Lot samolotem: jak reaguje ludzki organizm?

Człowiek nie ptak – nie jest stworzony do latania. Wystarczy, że oderwiesz się od gruntu na dłużej (wyskok do kosza się nie liczy), a już zaczynasz odczuwać, że natura wiedziała, co robi, nie dając nam skrzydeł. 

Lot samolotem: reakcja organizmu shutterstock.com
Człowiek nie ptak, nie jest stworzony do latania.

1. Trzeszczy w uszach

Podczas startu samolot się wznosi i ciśnienie w kabinie spada. Gazy zgromadzone w Twoim ciele zaczynają się rozszerzać. Powietrze z Twojego ucha (to za bębenkiem) próbuje przecisnąć się przez wąski przesmyk do gardła, żeby ciśnienie się wyrównało. Aby zapobiec nieprzyjemnym trzaskom, zatkaj nos, zamknij usta i delikatnie zwiększ ciśnienie, tak jakbyś chciał „na siłę” wydmuchać powietrze.

2. Osuszanie

W ustach sucho, oczy zaczerwienione, wysuszona skóra. Powietrze w kabinie samolotu pasażerskiego jest bardziej suche niż na pustyni, więc nic dziwnego, że jesteś odwodniony. Dlatego musisz się nawadniać. Nawadniać to nie to samo, co dużo pić. Jeśli będziesz pił kawę, herbatę albo alkohol, odwodnisz się jeszcze bardziej. Najlepiej nawadnia... owszem, zgadłeś – woda.

ZOBACZ TEŻ: Zrób sobie wakacje w środku zimy

3. Jeden głębszy

Wpływ alkoholu w powietrzu jest nieco inny niż na lądzie. Badania opublikowane kilka lat temu na flyana.com wykazują, że 2-3 drinki w powietrzu wywierają na Twój organizm mniej więcej taki wpływ, jak 4-5, gdy twardo stąpasz po ziemi. Wynika to stąd, że w samolocie do Twojego mózgu dociera nieco mniej tlenu, a alkohol dodatkowo zmniejsza tę ilość. Skutek? Kac jest równie nieuchronny jak lądowanie.

4. Mało tlenu

Powietrze na pokładzie samolotu jest filtrowane i ponownie używane. Dodatkowo ciśnienie jest obniżone. Oba te czynniki sprawiają, że do Twojego organizmu dociera mniej tlenu. Jak podaje strona flyana.com, piloci w kabinie mają 10 razy więcej tlenu niż pasażerowie. Dlaczego? Bo niedotlenienie może powodować wiele różnych objawów, np. utratę ostrości widzenia. Na szczęście lekkie niedotlenienie, a tylko takie może wystąpić na pokładzie, mija w kilka minut po dotknięciu ziemi.

5. Uwaga na żyły

Cisną Cię buty? Wielogodzinne siedzenie bez ruchu może powodować, że część krwi zatrzymuje się w żyłach w stopach i w podudziu, co może doprowadzić do stanu zapalnego i tzw. zapalenia żył głębokich. To może być groźne dla życia. Raz na godzinę wstań i przejdź się po pokładzie.  

6. Cofnięcie w czasie

Myślałeś, że już po wszystkim? Nawet gdy już wysiadłeś z samolotu, Twoje ciało wciąż jeszcze odczuwa skutki lotu. Przekroczenie kilku stref czasowych powoduje tzw. jet lag. Możesz być rozdrażniony, mieć kłopoty z zaśnięciem, czasami zaparcie. Żeby łatwiej zasnąć, możesz łyknąć melatoninę: 5 mg na godzinę przed snem.

ZOBACZ TEŻ: Jak polecieć na wakacje i nie wydać fortuny

Zobacz również:
REKLAMA