiąc.

750 centymetrów jelit

Jelita dzielą się na dwa odcinki: 1) około 6-metrowy odcinek jelita cienkiego, w którym pokarm jest trawiony i za pośrednictwem kosmków jelitowych oraz krwi rozsyłany do wszystkich części ciała; 2) jelito grube o długości ok. 1,5 metra – ma za zadanie głównie wchłonąć wodę. Wędrówka pokarmu przez jelito grube trwa u facetów średnio 33 godziny, a u kobiet 47 godzin.

Przeczytaj też: Co potrafi Twoje ciało?

109 neuronów w mózgu

Zastanawiasz się, ile danych mogłoby się zmieścić w mózgu, gdyby go potraktować jak zwykły dysk? Wg prof. Paula Rebera z Northwestern University ustalenie pojemności ludzkiej pamięci jest kłopotliwe, jako że nadal nie do końca pojmujemy, jak działa.

Można jednak przyjąć założenie, że ludzki mózg jest w stanie pomieścić około 2,5 petabajtów, (jeden petabajt to 1000 TB). Prof. Reber posługuje się dobrym przykładem. Gdybyś chciał nagrywać program telewizyjny, to po podłączeniu mózgu, mógłbyś nagrywać program non stop około 300 lat.

70 mililitrów krwi

Mniej więcej tyle krwi wyrzuca Twoje serce za każdym uderzeniem. Z prostej arytmetyki wynika, że skoro serce człowieka bije średnio 75 razy na minutę, a w ciele człowieka płynie około 6 litrów krwi, to w ciągu minuty serce jest w stanie przepompować całą krew, po drodze przepuszczając ją przez obieg płucny, żeby nasycić ją tlenem.

W ciągu całego życia Twoja osobista pompa przepompowuje więc około 240 milionów litrów krwi, czyli prawie 8 tysięcy cystern. Naprawdę imponująca pompka.

Zobacz też: Po co facetom sutki?

2 m2 powierzchni skóry

Widziałeś ceny markowych kurtek technicznych? Takie ceny biorą się m.in. stąd, że inżynierowie od lat próbują stworzyć materiał, który byłby nieprzemakalny, nieprzewiewny, a jednocześnie oddychający.

A zdawałeś sobie sprawę, że Twoja skóra jest o wiele lepsza od najdroższej nawet kurtki? Nie tylko ma wszystkie wymienione wyżej cechy, ale potrafi też regulować temperaturę i sama się naprawia.

600 mięśni

Nie nad wszystkimi mięśniami możesz zapanować. Zależne od Twojej woli są mięśnie poprzecznie prążkowane, czyli te, które odpowiadają za ruch. Wyjątkiem jest tu mięsień sercowy, który ma własną centralę i kurczy się nawet po wyjęciu go z organizmu. Nie masz też wpływu na skurcze mięśni gładkich, czyli tych odpowiedzialnych np. za rozszerzanie naczyń krwionośnych, za ruchy jelit czy za rozszerzanie i zwężanie źrenic.

640 tysięcy receptorów

Receptory nie są rozmieszczone równomiernie. Najwięcej jest ich na opuszkach palców, ustach, wnętrzu dłoni, języku i genitaliach. W innych miejscach są rozrzucone rzadko – jak włosy lalki. Nie wierzysz? Zamknij oczy i poproś dziewczynę, by dotknęła wierzchu Twojej dłoni dwoma albo trzema palcami jednocześnie. Ciekawe, czy poczujesz, iloma.

300 km/h pędzi impuls

Impulsy nerwowe pędzą w Twoim ciele z prędkością Ferrari na najwyższym biegu. To dzięki nim jesteś w stanie cofnąć rękę z ognia, zanim się oparzysz, i odchylić głowę, zanim dotrze do Ciebie cios. Niektóre reakcje sterowane są przez mózg, np. na widok lecącej piłki bramkarz podnosi ręce, inne zaś, zwane bezwarunkowymi, opierają się na znacznie krótszym łuku odruchowym. Mózg nie bierze udziału w cofnięciu ręki po dotknięciu gorącego piecyka.

34 kręgi + rdzeń = kręgosłup

Jest jest jak rusztowanie, na którym opiera się cała skomplikowana maszyneria Twojego ciała. Zobacz, jak jest zbudowany

• 7 kręgów szyjnych. Pierwszy krąg, tzw. dźwigacz, podtrzymuje czaszkę. Drugi od góry krąg zwany obrotowym, ma wypustkę wchodzącą w krąg szczytowy (dźwigacz), która działa jak oś. To dzięki temu połączeniu możesz obracać głową na boki. Na tym odcinku od rdzenia wychodzi 8 par nerwów, które unerwiają głowę, ramiona, barki, częściowo plecy i przeponę.

12 kręgów piersiowych. Do 12 kręgów przyczepionych jest 12 par żeber. Dwa ostatnie żebra (licząc od góry) nie są połączone mostkiem. Pękają najczęściej żebra od 7 do10. Na odcinku piersiowym od rdzenia odchodzi 12 par nerwów, biegnących do przedniej części brzucha i ścian klatki piersiowej.

5 kręgów krzyżowych. Te kręgi są zrośnięte ze sobą, tworząc bardzo stabilną kość krzyżową.

4-5 kręgów ogonowych. Kość guziczna (ogonowa) to ewolucyjna pozostałość po ogonie.

5 kręgów lędźwiowych. Te kręgi są zaskakująco masywne. Sam trzon kręgu ma prawie 5 cm średnicy, a gdy uwzględnić wyrostki,  średnica wzrasta do 10 cm, czyli jest trochę grubszy od Twojego kubka.

Zobacz też: Anatomia zdrady.

MH 10/2013

Zobacz również:
REKLAMA