Lodowata woda - sposób na stres?

Naucz się wykorzystywać sztuczkę biologii ewolucyjnej, by zredukować stres i zwiększyć jakość snu. Wystarczy umywalka pełna zimnej wody i dosłownie pół minuty Twojego czasu.

shutterstock.com

Wszyscy wiemy, że pozbycie się nagromadzonego przez cały dzień napięcia jest bardzo trudne. Specjaliści radzą lekką aktywność fizyczną, spacery, uspokajającą lekturę i takie tam. Często jesteśmy jednak tak zmęczeni, że najprostszym lekarstwem wydaje się spacer do lodówki po zimne piwo.

ZOBACZ: 6 patentów na redukcję stresu

Jednak alkohol, oprócz znanych nam zalet, posiada też wiele (równie dobrze nam znanych) minusów. Jednym z nich jest zaburzanie jakości snu. W efekcie śpimy gorzej i krócej, wstajemy zmęczeni, w pracy stresujemy się bardziej i wieczorem nie umiemy poradzić sobie z napięciem. Błędne koło. Ale istnieje naturalny sposób na odstresowanie: wystarczy odrobina wiedzy o biologii ewolucyjnej.

Zanurz twarz w umywalce z lodowatą wodą i potrzymaj ją tam przez pół minuty. Według Pera Scholandera z University of California w San Diego powoduje to mimowolną reakcję zwaną odruchem ssaków nurkujących, podczas którego obniżają się tętno i ciśnienie krwi. To pomaga przetrwać w warunkach, w których oddychanie jest niemożliwe, a zgromadzony tlen musi wystarczyć na jak najdłużej.

TEST: Czy stres Cię wykańcza?

Im wolniejsze tętno, tym mniej tlenu zużywamy i tym dłużej możemy pozostawać zanurzeni. W rezultacie obniża się też poziom kortyzolu i uspokaja układ nerwowy. Kiedy po trzydziestu sekundach wynurzamy się na powierzchnię, najlepiej skierować swoje kroki bezpośrednio do sypialni (tylko bez telefonu!).  

REKLAMA