[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Lot samolotem: jak reaguje ludzki organizm?

Człowiek nie ptak – nie jest stworzony do latania. Wystarczy, że oderwiesz się od gruntu na dłużej (wyskok do kosza się nie liczy), a już zaczynasz odczuwać, że natura wiedziała, co robi, nie dając nam skrzydeł. 

Lot samolotem: reakcja organizmu Człowiek nie ptak, nie jest stworzony do latania.
1. Trzeszczy w uszach

Podczas startu samolot się wznosi i ciśnienie w kabinie spada. Gazy zgromadzone w Twoim ciele zaczynają się rozszerzać. Powietrze z Twojego ucha (to za bębenkiem) próbuje przecisnąć się przez wąski przesmyk do gardła, żeby ciśnienie się wyrównało. Aby zapobiec nieprzyjemnym trzaskom, zatkaj nos, zamknij usta i delikatnie zwiększ ciśnienie, tak jakbyś chciał „na siłę” wydmuchać powietrze.

REKLAMA

2. Osuszanie

W ustach sucho, oczy zaczerwienione, wysuszona skóra. Powietrze w kabinie samolotu pasażerskiego jest bardziej suche niż na pustyni, więc nic dziwnego, że jesteś odwodniony. Dlatego musisz się nawadniać. Nawadniać to nie to samo, co dużo pić. Jeśli będziesz pił kawę, herbatę albo alkohol, odwodnisz się jeszcze bardziej. Najlepiej nawadnia... owszem, zgadłeś – woda.

3. Jeden głębszy

Wpływ alkoholu w powietrzu jest nieco inny niż na lądzie. Badania opublikowane kilka lat temu na flyana.com wykazują, że 2-3 drinki w powietrzu wywierają na Twój organizm mniej więcej taki wpływ, jak 4-5, gdy twardo stąpasz po ziemi. Wynika to stąd, że w samolocie do Twojego mózgu dociera nieco mniej tlenu, a alkohol dodatkowo zmniejsza tę ilość. Skutek? Kac jest równie nieuchronny jak lądowanie.

4. Mało tlenu

Powietrze na pokładzie samolotu jest filtrowane i ponownie używane. Dodatkowo ciśnienie jest obniżone. Oba te czynniki sprawiają, że do Twojego organizmu dociera mniej tlenu. Jak podaje strona flyana.com, piloci w kabinie mają 10 razy więcej tlenu niż pasażerowie. Dlaczego? Bo niedotlenienie może powodować wiele różnych objawów, np. utratę ostrości widzenia. Na szczęście lekkie niedotlenienie, a tylko takie może wystąpić na pokładzie, mija w kilka minut po dotknięciu ziemi.

5. Uwaga na żyły

Cisną Cię buty? Wielogodzinne siedzenie bez ruchu może powodować, że część krwi zatrzymuje się w żyłach w stopach i w podudziu, co może doprowadzić do stanu zapalnego i tzw. zapalenia żył głębokich. To może być groźne dla życia. Raz na godzinę wstań i przejdź się po pokładzie.  

6. Cofnięcie w czasie

Myślałeś, że już po wszystkim? Nawet gdy już wysiadłeś z samolotu, Twoje ciało wciąż jeszcze odczuwa skutki lotu. Przekroczenie kilku stref czasowych powoduje tzw. jet lag. Możesz być rozdrażniony, mieć kłopoty z zaśnięciem, czasami zaparcie. Żeby łatwiej zasnąć, możesz łyknąć melatoninę: 5 mg na godzinę przed snem.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij