Łokieć golfisty – objawy, leczenie, ćwiczenia

Łokieć golfisty to schorzenie, które objawia się kłującym bólem po wewnętrznej stronie łokcia. Ból może być wywołany przed dotyk, ucisk lub przez ruchy nadgarstka – zaciskanie pięści, zgięcia nadgarstka, czynność chwytania z jednoczesnym obrotem przedramienia na zewnątrz. Najczęściej dotyczy ręki dominującej i zwykle objawia się po 35. roku życia.

łokieć golfisty shutterstock.com

W tym artykule przeczytasz:

Łokieć golfisty – na czym polega

Dolegliwość spowodowana jest przeciążeniem ścięgien zginacza nadgarstka, mięśnia, który prowadzi do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Charakteryzuje się ostrym, kłującym bólem po wewnętrznej stronie łokcia, bólem, który może promieniować aż do palców. Łokieć golfisty powstaje w wyniku częstego powtarzania czynności angażującej nadgarstek i przedramię: zginania nadgarstka z jednoczesnym obrotem przedramienia. Na łokieć golfisty często cierpią gracze w tenisa i na odwrót. Prawdopodobnie wystąpienie jednego lub drugiego rodzaju zwyrodnienia u golfistów i tenisistów zależy od techniki gry. Schorzenie to nazywane jest również łokciem miotacza, bo dotyka też zawodników futbolu amerykańskiego czy rugby. Na łokieć golfisty skarżą się też oszczepnicy, dyskobole, kulomioci i ciężarowcy, a w życiu codziennym – stolarze, szlifierze, hydraulicy.

REKLAMA

Łokieć golfisty – przyczyny

Główną przyczyną tzw. łokcia golfisty są wielokrotnie powtarzane sekwencje ruchów, w wyniku których dochodzi do zmian przeciążeniowych w obrębie przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka. W tym miejscu swój przyczep mają trzy mięśnie: zginacz promieniowy nadgarstka, zginacz powierzchowny palców i mięsień nawrotny obły, który biegnie po skosie wewnętrznej części przedramienia. Wszystkie trzy są unerwione przez nerw łokciowy, który leży w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Uciskany przez obrzęknięte ścięgno nerw może ulegać kompresji, powodując zaburzenia przewodnictwa nerwowego i wywołując zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zmiany przeciążeniowe nie tylko wywołują ostry ból, ale osłabiają również siłę chwytu. 

Łokieć golfisty – objawy

Do typowych objawów łokcia golfisty należą:

  • ból łokcia po wewnętrznej stronie, zwłaszcza przy zginaniu nadgarstka z jednoczesnym obrotem przedramienia;
  • opuchnięcie stawu łokciowego i uczucie gorąca w tym miejscu;
  • duża wrażliwość okolic nadkłykcia przyśrodkowego na dotyk;
  • zmniejszenie siły chwytu i ruchliwości stawu łokciowego.

Łokieć golfisty i łokieć tenisisty – różnice

Łokieć tenisisty to zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej (w łokciu golfisty – przyśrodkowego) i objawia się bólem stawu łokciowego po jego zewnętrznej stronie. Łokieć tenisisty powstaje w wyniku częstego powtarzania czynności angażującej nadgarstek: zaciskania pięści, dokręcania, chwytania przedmiotów. Cierpią na tę dolegliwość najczęściej informatycy i gracze komputerowi, którzy kilka godzin dziennie operują myszką, mechanicy i monterzy na taśmie produkcyjnej, fizjoterapeuci, fryzjerzy, a także sportowcy: tenisiści ziemni i stołowi, golfiści, wioślarze, oszczepnicy, zawodnicy strzelectwa dynamicznego, wspinacze. Schorzenie charakteryzuje się bólem łokcia, który promieniuje wzdłuż przedramienia do nadgarstka, a w stanach bardziej zaawansowanych nawet do palców. Statystyki pokazują, że łokieć tenisisty występuje pięciokrotnie częściej, niż łokieć golfisty.

Łokieć golfisty – diagnostyka i badania

„Podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty najpierw potrzebny jest wywiad i badanie palpacyjne (badanie przez dotyk – przyp. red.), żeby ustalić, co może być przyczyną bólu” – mówi Andrzej Kostkiewicz, wieloletni fizjoterapeuta polskiej kadry narodowej lekkoatletów i siatkarzy oraz narodowej reprezentacji Bahrajnu na MŚ 2009 – „Następnie fizjoterapeuta może przeprowadzić prosty test, którego pozytywny wynik sugeruje tzw. łokieć golfisty” – dodaje nasz ekspert i podaje jego opis:

Pacjent stoi z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Fizjoterapeuta chwyta pacjenta za łokieć kładąc palce na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Zgina łokieć pacjenta pod kątem 90 stopni i odwraca przedramię na zewnątrz tak, że pacjent trzyma zgiętą rękę z wewnętrzną stroną dłoni odwróconą do góry. Następnie zgina nadgarstek w kierunku grzbietowym i prostuje rękę w łokciu. Ostry ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego lub przyśrodkowej części mięśni zginaczy potwierdza łokieć golfisty.

W przypadku objawów łokcia golfisty często kieruje się pacjenta na badanie USG, żeby wykluczyć dysfunkcję nerwu wywołaną innymi przyczynami. Badanie USG pokaże, czy doszło do uszkodzenia w strukturze tkanek i ewentualnych zmian degeneracyjnych” – tłumaczy nasz ekspert.

Łokieć golfisty – jak leczyć

Przy leczeniu łokcia golfisty stosuje się podobne metody jak przy leczeniu łokcia tenisisty.

Łokieć golfisty – ortezy, taśmy i maści

Ortezy, taśmy do kinesiotapingu i maści przeciwbólowe dają tak samo dobre rezulaty jak przy łokciu tenisisty.

Łokieć golfisty – ćwiczenia

Rozciąganie zginaczy nadgarstka

Usiądź przy stole. Połóż na blacie rękę wyprostowaną w łokciu. Zegnij nadgarstek w kierunku grzbietowym pod kątem 90 stopni. Drugą ręka chwyć za palce zgiętej dłoni i pogłębiaj ten ruch. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund i puść palce. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Rozciąganie zginaczy nadgarstka w supinacji

Siedząc przy stole połóż przedramię na blacie odwracając je spodem dłoni do góry (Przedramię ustawione w supinacji). Ręka powinna być luźno zaciśnięta w pięść. W tej pozycji zginaj i prostuj nadgarstek. Ćwiczenie powtórz 10 razy w 3 seriach.

Wzmacnianie zginaczy nadgarstka

Siedząc przy stole, weź niewielki hantel i połóż przedramię na blacie stołu w supinacji (wewnętrzną stroną do góry). Nie odrywając grzbietu przedramienia od powierzchni stołu, podnoś do góry sam nadgarstek i odkładaj go z powrotem na blat. Ćwiczenie nie może wywoływać bólu. Zrób 3 serie po 15 powtórzeń.

Zobacz również:
REKLAMA