Ludzki mózg w liczbach

Organ nieużywany zanika. Uświadom sobie potencjał tego, co masz w głowie. Odpowiednio o niego zadbaj i wykorzystaj do cna.

mózg, liczby Shutterstock.com

Rozmiar bez znaczenia

Mózg mieści się dłoniach. Waży średnio 1,5 kg i w 80% składa się z wody. Mężczyźni mają większe mózgi, ale wielkość nie ma wpływu na IQ.

REKLAMA

Neurony

Jest ich 100 miliardów – to prawie 15 razy więcej niż ludzi na Ziemi.

Lenia masz w głowie

„Journal of Neuroscience” przedstawił badania, które dowodzą, że pracoholicy mają w mózgu więcej neuroprzekaźnika – dopaminy – od leserów.

Elektrownia

Mózg wytwarza energię. Gdy pracujesz, może wygenerować 25 watów. To wystarczy, by zapaliła się żarówka.

Głowa nie boli

Mózg nie odczuwa bólu. Nie ma w nim nerwowych receptorów. Boli to, co mózg osłania: czaszka, nerwy, skóra.

Iskrzy non stop

Inteligencja i myślenie to chemia i elektryczność. Dzięki temu neurony są pobudzane i mogą przekazywać między sobą informacje.

Jak zadbać o mózg?

Nie rezygnuj ze słońca

Wg badań brytyjskich i amerykańskich naukowców witamina D, która wytwarza się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych, jest zbawienna dla pracy mózgu. Wiemy, że wpływa na kości, zapobiega krzywicy i osteoporozie. Tymczasem okazuje się, że odpowiedni poziom słonecznej witaminy znacznie poprawia też zdolność rozumienia.

Zamień kawę na herbatę

Szałwia i zielona herbata powinny znaleźć się na honorowym miejscu. Pierwsza z nich, choć stosowana dziś zwykle na przeziębienia, w starożytności była wykorzystywana jako napój na poprawę koncentracji . Zapobiega ona rozkładowi acetyloholiny – tej samej, której poziom podnosi picie soku jabłkowego. Zielona herbata z kolei zawiera teinę – środek pobudzający. Po jej wypiciu czujesz się jak po energetycznym drinku.

Uważaj z drinkami!

Naprawdę nam przykro, ale musisz podjąć męską decyzję: albo drink, albo mózg. Zbyt duża ilość alkoholu może prowadzić do choroby Korsakowa: chory traci częściowo pamięć, a te braki uzupełnia konfabulacjami. Groźny jest również kac – w tym stanie mocno szwankują uwaga i pamięć.

Spróbuj rzucić palenie

Choć to prawda, że nikotynowe plastry mogą łagodzić skutki choroby Alzheimera, wersja z dymkiem jest zabójcza.

REKLAMA